Jump to content

Mogucnost kombiniranja prezimena nakon vjencanja?


Andreja5

Preporučene objave

Postovani,

 

Prije nego moj buduci suprug i ja odaberemo prezime(na) koja cemo nositi nakon braka, zanima me kakva su pravila u hrvatskom zakonu (obzirom da cemo se vjencati u Hrvatskoj).

 

Pretrazivajuci portal, pronasla sam da u Zakonu o osobnim imenima, osobno ime se moze sastojati od 2 rijeci u imenu i 2 rijeci u prezimenu.

 

Obzirom da se moje prezime sastoji od 1 rijeci (poput Horvat), a njegovo od de + 1 rijec (poput --> de Swaan), zanima me da li kod vjencanja nas oboje moze uzeti oba prezimena, tj. Horvat-de Swaan ili pak de Swaan-Horvat?

 

Kod predregistracije za zenidbu moramo reci koja prezimena cemo nositi nakon vjencanja te bih voljela znati da le to moguca kombinacija po hrvatskom zakonu ili ne?

 

Nakon vjencanja cemo zivjeti u Nizozemskoj (on je Nizozemac, a ja Hrvatica) pa cemo se onda jos morati prilagoditi i nizozemskim zakonima :-( Da li mozda netko zna gdje mozemo pronaci nizozemske zakone o osobnom imenu te sto s imenima nakon vjencanja?

 

 

Unaprijed hvala na pomoci!

 

Andreja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sporazum o prezimenu koje uzimaju navjesta i ženik prilikom sklapanja braka je određen Obiteljskim zakonom, članak 31.

 

Članak 31.ObZ-a

 

(1) Prilikom sklapanja braka nevjesta i ženik mogu se sporazumjeti:

1. da svako zadrži svoje prezime,

2. da kao zajedničko prezime uzmu prezime jednog od njih,

3. da kao zajedničko uzmu oba prezimena,

4. da svaki od njih uz svoje prezime uzme i prezime bračnog druga i odluči koje će upotrebljavati na prvom, a koje na drugom mjestu.

(2) U slučaju sporazuma o prezimenu iz stavka 1. točke 3. ovoga članka nevjesta i ženik odlučit će koje će prezime upotrebljavati na prvom, a koje na drugom mjestu.

(3) Sporazum o prezimenu mora biti u skladu s odredbama posebnog zakona.

 

Dakle moguće je da vi uz vaše prezime pri sklapanju braka uzmete i prezime vašeg budućeg supruga,a isto tako i on može uzeti vaše prezime.

 

Osobno smatram da je prezime deSwaan jedna riječ.

Međutim,za sigurnu i točnu informaciju ipak se obratite nadležnom matičnom uredu.

 

Što se tiče zakonskih propisa Nizozemske, moguće je da netko od korisnika foruma ima naka saznanja o tome te da vas može uputiti na izvor informacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija