Jump to content

naknada sa biroa (novi zakon)


branitelj73

Preporučene objave

molim vas za odgovor.naime,načuo sam da po novom zakonu

novčana naknada sa biroa nije više u visini 1 200,00 kn,već da ona po novom iznosi oko 70% prijavljene plaće kod prijašnjeg poslodavca.zanima me da li je to istina,i postoji li neka razdioba,ovisno o tome koliko netko ima radnog staža.

zakon je od ove godine. unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

IZ ZAKONA O POSREDOVANJU PRI ZAPOŠLJAVANJU I PRAVIMA ZA VRIJEME NEZAPOSLENOSTI (stupio na snagu 1.1.2009.g.)

 

 

Članak 42.

 

(1) Novčana naknada za prvih 90 dana korištenja iznosi 70%, a za preostalo vrijeme korištenja 50% od osnovice utvrđene prema odredbama članka 41. ovoga Zakona

(2) Osobama kojima je novčana naknada utvrđena sve do zaposlenja, odnosno nastupanja okolnosti iz članka 48. ovoga Zakona utvrđuje se visina novčane naknade za prvih 12 mjeseci korištenja prema stavku 1. ovoga članka, a za preostalo vrijeme korištenja u visini 40% od osnovice utvrđene prema odredbama članka 41. ovoga Zakona.

(3) Pravo na razliku do utvrđene visine novčane naknade iz stavka 1. i 2. ovoga članka ima nezaposlena osoba koja je stekla pravo na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad, kao i osoba koja je ostvarila naknadu po posebnom propisu u iznosu nižem od utvrđene novčane naknade.

(4) Utvrđena novčana naknada ostvaruje se u utvrđenoj visini za cijelo razdoblje trajanja prava.

 

 

Članak 43.

 

(1) Najviši iznos novčane naknade za prvih 90 dana korištenja ne može biti viši od 70%, a za preostalo vrijeme korištenja ne može biti viši od 50% iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku.

(2) Osobama iz članka 42. stavka 2. ovoga Zakona najviši iznos novčane naknade nakon 12 mjeseci korištenja ne može biti viši od 40% iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku.

 

 

Članak 44.

 

(1) Novčana naknada pripada nezaposlenoj osobi u trajanju od:

1) 90 dana ako je provela na radu od 9 mjeseci do 2 godine,

2) 120 dana ako je provela na radu više od 2 godine,

3) 150 dana ako je provela na radu više od 3 godine,

4) 180 dana ako je provela na radu više od 4 godine,

5) 210 dana ako je provela na radu više od 5 godina,

6) 240 dana ako je provela na radu više od 6 godina,

7) 270 dana ako je provela na radu više od 7 godina,

8) 300 dana ako je provela na radu više od 8 godina,

9) 330 dana ako je provela na radu više od 9 godina,

10) 360 dana ako je provela na radu više od 10 godina,

11) 390 dana ako je provela na radu više od 15 godina,

12) 420 dana ako je provela na radu više od 20 godina,

13) 450 dana ako je provela na radu više od 25 godina.

(2) Nezaposlena osoba koja je provela na radu više od 32 godine ima pravo na novčanu naknadu sve do ponovnog zaposlenja, odnosno nastupanja okolnosti iz članka 48. ovoga Zakona.

(3) Za utvrđivanje trajanja prava na novčanu naknadu iz stavka 1. i 2. ovoga članka u vrijeme provedeno na radu uračunava se vrijeme obveznog osiguranja po propisima o mirovinskom osiguranju ostvareno na temelju radnog odnosa u Republici Hrvatskoj i vrijeme koje je radnik proveo na bolovanju, odnosno rodiljnom, roditeljskom, posvojiteljskom ili skrbničkom dopustu nakon prestanka radnog odnosa, odnosno službe, ako je za to vrijeme primao naknadu plaće prema propisima o zdravstvenom osiguranju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravila sam navesti bitan članak:

 

Članak 41.

 

(1) Osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek obračunate plaće, umanjen za doprinose za obvezna osiguranja ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa, odnosno službe.

(2) U osnovicu iz stavka 1. ovoga članka ne ulaze naknade plaće ostvarene po posebnim propisima.

(3) Ako se osnovica za utvrđivanje novčane naknade ne može utvrditi prema odredbi stavka 1. ovoga članka, nezaposlenoj osobi se utvrđuje osnovica u visini minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, ovisno o postotku vremena provedenom na radu.

 

 

E da - prošli sam tjedan negdje pročitala da je zadnji službeno objavljeni podatak o prosječnoj plaći isplaćenoj u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini negdje 5100-5200 kn (točan iznos nisam zapamtila). Znači da max naknada za prva 3 mjeseca iznoci cca 3600 kn, a nakon toga cca 2600 kn.

Za one koji su imali plaću ispod republičkog prosjeka, osnovica za obračun naknade je navedena u čl. 41.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači:smanjili su vrijeme davanja novčane naknade(koja je prije davana u dužini od 9 mjeseci-a sada se daje 3 mjeseca,ako je radnik radio kod poslodavca od 9mj.-2god.To je najniža osnova po kojoj se računa).Što će reći da oni koji su bili prijavljeni na neku minimalnu plaću(kao što sam i ja bio)u biti samo gube sa ovim novim zakonom.Po starom zakonu trebao bih dobijati 9mj.po 1 200,00 kn što iznosi 10 800,00 kn,a po novom ću dobiti(plaća mi je zadnja bila 2 500,00 kn)

70% što iznosi 1 750,00 kn x 3 mjeseca = 5 250,00.Ako sam dobro shvatio.Sve u svemu hvala na vašem odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Samo bih molio da provjerite da li sam dobro shvatio clanak 41.

Po njemu nije vazno da li je meni uistinu i isplacena placa u ta 3 mjeseca vec se uzima samo u obzir koliko sam "trebao" dobiti placu u ta 3 mjeseca?

 

Npr. u zadnja 3 mjeseca mi je isplacena jedna placa od 3000 kn (koliko trebam dobivati svaki mjesec).

Moj prosijek je 3000 kn a ne 1000 kn, zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija