Jump to content

Neravnopravan položaj na tržištu


kamenvino

Preporučene objave

Poštovani,

jedno pitanje iz prakse. Po našem zakonu o vinu, HZVV je nadležan da kategorizira vina, koje se uvozi izvan EU, te da ih uvoznik kao takva mora kategorizirati na tržištu. No u praksi je to malo drugačije pošto iz zemlje izvoznice dolazi vino pod njenom kategorizacijom, pa naša gospoda u zavodu nekada jedno te isto vino ocijene vrhunskim, a drugi put kvalitetnim, pošto je osim parametara bitna i organoleptika, pa ako se netko probudi na lijevu nogu, vino se obara na niže. Problem nastaje kod onih uvoznika koji su iz istog govornog područja kao i mi, te razumiju ako na boci piše vrhunsko vino, a na deklaraciji - po zavodu - kvalitetno, što to nije slučaj ako je uvoz i etiketa na engleskom jer tada hrvati ništa ne razumiju (osim valjda njih pametnih) pa je deklaracija prihvatljiva. Tako ispada da su oni uvoznici (prvenstveno mislim na one iz BiH, ali i iz Crne Gore..) u neravnopravnom položaju s drugim pošto moraju (po njihovom tumačenju) prekrivati originalne oznake kategorizacije vina ukoliko se razlikuju od one koju zavod odobri jer su krivi što hrvati razumiju jezik hrvata iz BiH, te što pišu latinicom. Da paradoks bude veći, laboratorij u BiH koji izdaje svjedodžbu o kakvoći je certificiran u Briselu. Još jedna sitnica, kad vi npr vino hoćete prijaviti na ocjenjivanje u nekoj manifestaciji, prijavljivate ga po odobrenoj proizvođačkoj kvalifikaciji kao najmjerodavnijoj. Evo kratko, koliko sam mogao, o našem zakonodavstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija