Jump to content

Ustavno pravo na rad


NIKMAN

Preporučene objave

Donošenjem novog zakona o radu nedeljom pojedinim kategorijama je ukinuto ustavno pravo na rad.To se uglavnom odnosi na male obiteljske obrte koji se bave trgovinom i kojima je, do sada, rad nedeljom bio veoma bitan u borbi sa velikim trgovačkim lancima. Izgovor Vlade da se radi o zaštiti radnika u trgovini je apsurdan i potpuno netočan. I pored zakona u trgovinama se radi, ne na prodaji, ali se radi na čišćenju trgovina i slaganju polica. Ključni problem je što je pojedincima, pekare, kiosci, cvjećare, dozvoljen rad a malim obiteljskim trgovinama ne. Sada smo u situaciji da u pekarama nedjeljom radi po desetak radnika kmoje zakon "štiti" a obrtnicima koji imaju trrgovine i koji bi radili sami se zabranjuje rad. Dakle krši im se ustavom zagarantirano pravo na vlastiti rad jer ne zapošljavaju radnike dok se drugima dozvoljava da im radnici rade nedjeljom.

Neobjašnjivo suludo i ubitačno za male obrte koji neće moći preživjeti ovakvu ludost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Mene samo zanima na čemu se zasniva Vladina argumentacija o opravdanosti zabrane rada trgovinama nedjeljom. U kojem pogledu su osobe koje rade u trgovinama različite od osoba koje su zaposlene u ostalim uslužnim djelatnostima ( npr. pekarama, cvjećarama, kafićima itd....). Ne samo što se krši pravo na rad i slobodu rada, krši se i bome i temeljna odredba URH - pravo na jednakost. Mislim da su " dublji" razlozi navedene zabrane dosta očiti, no ono što bih voljela znati je kako Vlada opravdava činjenicu da se osobe zaposlene u trgovinama tretiraju drukčije od svih ostalih zaposlenih u raznim uslužnim djelatnostima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvijek će biti oštećenih.

 

Zamislimo apsolutnu zabranu rada nedjeljom. Zatvorene sve trgovine i benzinske pumpe.

 

Jedino su crkve otvorene. U sakristijama crkvi se naravno prodavaju svjeće.

 

Potpuno jednake onima kao u obližnjoj trgovini koja ima zabranu da ih prodaje.

 

Naravno, taj vlasnik trgovine će Ustavnom sudu predati Zahtjev za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom i past će zakon.

 

Jednaka usporedba vrijedi za prodaju Glasa Koncila u crkvi i na kiosku.

 

 

 

Hrvatskom drmaju "jaKi igrači".

 

Kad se jedan "jaK igrač" ustao protiv zakona - pao je.

 

Kad je isti taj "jaKi igrač" zakupio police trgovina našeg naftnog giganta, izrastao je novi zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne ulazim u pitanja poput kako Vlada opravdava zabranu rada nedjeljom (iako se ne radi o adekvatnom nazivu), ali se nikako ne slazem s usporedbom koja polazi od prodaje svijeća i Glasa koncila u rimokatol crkvama (kao i drugim vjerskim objektima) i prodaje novina na kioscima...mozda za početak da genijalni um koji je ovakvu usporedbu stvorio pročita par članaka Ustava o slobodi vjeroispovijedi te ustanovi status te slobode naspram slobode poduzetništva! nečuveno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče statusa jedne od navedenih sloboda naspram druge, jasno je koja uživa veću nepovredivost. Sloboda vjeroispovijesti je jedna od sloboda koje država ne može ograničiti niti u slučaju neposredne opasnosti za opstanak države.No nekako mi se kako za poantu usporedbe prodaje novina u crkvi, odnosno zabrani prodaje na kiosku nisu toliko bitni akteri koji su navedeni u usporedbi već tužna stvarnost u kojoj je novac iznad zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ustručavajte se Vi koliko hoćete, ali ja ću kao vjernik i rimokatolik jasno i glasno reći:

 

Bolesni umovi crkvenih velikodostojnika su ljubomorni na slike trgovačkih centara u koje ulaze mase ljudi, dok crkve ostaju na pola prazne.

 

Zabranom rada nedjeljom, tj. Zakonom o trgovini (NN 87/08, 96/08) želi se napuniti crkve.

 

Crkva je i u prošlosti imala svakakvih "izleta" u što se može ubrojiti i ovaj.

 

Nekoliko mojih poznanika-ica je ostalo bez posla zbog ovog "izleta". Jedna od njih već drugi put. Jednom od njih slijedi opasna ovrha kartičarske kuće, te mu osobno ja pomažem u djelu teškog fizičkog rada, jer znam da nema novaca da plati radnika.

 

Toliko o "izletu".

 

Sada gospodo možete nastaviti sa često ponavljanim komentarima tipa "nečuveno i sl."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Možda je to uistinu smetalo Crkvi,

međutim,

meni se nekako više čini da naša država nije bila u stanju natjerati velike trgovačke lance da plate rad nedjeljom i blagdanom po zakonu - pa je bilo najjednostavnije zabraniti im rad.

Evo sad gledam zakon o zabrani pušenja;

već je dugo godina na snazi zakon po kojem je dio ugostiteljskog objekta za nepušače morao biti fizički odvojen

od djela za pušače. Svi znamo da se taj zakon nije niti poštivao niti provodio što nas je dobrim djelom i dovelo do ovoga danas; zabranjeno pušenje svima i svagdje!

 

Jednako je tako na snazi zakon o visini dnevnica za prekovremeni, noćni, rad nedjeljom i blagdanom.

(kojeg se pridržavaju samo državne službe)

I jednako tako svi dobro znamo da i dalje ima puno slučajeva da se plaća prijavljena poreznoj upravi razlikuje od plaće koju uistinu dobijamo!

 

I to nas je, vjerujem, dovelo do toga da je trgovinama rad nedjeljom zabranjen!

 

Nas ugostitelje nu natjerali da provodimo zakon umjesto njih - branimo pušenje svojim gostima - od kojih živimo -

sad još čekam da i nama zabrane rad nedjeljom, bilo zato da "zaštite" konobare ili zato da narod ne ide ni u kafiće,

da bi mogli ići u crkve.....

 

I onda nam preostaje još jedno ustavno pravo - NA PROSVJED!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija