Jump to content

Info-kupoprodaja stana po knjizi položenih ugovora i etažiranje, upis u zk-molim hitno


Mantis

Preporučene objave

Poštovani ispričavam se ako je tema bila u ovom obliku, nažalost informirati sam se trebao ranije i kao laik doveo sam se u nezgodnu situaciju, posebice vjerujući agenciji koju sam i platio, ipak vas molim i zahvalan sam na bilo kojoj informaciji i savjetu:

 

 

Ne znam da li pitanje upućujem na pravu adresu, ali našao smo se usred kupoprodaje nekretnine, gdje sam ja kupac, te sam naknadno saznao da stan nije upisan u zemljišne knjige već u Knjigu položenih ugovora - kpu, što sam shvatio kao vanknjižno vlasništvo iako me se dotad držalo u uvjerenju da se radi o knjižnom vlasništvu (navedeno u predugovoru da je prodavatelj knjižni vlasnik, predugovor koji je potpisan uz datu kaparu)- predočen mi je izvadak iz kpu, ali mi je rečeno da je to vlasnički list (nisam znao :tikvan: ).

-Molim Vas informaciju da li se takav stan sa otkupom upisan u KPU može po ovoj kupoprodaji između mene i vlasnika stana upisati ravno u zemljišnu knjigu te dobiti knjižno vlasništvo (izvadak iz zemljišne knjige)?

-Da li se uopće više može upisivati vlasništvo u knjigu položenih ugovora ili to više nije moguće?

-Ako upisi u KPU nisu mogući, a niti upis u zemljišnu knjigu, što to znači za ovakvu kupoprodaju te nekretnine?

-Kada u zemljišnu knjigu na internetu upišem zk.ul. dobije se veliki popis između kojeg se nalazi stambena zgrada na jednom od kč.br, te kao vlasnik Društveno vlasništvo, u KPU se vidi izvadak iz KPU sa prodavateljem kao vlasnikom sa teretom otkupa.

-Ujedno Vas molim informaciju da li se u stambenoj zgradi takvog stanja može provesti etažiranje i upis u zemljišne knjige samo tog stana, neovisno o ostalim stanarima ili se mora to napraviti zajedno kao zgrada ili kao ulaz?

 

Obzirom da teku rokovi, bilo za odustajanje ili za provedbu ugovora, zahvalan sam za sve informacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

stan koji je upisan u KPU posebno je vlasništvo i sa istim se može slobodno raspolagati.hipoteka,prodaja, fiducija,

katastarska čestica na kojoj je stan je državno vlasništvi i etažiranjem to se riješi.

za etežiranje je potrebna suglasnost svih stanara stoga što svi snose trošak etežiranja prema kvadraturi stana.

etažiranje se može platiti i iz pričuve ako postoji suglasnost suvlasnika i upravitelj.

cijena neetažiranog stana je manja a baš zbog troškova etažiranja.

za porez vrijednost stana manja zbog hipoteke a za vrijednost hipoteke i smanjiti cijenu stana ako kupac preuzima otplatu hipoteke a o tome mora biti obavješten vjerovnik koji je naveden u hipteci.

preuzimanje duga i hipoteke mora biti navedeno u kupoprodajnom ugovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovna pogreška tvojeg razmišljanja je da KPU nije sastavni dio zemljišne knjige. Upravo suprotno, KPU je sastavni dio zemljišne knjige te ne predstavlja vanknjižno vlasništvo, već knjižno. Stoga te, iako je konačni cilj sređivanja zemljišnih knjiga povezivanje KPU s zemljišnom knjigom, činjenica da je stan upisan u KPU niti najmanje ne treba zabrinjavati, dok je etažiranje postupak koji ti se u pravilu u ovakvoj situaciji ne isplati, niti je potreban.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija