Jump to content

Ustupanje imovine majci


lukazelic

Preporučene objave

Poštovani,

 

naime radi se o slijedećem:

Nakon smrti mojeg oca pozvani smo (majka, dva brata, ja i sestra na ostavinsku raspravu).

Tijekom ostavinske rasprave usuglasili smo se (sva djeca) da USTUPAMO (ALI NE I ODRIČEMO) svoje nasljedne dijelove u korist majke.

Moram priznati iako sam bio punoljetan, da ni tada, pa ni sada mi nije jasno koja su moja prava što se tiče ustupljene imovine u korist majke. I još dodatno na znanje da ja i sestra sa svojim obiteljima trenutačno živimo u kući s majkom.

 

Moja pitanja su slijedeća:

1. Da li imam pravo na imovinu za života majke, odnosno kakva su moja prava?

2. Da li imam pravo na imovinu poslije smrti majke, odnosno kakva su moja prava?

3. Kakva su moja prava ako majka za svojega života, odnosno sad odluči prepisati (darovni ugovor ili ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju) KOMPLETNU IMOVINU na sestru koja kao i ja živi s njom?

4.Kakva su moja prava ako majka za svojega života, odnosno sad odluči prepisati (darovni ugovor ili ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju)DIO IMOVINE na sestru koja kao i ja živi s njom?

5. Koja je razlika između ODRICANJA i USTUPANJA imovine u korist majke?

 

U nadi i isčekivanju pozitivnog odgovora.

 

lz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ustupanjem gubite sva prava na imovini koju ste ustupili, jer ona postaje dio majčine imovine.

2. Poslije smrti majke sva njena djeca imaju pravo na njenu cjelokupnu omivinu( dakle sve što joj je pripalo po mužu + sve ono što je stekla nezavisno od muža prije ili poslije njegove smrti).

3. i 4. Ako se radi o darovanjima, nakon smrti majke možete tražiti uračunavanje u nasljedne dijelove, ili nužni dio. Ako se radi o ugovoru, nemate pravo na ništa, jer se ne radi o besplatnom davanju imovine. (o tome se stvarno ovdje puno piše, pregledajte malo stare objave)

5.Ima više nijansi i razlika, npr. nasjednik koji se odrekao u svoje ime i u ime svojih potomaka ne odgovara za dugove, smatra se da je mrtav, pa se njegov dio dijeli među ostale ravnomjerno,a ne samo jednome kao kod ustupa. Ako se odrekne samo u svoje ime, tada se pozivaju na nasljeđivanje njegova djeca ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija