Jump to content

Stanarsko pravo VS pravo vlasništva


vendi

Preporučene objave

Moj djed je kupio stan u Zagrebu 1950-ih, medjutim, kako nikad niko nije zivio od obitelji tu, neki drugi covjek je stekao stanarsko pravo. Međutim, on je to stanarsko pravo prenio na svog sina, a sada je ovaj to ucinio isto sa svojim sinom. Moj djed je upisan u zemljisnim knjigama. Sta mi je ciniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Proučiti Zakon o otkupu stanova na kojima postoji stanarsko pravo i utvrditi jeli stanar zaštićeni najmoprimac. Nakon toga utvrditi jesu li ti djedovi, sinovi i unuci bili osobe na koje se to može odnositi. Da skratim, uz izuzetak tzv. "vojnih stanova i jednog dijela nekretnina na u Domovinskom ratu okupiranim područjima" stanarsko pravo donošenjem zakona o vlasništvu i njegovom primjenom od 01. siječnja 1997.g. više ne postoji. Kako su stvarna prava numerus clausus, ta osoba može biti vlasnik, zaštićeni najmoprimac ili tek podstanar. Ako je podstanar, onda je lako, ako je zaštićeni najmoprimac, onda treba vidjeti kako stoje stvari po Zakonu (naročito po pitanju roka za otkup, koji je lako moguće propušten, malo sma zaboravio detalje, nisam se stim bavio 10-ak godina).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dostavi im obavjest da si (ste)vlasnik stana .

u roku od 60 dana dužni su tražiti zaključenje ugovora o najmu.

raspitej se i provjeri ako imaju drugu useljivu nekretninu (ili neko od uže obitelji)nemaju pravo na zaštičenu najamninu nego na slobodnougovorenu.

ako ne zatraže u roku zaključenje ugovora o najmu traži njihovu deložaciju ,tužbom

traži i isplatu najamnine unazat 5 godina ako istu nisu nekome plaćali.

 

prouči Zakon o najmu stanova N.N.91/96

 

www.Pravokutnok.net

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija