Jump to content

Zašto su očevi manje bitni roditelji?


TataOdFormata

Preporučene objave

Evo, nakon 50 redova koje sam napisao i sve pobrisao jer sam previše pojedinosti opisao ukratko da ne zamaram situacija je sljedeća :

 

U braku bivša žena me .... neke žene bi to nazvale psihičkim maltretiranjem (sakrivala novce, branila druženja, blatila moje roditelje i brata, moj sex se svodio na samozadovoljavanje ili rjetko u spavaćoj s rječima ajde samo požuri imam planove) Brinio sam se za našu djecu od rođenja, spavao, hranio i presvlačio - obožavao. Upozorio sam da to neću više trpit i dao NAMA rok godinu dana. Nakon godinu dana smo se razveli u roku 24 sata nakon njenog povratka (30 dana) s odmora iz dalmacije (vikendice mojih roditelja)jer je njena majka rješila papire za razvod. NAIVNO sam potpisao da sve ostavljam njoj (novi automobil, namještaj, tehniku i oko 10.000,00 eura na knjižici) To ne žalim. Ali dao sam joj skrbništvo nad djecom jer to je kao normalno pošto imamo male curice, ali kod mene su 3 dana tjedno-skoro pola. Od tada plaćam alimentaciju i svoje kredite i često sam znao posuđivat od roditelja 100 kuna da odem kupit za jest i osobnu higijenu. Na osnovu kredita sada nakon 2 godine imam staru ali ljepo renoviranu kućicu, djeca su i sad dok pišem tu pored mene, plaća mi je narasla na 5.000,00 kn i polako uhodavam privatnu firmu sa svojom budućom suprugom. Sada kada vidi da je njen život upropašten, a da sam ja iz bijede marljivim radom 2 posla i dobivenim sudom da nemože dobivat više novaca od mene nego što dobija 1.650,00 kn mjesečno svakodnevno udara tamo di najviše boli - cure tatine!!!

 

Ucjenjuje me djecom, neda mi da odem prvi dan u školu sa starijom, tuži me i OPET, govori djeci da je moja buduća supruga KURVA, nedozvoljava djeci da me nazovu kad su kod nje, stariju kćer zanemaruje jer liči na mene i kaže da želi kod mene živit, od mojih roditelja traži novce jer kaže da su djeca željna, a svoj kredit za stan otplaćuje u roku od 5 godina!!! Mogao bih još puno ružnih stavri nabrajat no nije mi to bila namjera.

 

LJUDI ŽIVIM ZA SVOJU DJECU, KAD NISU KOD MENE NE ŽIVIM.

 

Ovaj zakon stavlja majke iznad očeva na osnovu čega? Na osnovu što je tako bilo u povijesti. Pa u povijesti žene nisu imale pravo glasa ni pravo zapošljavanja bile su samo majke i domačice i podređene muškarcima. To je odvratno i to je povijest!!! U modernom društvu nije bitan spol (o tome se svaki dan priča)pa zašto onda nije tako i u ovom najbitnijem??? Na koji način ja mogu dobit svoju djecu i skrbništvo nad njima?? Pa gđo. Jadranka osim zakona koje izglasavate da bi pridobili glasače ima li koji zakon koji ste izglasali da bi pridobili ljubav onih koji će tek postat odrasli ljudi i glasači. Da pojasnim govorim o našoj djeci.:zao:

 

Čuo sam da postoji neka udruga očeva sličnih problema ali nisam je uspio pronaći

 

Ako i nedobijem nikakav odgovor ili savjet, , želim bit samo kap u moru očeva koji će kad-tad dići glas za svoja prava.

 

E baš sam skratio ovaj put :)

 

Zahvaljujem na strpljenju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumjevajući vaše emocije kada su vaša djeca u pitanju,kao i svakog roditelja,a kako smo ovdje na pravnom forumu,bilo bi dobro da se zadržimo na pravnim pitanjima,kako ovaj vaš post ne bi izazvao neželjenu rasparavu koja će se ticati žensko-muških odnosa,te krenuo smjerom koji neće biti na korist vašoj malodobnoj djeci čija prava bi trebala biti u prvom planu.

 

Želim također primjetiti da naslov vašeg posta nije najpogodniji.

Roditelji,majka ili otac,su jednako bitni za svako djete,kako za njegovo začeće,tako i za njegov daljni život,za njegovo odrastanje i sveukupni razvoj.Za to danas postoje mnogobrojni znanstvani dokazi.

Svatko tko misli drugačije,a posebno osobe koje bi po svom službenom položaju trebale štititi pravo malodobnog djeteta,njegovu dobrobit i interes ,ili su nestručne ili imaju neke druge ciljeve...

 

Pravomoćnom sudskom presudom u postupku razvoda braka odlučeno je s kojim će roditeljem djeca živjeti nakon razvoda, iznosu mjesečnog uzdržavanja koji će biti dužan snositi roditelj s kojim djeca ne žive nakon razvoda, te način vrijeme i mjesto susreta i družanja djece s roditeljem s kojim djeca ne žive.

Tako je trebalo biti i u vašem slučaju (pogledajte presudu).

 

Skrb nad djecom je zajednička i po razvodu braka,a to znači da roditelji koji više ne žive zajedno ipak moraju sporazumno,zajednički i ravnopravno skrbiti o svim potrabama svoje djece.

U nekom presudama je navedeno i točno koje oblike skrbi će obavljati jedan,a koje drugi roditelj.(npr.skrb o zdravlju djece može biti prepuštena roditelju s kojim djeca neće živjeti po razvodu,ili briga za školovanje djece itd.).

Sud na takav način odlučuje u slučajevima kad ocjeni da je jedan roditelj ''povoljniji'' za izvršavanje određenog oblika skrbi nad djecom.U protivnom,skrb po svim pitanjima vezanim za djecu je zajednička.

 

Ukoliko smatrate da bi djeca trebala nastaviti život s vama, moguće je pokrenuti sudski izvanparnični postupak u kojem trebate dokazati novonastale prilike i zatražiti od suda da donese novu odluku i izmjeni stanje navedeno u pravomoćnoj sudskoj presudi.

 

Također je moguće mjenjati iznos uzdržavanja djece (povećavati ili smanjivati) ukoliko se steknu uvjeti za to,u sudskom postupku.

 

Moguće je mjenjati način susreta i druženja djece s roditeljem s kojim djeca ne žive,proširivati te susrete na dulje vrijeme,te istovremeno zatražiti od suda da preciznije odredi koje oblike roditeljske skrbi može obavljeti pojedini roditelj,a tu prevenstvano mislim na roditelja s kojim djeca ne žive.

 

Neispunjavanje obveze uzdržavanja podliježe kaznenom progonu temeljem čl.209. Kaznenog zakona,a također se neuplaćeni a dospjeli obroci mogu naplatiti s zakonskim zateznim kamatama u ovršnom postupku.

 

Neispunjavanje sudske presude u dijelu u kojem je određen način susreta i družanja djece s roditeljem s kojim ne žive,također predstavlja kazneno djelo iz čl.215.st.1.KZ-a.

 

Uvrede,klevete i sl. su kazneno djelo i u slučaju da iste možete dokazati podnosite kaznenu prijavi nadležnom općinskom državnom odvjetništvu.

 

Moguće se obratiti i Centru za socijalnu skrb,koji prema okolnostima slučaja može izreći opomenu roditelji koji ne ispunjava roditeljsku skrb na zadovaoljavajući način,uputiti roditelje u obiteljsko savjetovališta i sl.,a posebno može odrediti mjeru nadzora nad izvršenjem roditeljske skrbi kada su propusti u izvršavanju iste višestruki i/ili učestali.(čl.110. Obiteljskog zakona)

 

Kako posljednja mjera,u sudskom postupku se može oduzeti pravo na roditeljsku skrb,u slučajevima koji su nabrojani u čl.114.Obiteljskog zakona.

 

Sve ovo što je navedeno jasno vam ukazuje da postoje zakonski mehanizmi ( i moraju postojati) kako bi se zaštitila prava malodobnog djeteta.

S njima trebate biti upoznati,a roditeljska dužnost i pravo je da štitite svoje djete uvijek kad se njegova prava krše, makar to bilo od drugog roditelja.

 

 

Osobnog sam mišljenja da u traženju zaštite prava svog djeteta trebate dati prednost postupku pred sudom, a da CZZS trebate izbjegavati,osim u onim slučajevima kada vas sud uputi na iste.Ponavljam,to je moje osobno mišljenje..

Za pomoć oko zaštite prava malodobne djece možete se obratiti i Pravobraniteljici za djecu.( http://www.pravobraniteljzadjecu.hr/ )

 

Iako nisam osobno pristalica bilo kakvih udruga, poznato mi je da postoji udruga očeva (ili je ista još u osnivanju) koji se i na taj način bore za prava svoje djece.

Možda bi na ovim stranicama mogli pronaći potrebene informacije: http://blog.vecernji.hr/ocevblog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponekad razmišljam stvarno da je nekad ta inkvizicija imala korisne učinke, kada se dešavaju ovakve stvari. Otac je roditelj koji mora imati svoju ulogu u odgoju i odrastanju svoga djeteta. Moramo se pomiriti sa time da je naš Obiteljski Zakon dobar, ali da je represivni aparat totalno spor, neučinkovit i neprilagodljiv ovom stoljeću. Moramo se složiti da su Centri ovakvi kakvi jesu, rasadnici odurnih birokratskih ambrozija, potpuno nesposobnih i nekompetentnih ljudi koji su našli uhlebljenje u takvim institucijama i proždiru proračunska sredstva koju i ja plačam, a da me itko - išta pita. Čisti generatori eventualnih obiteljskih nasilja (eh pa kad su oni nemoćni, ja ću uzeti stvar u svoje ruke i evo tragedije)! Ima jedna stvar protiv čega se treba suzdržavati, a to je stvarno nasilje ili fizički obračuni, ali upotrijebiti svoj autoritet i stvoriti strahopoštovanje u svakoj prilici kada se radi o pitanju vidjeti ili ne-vidjeti svoje dijete i njegov tretman od strane majke. Mišljenja sam da su majke u ovom društvu zaštićene Zakonom i da je vrlo teško promjeniti taj mentalni sklop zakonodavca po pitanju zaštite djetetovog interesa i sankcioniranja kako očeva, tako Bogami i majki za neizvršavanje svojih obaveza i skrbi nad zajedničkim djetetom. Inkvizicija (spaljivanje na lomači), negdje sam taj pojam i napisao u prošlim objavama ili mudrost, eh to je pitanje za današnje vrijeme i situacije u kojem se nalaze oćevi naspram svoje vlastite djece.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na iscrpnom i sveobuhvatnom odgovoru gosp. canis i jasno je vidljivo da je obiteljsko pravo vaša branša. Vrijeđanje i kleveta su kazneno djelo, hvala na toj informaciji jer imam prepun mobitel sms poruka zbilja sočnih poruka povampirene žene koja je odlučila tog dana ne progutati šaku sredstava za smirenje. Kad smo već kod tog stanja postoje i dokazi u njenom zdravstvenom kartonu povremenog lječenja unatrag 5 godina, i za to vrijeme su djeca bila kod mene, a ja u ime dječije ljubavi prema majci progutao i čuvao kakav takav mir, a ne iskorištavao priliku. Majku koju treba nebrojeno puta podsjetiti da ode kćer upisati u školu, majku kojoj se mora prijetit socijalnom službom ako djete ne odvede zubaru ili dopusti meni da je odvedem (da zdravstvenu karticu) Dok, s druge strane, svakog 15. u mjesecu ako slučajno ne uplatim alimentaciju istog dana nego sutradan zove i šalje brojne poruke. Od susjede su dobile malu macu koju je mama pred njima bacila sa 6-tog kata i moja starija kćer ju sahranila pred zgradom. Majka koja se toliko dere na djecu da susjedi dođu vidjet dali je sve u redu. Majka koja s djecom ode u trgovinu i ponovi samo sebe. Majka koja zaboravi otić po djete u vrtić pa djete samo sjedi na klupi dugo nakon što su svi ostali otišli. Majka koja radi u osnovnoj školi kao učiteljica do 11.30 dolazi kući u 15.30 svaki dan i kaže dadilji (spremačici) da ih makne dok se ona ispari u kadi. Majka koja nezna koji broj cipela djete nosi. Imate li želje još čitat??

 

Sve to, ali sve to gospodo na sudu se nemože dokazat, samo rječ protiv riječi. I to pred djelatnicom suda koje je iz navike naklonjena mišljenju da je majka jedini pravi izbor za 2 curice ukoliko se ne kurva ili drogira. Da nepišem sa emocijama??? Samo mi morate objasnit kako se to radi.

 

Sporazumnim reskidom braka sam potpisao da je ona njihova skrbnica i to je moj ugovor sa đavlom. Danas bih dao sve da to promjenim, ali ja sam na kraju samo otac, a očevima je zadaća da daju novce i osiguraju egzistenciju, a ljubav daje majka!!??

 

Ili možemo pričat kako to nije točno dok ne odemo na sud po informacije i dok nam u povjerenju ne kažu da sačuvamo živce i novce jer šanse su nam jednake nuli.

 

Dakle vraćam se na naslov mojeg prvotnog posta koji po mome mišljenju, ako ne zamjerate na slobodi, u velikoj vezi sa mojom realnošću jer ja ju proživljavam svakodnevno.

 

Jesu li očevi manje vrijedni roditelji??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idemo zajedno pokušati postaviti kakav takav pravni okvir koji bi trebao služiti tome da se sadašnja situacija promjeni,odnosno koliko sam vas razumio da djeca nastave živjeti s vama.

Odmah da vas isprivim u vezi skrbi za djecu.Skrb je uvjek zajednička bez obzira da li roditelji žive zajedno ili odvojeno,da li su u braku ili razvedeni.

Jedino u slučaju kada je pravomoćnom sudskom odlukom temeljem čl.114.Obiteljskog zakona roditeljska skrb oduzeta jednom od roditelja,onda je drugi roditelj isključivi skrbnik djece.

Ono što vi navodite da ste pristali da mjaka bude skrbnica djece, je samo to da djeca nakon razvoda braka žive s majkom.

 

Kada se uvjeti koji su postojali kada je donesena odluka suda da djeca žive s majkom promjene,moguće je tražiti u izvanparničnom sudskom postupku da sud donese novu odluku o povjeravanju djece na život drugom roditelju.

 

Svaka odluka suda treba biti temeljena isključivo na zakonu,prvenstveno na Obiteljskom zakonu i Konvenciji o pravima djeteta UN-a,koje je članica i RH.

Sud u svom postupanju treba se voditi naboljim interesima djeteta.

Da bi utvrdio najbolji interes djeteta i donio novu odluku o povjeravanju na život djece drugom roditelju ,sud treba razmotriti temeljito dokaze koji se prilažu u postupku.

 

Kako vi tražite izmjenu sudske odluke o tome s kojim će roditeljem djeca nastaviti živjeti,morate za istu podnijeti čvrste dokaze.

Nije dovoljno samo iznijeti ono za što smatrate da je važno,nego je potrebno isto i dokazati.

Dokazi mogu biti ovo što ste već naveli u svom prethodnom postu,ali moraju biti potkrijepljeni izjavama svjedoka,inače ostaje na onome ''moja riječ protiv njene''.

 

Iz vašeg posta proizlazi da vaša bivša supruga zlostavlja djecu,vičući na njih,ubijajući životinje ispred djece.Za to možete navesti svjedoke (rekli ste da su isto vidjeli i čuli susjedi) i predložiti sudu da ih sasluša.

Za ostavljanje djeteta ispred vrtića i zaboravljenje na djete također treba navesti svjedoke (npr. radnice tog vrtića) koji će pred sudom potvrditi vaše navode.

 

Za sve ostalo što je usmjereno protiv interesa,prva i dobrobiti djece,a o čemu možete imati ili imate podatke princip je isti.

 

Ukoliko smatrate da je njeno zdravstveno stanje takvo (pretpostavljam da se radi o duševnoj bolesti) da nije sposobno adekvatno obavljeti roditeljsku skrb,a to bi se dalo zaključiti iz vašeg posta, potrebno je da zatražite da se sudu dostavi zdravstavena dokumentacija (zdravstveni karton) i da se provede vještačenje po sudskom vještaku kliničkom psihologu ili čak psihijatru,te da isti daju svoje mišljenje.

Vještačenje može obuhvatiti i djecu i vas osobno kako bi se dobio cjelovit uvid.

Takvo mišljenje sudskih vještaka sud najčešće prihvaća i na njemu zasniva svoju odluku o tome s kojim će roditeljem djeca nastaviti živjeti zbog promjenjenih okolnosti.

 

Dakle,kad ulazite u sudski postupak morate imati čvrste dokaze na osnovi kojih ćete tražiti izmjenu dosadašnje sudske odluke.

U takav postupak nije pametno ulaziti bez punomoćnika/odvjetnika koji poznaje dobro obiteljsko pravo,te sve dobro treba isplanirati prije pokretanja istog,a kad se odlučite za to onda idete bezkompromisno do kraja,pripravni na dugotrajnost i iscrpljujuće dokazivanje pred sudom.

 

Prvanog zastupnika/odvjetnika morate imati,a posebno kada navodite rečenicu:''. I to pred djelatnicom suda koje je iz navike naklonjena mišljenju da je majka jedini pravi izbor za 2 curice ukoliko se ne kurva ili drogira.''.

 

Kako navodite da majka djece ako svakog 15. u mjesecu slučajno ne uplatite alimentaciju istog dana nego sutradan zove i šalje brojne poruke,a možda vam pri tome prijeti ili vrijeđa,potrebno je da imate svjedoka/svjedoke za isto, te na osnovi toga možete podići kaznenu prijavu čiji sadržaj će ovisiti o konkretnim postupcima majke djeteta.

Uzdražavanje je obveza roditelja kako je to sudskom presudom određeno.

Neizvršavanje te obveze podliježe ovršnom postupku pred sudom.

U slučaji grubog kršenja iste podnosi se kaznena prijava nadležnom ODO-u na osnovi čl 209.KZ-a.

 

Kašnjenje s uzdržavanjem nekoliko dana nije razlog da se isto okarakterizira kao grubo kršenje obveze uzdržavanja,a posebno da vas zbog toga netko vrijeđe ili prijeti.

Zakonske zatezne kamate su 15 %,te na dospjeli iznos od 1000,00 kuna koji je uplaćen tek nakon godinu dana iznose 150 kuna,odnosno dnevno 0,41 kunu.

Pa ako je ona nezadovoljna s tim da ste uplatili dan kasnije,onda joj uz iznos od npr.1000.00 kuna dodajte i tih 0,41 kunu.

 

Neki bivši supružnici niti nako razvoda ne razumiju da su se okolnosti njihovog odnosa promjenile u odnosu kada su bili u braku.

Kada ste pri tome izloženi prijtnjama,uvredama i klevatama onda vam ne preostaje ništa drugo nego da se zaštitite na način kako to omogućuje zakon.podnošenjem kaznenih prijava uz čvrste dokaze koji ukazuju na postojanje kaznenog djela.

 

Djecu ste kako roditelj dužni štititi,boriti se za njihova prva i dobrobit,makar vam to izgledalo na prvi pogled kao uzaludan posao.

Djeca će jednog dana odrasti i sami će moći donijeti svoje mišljenje o svemu što se zbivalo u njihovom djetinstvu,a na vama je da poduzmete sve kako bi olakšali njihovu sadašnju situaciju u kojoj su oni najveće žrtve.

 

I nije točno da su očevi manje vrijedni roditelji.

I očevi i majke mogu biti dobri i loši roditelji.

Bezbroj primjera je dobrih očeva i dobrih majki,ali nažalost ima i loših majki i loših očeva,a njihove žrtve su uvijek djeca.

Spol roditelja nije bitan kako bi isti bio dobar roditelj svojoj djeci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

" Bezbroj primjera je dobrih očeva i dobrih majki,ali nažalost ima i loših majki i loših očeva,a njihove žrtve su uvijek djeca."

 

 

Ovo je jako dobro rečeno...što se tiče pitanja roditelja ,koji je "vrijedniji"....iz mog osobnog iskustva mogu reći da su žene pred sudom prve među jednakima i protiv toga se može jedino argumentima i činjenicama....ne dajte se obeshrabriti!! :vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija