Jump to content

kako pokrenuti nakladničku kuću?


Atman

Preporučene objave

Zanima me kako pokrenuti nakladničku kuću koja bi se bavila prevođenjem i izdavanjem knjiga?

Gdje se trebam prijaviti, kako ide taj postupak, koji su uvjeti, trebam li za početak imati neki posebni prostor, koliko novca treba imati na računu?

Ja sam VSS/ diplomirani knjižničar pa me zanima i koja se kvalifikacija traži za takvu djelatnost?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vezi obrta ili poduzeća u to se ne razumijem pa ne znam koja je tu razlika. Možete li mi vi malo to pojasniti?

Knjige bi sam prevodio i otkupljivao autorska prava, a tiskala bi ih neka vanjska tiskara, barem za početak.

Također bi recimo imao svoju web-stranicu preko koje bi prodavao knjige iz svoje vlastite naklade, ali bi ih distribuirao i knjižarama.

Unaprijed hvala na savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razlika ima poprilično,već je o tome pisano na ovom portalu a ako želite subjektivni savjet:poduzetnicima-početnicima koji tek kreću u poslovne vode uvijek preferiram otvaranje obrta.Puno je jednostavnije,brže,jeftinije i svakako puno "bezbolnije" u slučaju da poslovanje ne krene dobro pa ga valja zatvoriti.Ukoliko se poslovanje pokaže dobrim,imate sigurne,platežno sposobne kupce,kapital naraste-nikada nije kasno za poduzeće.

 

Stoga, možete otvoriti obrt i to na sljedeće djelatnosti:

prevoditeljske djelatnosti

izdavačke djelatnosti

oglašavanje putem medija

trgovina na malo putem pošte ili interneta

 

Naravno, uvijek možete proširiti obim djelatnosti kojima se bavite, ukoliko se za to ukaže potreba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Evo pokrenuo sam obrt u ovih godinu dana, ide uspješno, sada bih se proširio na nakladništvo pa me zanima treba li za proširenje prema NKD-u "Izdavačke djelatnosti" 58.11 izdavanje knjiga i sl. imati neku posebnu stručnu spremu ili neku posebnu diplomu? Ili i to spada pod nevezane djelatnosti?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

58.11 spada u slobodne obrte ( slobodne od uvjeta spreme ) :-)

jedino djelatnost pod šifrom 58.19 - izdavanje fotografija, razglednica, psotera, plakata - spada u vezane djelatnosti i veže se na dokazivanje sss u zanimanju fotograf

 

74.30 - prevoditeljske djelatnosti - slobodna

47.91 - trgovina na malo preko pošte ili interneta - slobodna

 

a to sve možete i sami provjeriti na linku:

http://www.portor.hr/

i

http://www.hok.hr/cro/savjetodavna_sluzba_062_000_026

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

molim Vas pomoć oko jednog pitanja vezano uz izdavaštvo knjiga. Imam obrt (koji je u sustavu PDVa) registriran između ostalog za izdavanje knjiga. Izdajem knjigu putopisnog sadržaja s manje od 50% reklamnog sadržaja. Prema uputi knjigovođe, na takovu vrstu knjiga nema pdv-a. Da li je potrebno tražiti i dodatno odobrenje za to (od ministarstva kulture) ili je po snazi zakona/pravilnika o pdvu to tako? Unaprijed zahvaljujem!

 

Srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija