Jump to content

Specifičan slučaj, a vremena malo-molim za savjet


kikibabun

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Pokušat ću u što kraćim crtama opisati trenutnu situaciju, mada je to izuzetno teško.

Dakle, radio sam kod "Poslodavca A" 6 godina nakon čega je firma prodana "Poslodavcu B". Dogovor između njih je bio da ljudi koji hoće ostati raditi kod "Poslodavca B" zadržavaju sva prava koja su imali kod "Poslodavca A", uključujući i Kolektivni ugovor, i visinu osobnog dohotka i otpremninu koju je ponudio "Poslodavac A" u slučaju da ne želim ostati raditi za novog poslodavca. Uz to, novi se poslodavac obvezao takovo stanje zadržati tri godine.

Evo kako točno piše u ugovoru:

Članak 3. - Radnik će poslove radnog mjesta:XXX započeti obavljati dana 01.07.2007.

Ukoliko radnik ne započne s radom u određenom roku, zbog osobnih razloga (neopravdano) ovaj ugovor se smatra jednostrano raskinutim.

Ukoliko ovaj ugovor raskine "Poslodavac B" d.O.o u periodu od tri godine, a radnik dobije otkaz kao tehnološki višak, "Poslodavac B" d.O.o će radniku isplatiti otpremninu u visini od XXX,XX kn.

Ukoliko je radnik dobio otkaz zbog kršenja radne discipline, isti nema pravo na otpremninu.

Članak 4. - Ovaj ugovor se sklapa na neodređeno vrijeme.

Članak 6. - "Poslodavac B" d.O.o i radnik mogu otkazati ovaj ugovor o radu na neodređeno vrijeme uz otkazne rokove određene kolektivnim ugovorom ili važećim pravilnikom.

Članak 7. - "Poslodavac B" d.O.o se obvezuje da će radniku obračunavati OD na osnovi prosječne bruto plače u zadnja tri mjeseca rada u "Poduzeću A", prije zaposlenja kod "Poslodavca B" d.O.o, a koji iznosi:

6 542,00 kn. (Netto plača iznosi : 4 809,00 kn)

Članak 10. - Sve izmjene i dopune ovog ugovora regulirat će se aneksom ugovora potpisanom od obiju ugovornih strana.

Sadašnje stanje je sljedeće: Nisu nam isplačene plaće za 11,12, a kroz par dana i za 01 mjesec.

Firma je kupljena na kredit s kojim su trebale biti pokrivene i naše plaće, i rekonstrukcija pogona za novu vrstu proizvodnje, međutim nešto je otišlo krivo, proizvodnja nikako da krene, a sad nam "Poslodavac B" za iduci tjedan hoće na potpis donijeti aneks ugovora kojim bi nam plaću skinuo na minimalac.

Može li to i mogu li ikako doći do svojih plaća i otpremnine pošto ne vidim više perspektivu u ovoj firmi.

Zahvaljujem svima koji su voljni dati savjet, a ako ne tražim previše, volio bih ćuti i marijetino mišljenje.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, što se tiče neisplate plaće tražite od poslodavca ispravu o obračunu neisplaćenih plaća koja mora biti pečaćena i potpisana.Ako vam je ne da obratite se inspekciji rada jer nedavanje te isprave spada u teže prekršaje poslodavca i može ga se novčano kazniti od 61.000-100.000 kn, tako da čisto sumnjam da vam je neće dati.Isprava o obračunu plaće je ovršna isprava te vam na osnovu nju odvjetnik sastavlja ovršni prijedlog bilježnik ovjerava i sa tim idete na banku na kojoj poslodavac ima račun da vam isplati dugovanje.I to sve možete napraviti u zastarnom roku od 3 godine od dospjelosti plaće, što znači da nije žurba.

Pošto se iz vašeg pitanja da zaključiti da biste vi najradije otišli iz te firme, ali naravno s otpremninom,možda da se ipak, prije poduzimanja drastičnijih koraka, pokušati nagoditi s poslodavcem.Popričajte s njim, recite da biste vi otišli kao tehnološki višak uz ugovorenu otpremninu, pa ćete vidjeti.

Vjerujte nisu svi poslovno uvjetovani otkazi isključivo volja poslodavaca, ja sam ih u bivšoj firmi napisala preko 100 koji su bili isključivo volja radnika.A i poslodavcima je tako lakše da se ljudi dobrovoljno javljaju nego da ih moraju tjerati.Probajte, nemate što izgubiti, a možda vas odgovor poslodavca razveseli.

A što se tiče Anexa ugovora, nemojte ga potpisati jer vi tu i tako( bar sam ja to zaključila)ne želite ostati raditi,pa vam je onda svejedno tj. ili će poslodavac pristat na poslovno uvjetovan otkaz ili će izmislit razlog pa vam ga dat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega hvala na odgovoru.

Kao što sam i rekao, stanje je puno kompliciranije nego se da naslutiti iz mog opisa. Moram reči da je do sada poslodavac izvršavao sve svoje obaveze i ja osobno sam bio i više nego zadovoljan odnosom. Međutim poslodavac se svojim neiskustvom u poslu koji želi pokrenuti i općim stanjem u bankarskom svijetu, doveo u situaciju u kojoj je. Ja to mogu razumijeti i još uvijek se nadam da će naći rješenje za ovu situaciju.

Moja želja i nije napustiti firmu pošto-poto, ali niti HEP, niti T-com, niti Komunalno poduzeće nemaju razumijevanja za to stanje i svi oni uredno očekuju plačanje računa, pa se bojim da ću biti prisiljen otići bude li to potrajalo.

Uz sve to je i opće raspoloženje među radnicima došlo do gornje granice strpljivosti i klima u firmi je jako nezdrava, što samo otežava cijelu stvar.

Može li mi potpisivanje Aneksa ugovora kako naštetiti obzirom da mi ugovor u ovom obliku vrijedi još godinu i pol. Neslužbeno smo doznali da bi nam potpisivanjem Aneksa smanjio plaće na minimalac do početka proizvodnje, a zatim bi sve vratio na stanje po važečem ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li vam potpisivanje Anexa kako naškoditi, ne znam, vidjet ćete tek kad vam ga poslodavac ponudi.Ne morate ga odmah potpisati, dobro ga proučite pa odlučite.

Po ovoj vašoj priči,vjerovatno će se odnositi samo na iznos plaća za određeni vremenski period tj.kako ste naveli dok se ne pokrene proizvodnja.

Sasvim sigurno je i vašem poslodavcu u interesu da se izvuče iz tog kupusa u koji se uvukao svojim neiskustvom

( kako ste naveli),a biće da je mlad i nadobudan pa bih mu poraz još teže pao ne ego.

Ne bi bilo dobro da Anex ako se i odnosi na isplatu min.plaće bude vremenski nedefiniran tj.ne ograničen konkretnim rokom primjene npr.3 mjeseca,jer ako u njemu piše da će se primjenjivati do pokretanja proizvodnje-to je poprilično nedefiniran period tj. može on nju ne pokrenuti još mjesecima a onda otići u stečaj.Zato bi bilo dobro da bude konkretno ograničeno vrijeme njegove primjene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je sve to čista matematika: ne vidim svrhu potpisivanja minimalca jer kako će mi isplačivati mjesečno 2700,00 kn kad mi ne može svaka tri mjeseca isplatiti 4800?!

Još i da bude vremenski neograničeno onda je glupost potpuna, a iskreno, točno to i očekujemo da će se dogoditi.

Pošto mi je sad već dužan tri plaće, a nije podmirio ni sva druga davanja mogu li ja dati izvanredni otkaz, a zadržati bar pravo naknade na zavodu za zapošljavanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija