Jump to content

ovrha na pokretnini - porezni dug


hus

Preporučene objave

vlasnik sam obrta koji je aktivan.u sedmom mjesecu doneseno mi je rješenje o ovrhi nad autom.dug po tom rješenju je 67000,00kn. do sada sam platio 44000.00kn od tog duga. gospodin na ovršnom odjelu inzistira da do kraja godine moram vratiti cijeli dug ili će mi oduzeti vozilo.

Da li je moguče zaobič ovršni odjel? Ja priznajem cijeli dug i ne tražim otpis duga, samo tražim dulji rok otplate. Dug je od 6mj 2007 na dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hus je napisao:

vlasnik sam obrta koji je aktivan.u sedmom mjesecu doneseno mi je rješenje o ovrhi nad autom.dug po tom rješenju je 67000,00kn. do sada sam platio 44000.00kn od tog duga. gospodin na ovršnom odjelu inzistira da do kraja godine moram vratiti cijeli dug ili će mi oduzeti vozilo.

Da li je moguče zaobič ovršni odjel? Ja priznajem cijeli dug i ne tražim otpis duga, samo tražim dulji rok otplate. Dug je od 6mj 2007 na dalje.

 

 

Bezveze. Zašto uopće pričaš s njim, on nema nikakve ovlasti. idi kod pročelnika i pitaj ga da li će ti zaista uzeti auto zbog 20 000 kuna, kad si već voljan podmiriti i kad si već toliko uplatio?

 

Po meni, on blefira. Za poreznu se ne isplati ulaziti u tako opsežan posao kao što je pljenidba pokretnine za tako mali dug..uostalom, dok oni dođu do procjene i prodaje, ti ćeš podmiriti.

 

Traži od pročelnika da ti usmeno odobri plaćanje u nekoliko rata, jer ako to zatražiš pismeno, stvari se kompliciraju...

 

ako ne bude druge, podnesi pismeni zahtjev za obročnu otplatu, dobit ćeš vremena,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bezveze. Zašto uopće pričaš s njim, on nema nikakve ovlasti. idi kod pročelnika i pitaj ga da li će ti zaista uzeti auto zbog 20 000 kuna, kad si već voljan podmiriti i kad si već toliko uplatio?

 

Po meni, on blefira. Za poreznu se ne isplati ulaziti u tako opsežan posao kao što je pljenidba pokretnine za tako mali dug..uostalom, dok oni dođu do procjene i prodaje, ti ćeš podmiriti.

Traži od pročelnika da ti usmeno odobri plaćanje u nekoliko rata, jer ako to zatražiš pismeno, stvari se kompliciraju...

ako ne bude druge, podnesi pismeni zahtjev za obročnu otplatu, dobit ćeš vremena,

 

Za obročnu otplatu poreznog duga nije nadležan područni ured porezne uprave, već o obročnoj otplati sukladno članku 43. o izvršavanju državnog proračuna odlučuje sam ministar financija uz suglasnost vlade.

 

Postoji i opcija odgode ovrhe, o čemu odlučuje središnji ured porezne uprave a temeljem prijedloga pročelnika područnog ureda.Međutim, kasno vam je da bi to zatražili, jer jedan od formalnih uvjeta koji se mora zadovoljiti a da bi se udovoljilo vašem zahtjevu je da ste u zakonskom roku, protiv rješenja o ovrsi uložili žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hus je napisao:

Žalba je predana usmeno odmah. No onda sam dobio nalog to rješiti do kraja godine.Da li mogu dobiti dulji rok? Čovjek na ov.odjelu ga odbija dati,da li ga je moguče zaobič? Mjesečno imam doprinosa za platit cirka 4000.00kn ,ja sam u četiri mjeseca platio 44000.00kn.

 

Da bi se zahtjev za odgodu ovrhe kao takav razmatrao i o tome donijelo rješenje, treba među ostalim:

-uložiti žalbu na rješenje u roku, u pismenom obliku i uz priloženi biljeg od 50,00 kuna;

-uplatiti po pozivu nadležne ispostave 20-30% duga iz spomenutog rješenja;

-redovito uplaćivati tekuće obveze.

 

Ako nemate pismeno podnijetu žalbu na rješenje, bojim se da vam se može, samo kao što vam je neko ranije naveo, temeljem usmenog dogovora odobriti neki vremenski period u kojem vam se daje rok da podmirite nastalo dugovanje.

To vam ne može odobriti niti referent u odjelu za ovrhu koji vodi vaš predmet, niti načelnik odjela za ovrhu. Predlažem da se telefonski najavite kod pročelnika porezme uprave i zamolite da vas primi, te mu pokušate u razgovoru iznijeti cjelokupnu situaciju. Čini mi se da vam je to jedina preostala mogućnost. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hus je napisao:

Našao sam neki "naputak o kriterijima za reprogram dospjelih a nenaplačenih potraživanja". Što je to?

 

To su tzv. nagodbe. Nema od toga ništa, AFAIK internim pravilima su zabranjene. Nitko ti neće to odobriti. To se masovno radilo za vrijeme nakon rata i nije uspjelo, pa se ukinulo trajno.

 

Dobro ti je rečeno..kod pročelnika idi. Tvoj slučaj je minoran i nevažan za poreznu upravu i on će ti izaću ususret.

 

Kad sam ja radio u Poreznoj, dug od 20 000 kn je bio smijurija, ne znam što taj tu izvodi.

 

Imaj jednu stvar na umu, ne postoji zakonski rok 'do nove godine'. To te plaše. Da su htjeli pljeniti auto, već bi to učinili. Prije se takav posao nije radilo za tako minoran dug.

 

Trebaš se samo mudro dogovoriti. Budeš li se piskarao s njima, ništa od toga u ovom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Samo da se nadovežem na ria137, imam sličan slučaj iz prakse:obrtniku su (ali zbog daleko većeg duga)uzeli knjižicu vozila do izmirenja poreznog duga (znači ne i auto), te dogovorili obročno plaćanje istog.

 

istina... puno odjela za ovrhu radi na taj način.. prvi korak nakon uručenja rješenja o ovrsi je popis pljenidbenih stvari..nakon što se vozilo popiše, na mupu se stavlja zabrana otuđenja do podmirenja duga, to je mjera osiguranja poput hipoteke na nekretnini.. e sad je stvar samo u tome što neki područni uredi imaju svoja parkirališta gdje čuvaju takva vozila do podmirenja duga, odnosno do prodaje,ako do takve dođe, dok drugi, manji, nemaju takve uvjete, pa jednostavno vozilo ostavljaju vlasniku na čuvanje.

 

i dalje ti predlažem, najavi se, otiđi na razgovor, objasni situaciju, i u dogovoru s pročenikom dogovori neki razuman rok u kojem možeš i hoćeš podmiriti dugovanje :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam bio u poreznoj ispostavi kod svoje referentice. Ona kaže da samo nastavim sa uplatama kao i do sada i da neče biti nikakvih problema.I ona kaže da mi neče raditi ovrhu nad vozilom sad kad sam vratio veči dio duga. Kaže da se ni ovršni odjel ne drži fiksno onih šest mjeseci te da ako i dođe do pokušaja ovrhe,da pokažem koliko sam uplatio do sada i da ću vjerojatno dobiti novu odgodu ovrhe.

Hvala svima na savjetima. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Ma u biti je stvar u tome što država trenutno nema novaca (kofol kriza, a zapravo loša ekonomska politika) pa je Ministarstvo financija krenulo u masivno utjerivanje dugova na svim područjima.

 

No radije će pirmiti i obročnu uplatu nego se zafrkavati s ovrhom na vozilu

 

nažalost morati ću te razuvjeriti i reći da nisi u pravu, bar što se tiče večine Područnih ureda Porezne uprave :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija