Jump to content

Porez na promet nekretnine - relativno HITNO!


SMEAGLE

Preporučene objave

Bok svima...

Kao prvo - nadam se da je tema na pravom mjestu.

Kao drugo - hvala svima koji budu dali bilo kakav odgovor i savjet.

Imam(o) brdo pitanja u vezi prijave poreza na nekretninu.

Evo kratke price...

 

Znaci cura i ja, nismo ozenjeni, zivimo u Rijeci u stanu mojih roditelja zajedno s njima. Nedavno sam/smo kupili kucu u Koprivnici. Pisem sam/smo jer zivimo skupa, nismo ozenjeni, a kredit glasi na moje ime.

E sad 'milion' pitanja...

:vrti::misli::misli:

1.) Imam manje od 35 godina i to mi je prva nekretnina. Cuo sam da imam pravo na neku poreznu olaksicu. Interesira me tocno sto i kako. :-?

2.) Posto jos neko vrijeme necemo ziviti u Koprivnici, ako se upisem kao vlasnik da li moram mijenjati prebivaliste?!? :-? Napominjem da kuca DEFINITIVNO NIJE VIKENDICA.

3.)Imam li pravo na kakav povrat poreza?!? :-? Imajte u vidu da uplacujem dvije police zivotnog osiguranja! :-D Hoce li mi taj novac barba Sanader i Čika Šuker 'oteti' nazad kada, nakon XY godina, budem dizao premiju?!? :-o:palacdolje:

4.) Na temelju cega se odreduje iznos poreza? Na cijenu kuce u kupoprodajnom ugovoru, na cijenu kuce iz procjene, na trzisnu vrijednost kvadrata... Na tlocrt kuce ili na stambenu povrsinu...?!? :neznam:

 

Eto, kao sto ste zakljucili iz mnoga izlaganja problema - sto se tice birokracije sam TOOOALNI TULIPAN te stoga molim bilo kakav savjet, :zbunj: pa cak i nevezano uz ova postavljena pitanja. Mislim... Ono... Ako sam sta izostavio.

Unaprijed zahvalan svima. :zivili:

P.S. I da... Bili smo u poreznoj upravi gdje smo dobili taaako šture odgovore iz kojih smo saznali jedino to da u biti moramo platiti porez. :palac:

Plizzzz... :panika: help!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po potpisivamju kupoprodajnog ugovora sa istim u poreznu upravu gdje se nalazi nekretnina prijaviti porez i to najduže do 30 dana od potpisivanja kupoprodajnog ugovora.

ukoliko ste duže od tri godine u vanbračnoj vezi ista se računa kao brak pa za 60m2 ? oslobođeni ste plaćanja poreza

ali morate na istu nekretninu prijaviti prebivalište.

prva nekretnina kojom rješavate stanbeno pitanje.

 

ako je kupoprodajni ugovor za nekretninu vas oboje (1/2 i 1/2) tada svako ima pravo na porezno oslobođenje za 50m2

ako cura ima nekretninu a zajedno ste duže od tri godine nemate pravo na porezno oslobađanje osim ako nigdje ne navedete curu.nekretninu kupujete sami.

 

porez se plaća na procijenjenu vrijednost nekretnine iz razloga što porezna nevjeruje za cijenu u kupoprodajnom ugovoru,za kuće. dolazi u obzir sao procijena poreznog vještaka i to iste porezne uprave (službenik PU)

 

ako ste preuzeli i hipoteku tj .otplatu duga ,za visinu hipoteke umanjuje se vrijednost kuće a time i porez.

 

www.porezna-uprava.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik kuće biti ću samo ja pošto ja dižem kredit. Kako se dokazuje vanbračna zajednica (skupa smo 4 godine, na istoj adresi 2 godine i nešto)? :-? I kada se treba prijaviti prebivalište na tu nekretninu? Prije prijave poreza ili se to može nakon prijave (jer još nismo prepisali kuću sa bivšeg vlasnika na mene jer nije još bila isplata)? :misli: I jel se porez plaća samo na kuću (oko kuće je dosta građevnog i poljoprivrednog zemljišta)? I ako procjene da njihov procjenitelj ne treba izaći na mjesto događaja nego izračunaju prema onoj svojoj tablici, koju površinu uvažavaju? Dal onu sa izvadka iz zemljišne knjige? I koju dokumentaciju im se uopće treba dostaviti? :-?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

SMEAGLE je napisao:

Vlasnik kuće biti ću samo ja pošto ja dižem kredit. Kako se dokazuje vanbračna zajednica (skupa smo 4 godine, na istoj adresi 2 godine i nešto)? :-? I kada se treba prijaviti prebivalište na tu nekretninu? Prije prijave poreza ili se to može nakon prijave (jer još nismo prepisali kuću sa bivšeg vlasnika na mene jer nije još bila isplata)? :misli: I jel se porez plaća samo na kuću (oko kuće je dosta građevnog i poljoprivrednog zemljišta)? I ako procjene da njihov procjenitelj ne treba izaći na mjesto događaja nego izračunaju prema onoj svojoj tablici, koju površinu uvažavaju? Dal onu sa izvadka iz zemljišne knjige? I koju dokumentaciju im se uopće treba dostaviti? :-?

 

Hvala!

 

Ukoliko tražiš oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina, jer tom nekretninom rješavaš stambeno pitanje, moraš biti prijavljen na istoj, a isto tako i tvoja cura, ako ćeš i nju navesti kao člana svojeg kućanstva, i s te osnove tražiti dodatnu kvadraturu na koju imaš pravo oslobođenja od plaćanja poreza. To dokazuješ uvidom u osobnu iskaznicu djelatniku Porezne uprave, odnosno preslikom iste, što znači, moraš se prijaviti na mupu.

Nadalje, porez ne plaćaš samo na kuću, nego i na okućnicu..kako si drugačije to uopće zamislio?

:-?

I nema takve situacije da se ocjeni da se ne ide na procjenu.. čim je u pitanju nekretnina, i traži se oslobođenje, djelatnici Pu izlaze na teren i vrše procjenu, te o istomm sastavljaju zapisnik. Procjena i obračun poreza temeljem tablica koje spominješ koristi se samo kod obračunavanja poreza na promet nekretnina, ako su u pitanju oranice, odnosno poljoprivredna zemljišta. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Priznaje li se pravo na poreznu olak{icu i za izvanbra~nog partnera s kojim

po rezni obveznik `ivi u gospodarskoj zajednici?

Ne, zato jer se prema Zakonu o porezu na promet nekretnina ~lanovima u`e obitelji

smatraju isklju~ivo bra~ni drug i djeca koji su prijavljeni na istoj adresi kao i porezni

obveznik. Ovaj zakon ne izjedna~uje bra~nog s izvanbra~nim drugom, za razliku od

odredbi Obiteljskog zakona

 

ovo je iz brošure koju izdaje Porezna uprava, ukoliko ne stavim link, možete ga kopirati i pregledati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija