Jump to content

drzavljanstvo


Gardolana

Preporučene objave

Kao hrvatski drzavljanin radim u Italiji vec 15 godina. Rodjena sam u Istri i potjecem od roditelja koji su takodjer rodjeni u Istri i jos uvijek tamo i zive.Donosenjem Zakona o dvojnom drzavljanstvu 2006 godine omoguceno je djeci koja su rodjena poslije 1947.godine da ostvare pravo na dvojno drzavljanstvo. Prikupila sam sve potrebite dokumente..osim Potvrde o prebivalistu mojih roditelja 10\06\1940 na podrucju koje je po Mirovnom ugovoru u Parizu 1947 pripalo ex Jugoslaviji. MUP takve potvrde ne izdaje.Poznato mi je da su te potvrde izdavane u lipnju l994.godine (kada se je pocelo govoriti o donosenju tog Zakona)i da u rujnu vise nije bilo dozvoljeno. Misljena sam da je ovaj Zakon formalno donesen i da ni s talijanske kao ni hrvatske strane ne postoji dobra volja za usaglasavanje postupka za podnosenje zahtjeva.Da li postoji neki drugi nacin da rijesim to pitanje. Unaprijed Vam Hvala! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovana !

 

U povijesnom arhivu grada Pazina postoje evidencije o stanovnicima Istre , a u povijesnom arhivu u Rijeci , mogu se naći podaci o žiteljima koji su živjeli u Rijeci i šire .Ako znadete otprilike mjesto stanovanja Vaših roditelja možete podnijeti pismeni zahtjev za izdavanje izvoda iz knjige rođenih i mjesta prebivališta .

 

U knjizi državljanstva RH možete vidjeti kada su Vaši roditelji postali državljani RH i mjesto stanovanja -također bi bilo moguće dobiti potvrdu .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Imam isti problem sa MUP-om u Zadru.

Kazu da nemaju zakonskih mogucnosti za izdavanje takve potvrde.

 

Da li neko zna da li su drzavni arhivi R. Hrvatske ovlasceni da izdaju, potvrde o prbevalistu na dan 10.06.1940. i na dan 15.09.1947. godine.

Po meni je ovlascenje i duznost koji pripada MUP-u.

 

Ako je jos neko pribavljao dokumenta zarad sticanja talijanskog drzavljanstva, molim nek napise nesto o tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Državni arhivi imaju sve podatke samo treba pismenim putem zatražiti potvrdu koju trebate .

 

Za sticanje talijanskog državljanstva potreban je dokaz da su Vaši roditelji živjeli do l947. godine na područjima,koja su pripadala Italiji.

 

U matičnom uredu mjesta rođenja Vaših roditelja ima knjiga državljana i tu možete dobiti potvrdu kada su Vaši roditelji stekli hrvatsko državljanstvo .

1.

 

.Rješenja je izdavalo Ministarstvo u nutrašnjih poslova Narodne republike Hrvatske. ( cca 1952.)

Prema čl. 12. Zakona o drževljanstvu na molbu tražioca organ je izdavao takvo rješenje.

 

2. Temeljem tih rješenja se građanin upisivao u knjigu građana Hrvatske.

 

3. U SHEDI individuale MUNICIPIA mjesta rođenja roditelja , upisani su svi podaci i državljanstvo, ako je osoba rođena za vrijeme Italije tada u toj SHEDI stoji

 

nacionalnost i drž. po rođenju.

 

U MUP-u potrebno je zatražiti potvrdu mjesta boravka ili prebivališta ( cjelokupnu evidenciju )

 

POželjno je znati jezik .

 

U konzularnim predstavništvima dobiti ćete detaljne upute , a imate ih i na internetu.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija