Jump to content

otkaz nakon porodiljnog


BAGICA

Preporučene objave

molim savjet i pomoć,naime 18,03,2009, mi istječe porodiljni i danas sam nazvala šefa da se dogovorimo kada bi se ja trebala vratiti na posao(radim u prodavaonici odjevnih predmeta) na moje mijesto je zaposlio 2 nove radnice i sada kaže da je s njima jako zadovoljan i da mu ja nisam potrebna već da na dijete izvučem još 3 godine ali ja to ne želim jer mi je dijete živo i zdravo.Ali da se ja onda zakonski moram vratiti na posao barem 5 min. pa da će mi on onda uručiti otkaz. I sada mene zanima dali on na to ima pravo i šta ja mogu učiniti da ostvarim bar neku naknadu jer mi je i muž ostao bez posla a od nečega moramo živjeti. Moj šef je inače jako neugodan i sve radnice koje su otišle nisu imale pravo na naknadu jer im je pisao neke nebuloze u ugovoru tipa krale su,neslaganje s kolegicama uglavnom lagao je pa mi to još više otežava situaciju.Molim vas recite mi šta da radim. :-? unaprijed zahvaljivam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 77. pročišćenog teksta Zakona o radu glasi:

 

"Zabrana otkaza

 

Članak 77.

 

(1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnoga dopusta, koriš­te­nja prava na rad u skraćenom radnom vremenu roditelja, odnosno posvojitelja, korištenja posvojiteljskoga dopusta i dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju te petnaest dana nakon prestanka trudnoće, odnosno prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne može otkazati trudnici, odnosno osobi koja se koristi nekim od spomenutih prava.

 

(2) Otkaz je ništav ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome pridonese odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugoga ovlaštenog tijela.

 

(3) Okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ne sprječavaju prestanak ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme, istekom vremena na koje je sklopljen taj ugovor."

 

Dakle, ukoliko se vratite na posao "barem 5 minuta", poslodavac vam ne može dati otkaz u roku 15 dana od prestanka korištenja rodiljnog dopusta.

Ukoliko bi to učinio, reagirajte u roku od 15 dana od dostave odluke o otkazu zahtjevom za zaštitu prava; ako poslodavac u roku od 15 dana od dostave Vašeg zahtjeva ne udovolji istom, u daljnjem roku od 15 dana može sudskim putem utvrđivati odluku o otkazu nedopuštenom.

 

Pretpostavljam kako s poslodavcem imate sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Postavlja se pitanje koju vrstu otkaza bi Vam dao i čime bi ga obrazložio.

Dakle, dok god Vam poslodavac pisanim putem ne uruči otkaz teško je reći ima li na to pravo ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema članku 79. Zakona o radu, nakon što je prošao rodiljni dopust, posvojiteljski dopust ili rad u skraćenom radnom vremenu, radnik koji je koristio neko od tih prava ima pravo povratka na poslove na kojima je radio prije korištenja toga prava, a ako je prestala potreba za obavljanje tih poslova, poslodavac mu je dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje drugih odgovarajućih poslova.

 

 

Isto tako, prema čl. 77. ovog zakona, 15 dana od dana prestanka korištenja porodiljnog, poslodavac Vam ne može otkazati.

 

 

Ako firma u kojoj ste zaposleni zapošljava više od 20 radnika, morate voditi računa i o sljedećem:

 

1) Poslovno uvjetovani otkaz dopušten je samo ako poslodavac ne može zaposliti radnika na nekim drugim poslovima.

 

2) Pri odlučivanju o poslovno uvjetovanom otkazu, poslodavac mora voditi računa o trajanju radnog odnosa, starosti i obvezama uzdržavanja koje terete radnika. (Pretpostavljam da biste ovdje Vi bili u prednosti pred dvjema naknadno zaposlenim kolegicama i na ovo se moglo pozvati u zahtjevu za zaštitu nakon uručenog Vam poslovno uvjetovanog otkaza).

 

3) Poslovno uvjetovani otkaz dopušten je samo ako poslodavac ne može obrazovati ili osposobiti radnika za rad na nekim drugim poslovima, odnosno ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da obrazuje ili osposobi radnika za rad na nekim drugim poslovima.

 

 

Naravno, ovo je sve ovako na papiru, neki hrvatski "poslodavci" su priča za sebe pa Vam u realizaciji svojih prava želim puno sreće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Susjeda mi se obratila za pomoć.

Naime, njen slučaj glasi ovako:

radila je neko vrijeme na određeno vrijeme uz produžavanje ugovora o radu...ostala trudna i često na bolovanju...sa 31.12.2008. istekao joj je ugovor. Bila je obavještena da joj se više neće produživati ugovor. Sad ona strahuje da neće imati pravo tražiti nikakvu naknadu.

 

Iz ovog dolje članka da li se može ipak izvuči neko rješenje po ovom pitanju?

Vidljivo je iz stavka 3. da ne postoji baš nekva šansa ... ali ... ako me netko može usmjeriti na neko konkretno rješenje ... unaprijed se zahvaljujem

 

pozdrav

 

 

"Zabrana otkaza

 

Članak 77.

 

(1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnoga dopusta, koriš­te­nja prava na rad u skraćenom radnom vremenu roditelja, odnosno posvojitelja, korištenja posvojiteljskoga dopusta i dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju te petnaest dana nakon prestanka trudnoće, odnosno prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne može otkazati trudnici, odnosno osobi koja se koristi nekim od spomenutih prava.

 

(2) Otkaz je ništav ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome pridonese odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugoga ovlaštenog tijela.

 

(3) Okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ne sprječavaju prestanak ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme, istekom vremena na koje je sklopljen taj ugovor."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija