Jump to content

Poslodavac ne vraća radnu knjizicu i prijeti policijom za nepostojeći minus


nini_ri

Preporučene objave

Naime, stvar je u tome, ja sam poslodavcu dala usmeni otkaz, te nakon 2 tjedna me zove da poptpišem otkaz na kojem piše "radnica sama dala ozkaz" , te nisam dobila nikakvu kopiju ili primjerak tog dokumenta, poslovođa dućana mi je rekla da će mi najkasnije za 3 dana biti moji papiri sa radnom knjižicom na kučnoj adresi, što se nije desilo.

Kad sam zvala poslodavca da nisam dobila papire ni plaću koju mi duguje on je rekao da se nisam odazvala na nekakvu inventuru - koja je nastupila nakon mog otkaza koji sam potpisala(inventura nastupila cca 2 tjedna nakon potpisanog otkaza)- i da on ima minus na toj inventuri te da mu ja to vjerovatno dugujem 3000kn.

 

Od tada sam ga zvala, nije se javljao, rekao je da neće vratiti knjžicu dok se to ne podmiri te da će zvati policiju.

 

u narednim kontaktima kad sam ga zvala nije me htjeo niti slušati samo je vikao i bio bezobrazan, te da cu mu to morati platiti milom ili silom!!!!

 

Napominjem duguje mi plaću i nije mi vratio radnu knjižicu.

 

U međuvremeneu sam na odličnom poslu i sad moram ovaj idući tjedan donjeti knjižicu da me prijave za stalno.

 

Molim Vas hitno svajet šta da napravim i da dobijem knjižicu što prije :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, naime još jedno pitanje, taj duplikat dali se može doći kod službenika i reći napravite mi duplikat radne knjizice, čovjek kod kojeg sam radila ne vraća mi radnu knjizicu ili mora ici objava u narodnim novinama i čekanje xy dana.

 

Da li me poslodavac može prijaviti dok se radna knjizica izradjuje??'

 

Hvala svima na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imala sam sličan slučaj kod jednog radnika,iskreno, ne sjećam se da li je morao objavljivati u NN, ali znam da je duplikat radne knjižice dobio isti dan kad je i predao zahtjev za njeno izdavanje.

 

Poslodavac vas ne može prijaviti bez radne knjižice ali može s vama potpisati Ugovor o radu jer zakonski ima 15 dana od dana potpisivanja Ugovora da vas prijavi u HZMO/HZZO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobivanje duplikata radne knjižice neće pomoći nimalo jer vas novi poslodavac ne može prijaviti dok god ste prijavljeni kod starog.

 

Inače iz usmenog predanja znam da inspektori baš i ne skaču odmah u ovakvim situacijama jer po njihovom iskustvu istina nije nikad crno bijela, odnosno dio krivice je na i na jednoj i na drugoj strani.

 

Posebno me oduševljava većina savjeta koja se dijeli tu na forumu: zovi inspekciju i tuži ga.

 

Možda to i pomaže u nekim slučajevima, ali koliko se meni čini sve manje i manje. Pa svaki iole ozbiljniji poslodavac ne bi sebi dozvolio da dođe u priliku da ima bilo kakvu situaciju u kojoj nije čist i prav do kraja.

 

Zar ne bi bio bolji savjet, odi do poslodavca, probajte se dogovoriti i razgovarati kao ljudi.

Mislim da to uvijek vodi do boljeg rezultata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk slažem se u cijelosti da je bolje pregovarati i dogovoriti se.

 

Što se tiče prakse, ja sam upravo začuđena koliko često se događa da netko ne može do svoje radne knjižnice. Čudi me upravo broj takvih slučajeva. I koliko znam, inspekcija na ovakve stvari reagira dosta brzo, a najvažnije je to da je njihova intervencija i učinkovita.

 

A što se tiče poslodavaca...daj Bože da ih što više razmišlja kao vi :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala svima na odgovoru,nisam ja prijavljena kod njega vise,dala sam otkaz i potpisala ga!

ujutro idem na inspekciju,te ču vas obavjestiti o ishodu..

P.S.U MOM PRVOM TEKSTU NAPISALA SAM ŠTO SE DOGAĐA KAD GA KONTAKTIRAM,

IAKO MI JE INSPEKCIJA ZADNJA OPCIJA IZGLEDA DA JE JEDINI NAČIN DA DOĐEM DO SVOJIH PAPIRA,BEZBROJ PUTA SAM GA ZVALA,ALI NIŠTA OD TOGA.

Pozdrav

 

Nini :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Milly je napisao:

dk slažem se u cijelosti da je bolje pregovarati i dogovoriti se.

 

Što se tiče prakse, ja sam upravo začuđena koliko često se događa da netko ne može do svoje radne knjižnice. Čudi me upravo broj takvih slučajeva. I koliko znam, inspekcija na ovakve stvari reagira dosta brzo, a najvažnije je to da je njihova intervencija i učinkovita.

 

A što se tiče poslodavaca...daj Bože da ih što više razmišlja kao vi :palac:

 

meni kao poslodavcu je u interesu da i moja konkurencija poštuje zakonske odredbe...

 

to je jedan od razloga zbog čega, koliko je to moguće, pokušavam pomoći i tu na forumu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam svima na odgovorima..puno ste mi pomogli,naime jutros su me zvali iz inspekcije,i rekli da odem do poslodavca po radnu knjizicu i placu.no nije ga naravno bilo..kontaktirali su ga s posla i dogovor je sutra da dodjem,nadam se da cu konacno dobiti svoje papire.inspektorica mi je rekla da mu slijedi kaznena prijava radi zadrzavanja dokumenata..te da cu o svemu biti pismeno obavjestena,jos jednom svima zahvaljujem!

LP

nini

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam svoj sličan problem riješio na slijedeći način. Zamolio sam odvjetnika da poslodavcu pošalje opomenu pred tužbu što je urodilo plodom. Radnu knjižicu dobio sam 2 sata nakon primitka opomene. Ako poslodavac smatra da ste mu nešto dužni,ne smije zadržati radnu knjižicu jer je ona službeni državni dokument(kao npr.osobna iskaznica),dok za predmetno dugovanje vas jedino može utužiti u odvojenom postupku. Možete podići tužbu za nanesenu sramotu,izgubljenu zaradu i staž itd koje bi pretrpjeli jer niste imali radnu knjižicu na raspolaganju i niste se mogli zaposliti kod ozbiljnog poslodavca,ali o tome odlučite sama. Da ne radite kod poslodavca kojeg optužujete najbolje ćete dokazati(ako nemate rješenje o otkazu)da ne primate plaću od njega,ne uplaćuje doprinose i na kraju evidencijom u radnoj knjižici. Duplikat radne knjižice možete dobiti odmah po podnesenom zahtjevu,a evidenciju(e) o zaposlenju(ima) u Mirovinskom u Domagojevoj ulici za grad Zagreb. Tu ne bi trebalo biti problema. Dovoljno je da odete u Domagojevu ili nazovete i jednostavno pitate za vaš status kod tog poslodavca. Takve informacije su dostupne svakome i besplatne. Kad napravite duplikat radne knjižice i staru proglasite nevažećom i imate evidenciju o stažu,poslodavac vam ne može ništa,a vašu staru radnu knjižicu može čuvati samo za uspomenu. Dakle,provjerite jeste li u radnom odnosu kod tog poslodavca. A eventualno dugovanje mora pred sudom dokazati ako vas tuži.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala puno na odgovoru,rijesila sam konacno,vracena mi je radna knjizica,dug vise ne spominje.rekao je da je bio ljut jer smo u jednom danu nas tri cure dale otkaz,te nas je laznom optuzbom,htio osvetiti..nisam mogla vjerovati kad je rekao.. ostale dvije cure postupile su kao ja,prijavile ga i dobile svoje papire.

hvala svima na odgovorima..

nini

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija