Jump to content

Prijava boravišta


Eldarion

Preporučene objave

Poštovani, molim za pomoć.

 

Nedavno sam se zaposlio u Zagrebu, gdje sam dosad studirao. Živio sam u studentskom domu preko tjedna, a vikendom doma, u jednom drugom hrvatskom gradu, na adresi na kojoj je prijavljeno prebivalište.

 

Dosada je boravište bilo automatski prijavljivano, useljenjem u studentski dom. Sada se selim u stan, gdje neznam da li ću potpisati ugovor sa gazdom.

 

Da li moram prijavljivati uobičajeno/privremenom boravište? Vikendom uvijek odlazim kući.

 

Što je s poreznom prijavom? Grad u kojem živim je područje od posebne državne skrbi i paše mi tamo prijavljivati porez.

 

Da li je uopće potrebno da gazda pijavljuje stanare, i kome je to više na korist/štetu?

 

Unaprijed hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...Ovako po zakonu gazda bi trebao prijavljivati stanare jer u protivnom plaća veliku kaznu...što se tiče potpisivanja tog nekog ugovora sa gazdom...to većinom svi rade radi svoje sigurnosti...a ti sad moraš i nemoraš to prihvatiti...ali ako on inzistira ili ne uzima podstanare bez ugovora to je njegovo pravo...kao šta je i tvoje da ne potpišeš...

 

A što se tiče boravišta...možeš i ne moraš to napraviti...ali pošto radiš u Zg onda bi trebao napraviti i privremeno boravište...radi poreza...eto...

 

Ako živiš u tom gradu...a nisi prijavljen ..onda nećeš moći niti prijavu za porez podnijeti...jer moraš unijeti i adresu di živiš a i firmu di radiš...eto tako da sve ti je to povezano jedno s drugim.Ne možeš raditi u jednom gradu...a prijavu podnositi u drugom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

elizabetha je napisao:

...Ovako po zakonu gazda bi trebao prijavljivati stanare jer u protivnom plaća veliku kaznu...

 

Gazda, odnosno vlasnik stana ako iznajmi stan mora prijaviti poreznu obavezu, i platiti porez.

 

Stanar može, ali ne mora tu prijaviti adresu.

Možda netko često poslovno putuje u drugi grad pa ima stanza prespavati, ili je iznajmio stan za potajne ljubavne susrete...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam dnevni migrant, jer primam naknadu za prijevoz od poslodavca. Na istoj osnovi, pijavljujem porez u gradu u kojem živim, jer je unutar 100 km od mjesta zaposlenja.

 

Ali, ne putujem svaki dan kući, često prespavam u stanu u Zagrebu, otprilike pola-pola. E sad me zanima, ako me gazda prijavi, on mora plaćati porez, to je jasno. Ali da li ja automatski moram prijaviti boravište na tom mjestu, ili je to odvojeno?

 

zaista bih htio da što više stvari bude po zakonu, ali neznam kako to sve izvesti.

 

kome uopće gazda priajvljuje? Pošto je gazda moj susjed i znam ga dugo, a imat ću cimera, može li jedan stanar biti na ugovor na čuvanje stana ili nešto slično? A drugome da gazda iznajmi preko ugovora.

 

Ima tu štošta što mi nije jasno.

 

Hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani imam jedno pitanje,

 

suprug i ja kupit ćemo pola zemljišta sa polovicom kuće, drugi dio je u vlasništvu suprugove bake. Moramo prijavit prebilavište kako bi bili oslobođeni poreza na prvu nekretninu. Mene zanima, može li se prebilavište prijavit na nekretnini koja je u podijeljenom vlasništvu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Whale je napisao:

Poštovani imam jedno pitanje,

 

suprug i ja kupit ćemo pola zemljišta sa polovicom kuće, drugi dio je u vlasništvu suprugove bake. Moramo prijavit prebilavište kako bi bili oslobođeni poreza na prvu nekretninu. Mene zanima, može li se prebilavište prijavit na nekretnini koja je u podijeljenom vlasništvu?

Da.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija