Jump to content

zastara poreza na stjecanje nekretnine


swuk

Preporučene objave

U mojem slučaju riječ je o porezu na nasljeđenu nekretninu.

 

U postu "Opći porezni zakon" iz teme Zastara lijepo su citirane upravo relevantne točke iz Zakona.

 

Mislim da razumijem relativnu zastaru.

 

No apsolutna mi nije jasna:

 

Ako sam dobro shvatio, početak zastarnog roka je nakon isteka godine u kojoj je nastala i poreznoj upravi prijavljena porezna obveza. Točno?

 

I sad, treba li porezna uprava u roku od 6 godina provesti cijeli postupak sve do same naplate ili je 6 godina rok u kojem treba utvrditi poreznu obvezu (Što točno znači 'utvrditi'? Izdati rješenje), i onda opet ima 6 godina vremena za naplatu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukoliko se radi o nasljeđu nekretnine a koje je vezano uz prvi nasljedni rod ili potomke i predke

tada ti porezna i nije slala rješenje za plaćanje poreza

iz razloga što su nasljednici oslobođeni plaćanja poreza.

 

postupak utvrđivanja poreza je skuplji nego što bi porezna ubrala poreza.

 

provjeri u poreznoj upravi.

 

inače apsolutna zastara za utvrđivanje poreza je 6.godina od saznanja porezne uprave za poreznu obvezu.

 

ako porezna uprava nezna za poreznu obvezu zastara nemože teći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru :)

Ali više si me zbunio nego si mi pomogao.

bovu je napisao:

ukoliko se radi o nasljeđu nekretnine a koje je vezano uz prvi nasljedni rod ili potomke i predke

tada ti porezna i nije slala rješenje za plaćanje poreza

iz razloga što su nasljednici oslobođeni plaćanja poreza.

Znam. Ovo nije prvi nasljedni red, nego je od ujaka. Rješenje sam dobio, ali je od isteka godine u kojoj sam naslijedio, a poreznoj je sud automatski poslao jedan primjerak rješenja o nasljeđivanju, do kad sam primio drugostupanjsko porezno rješenje proteklo skoooro šest godina. No do sada se već napunilo tih 6 godina, a još nisam platio, pa me zanima <b>je li to onda u zastari</b> ili primitak tog rješenja znači da je dovršeno utvrđivanje porezne obveze i počinje teći zastarni rok za naplatu - novih šest godina.

postupak utvrđivanja poreza je skuplji nego što bi porezna ubrala poreza.

Stvarno ne razumijem što si ovime mislio reći. Pa svaka se porezna obveza mora utvrditi eda bi se naplatila. Mislio si na prisilnu naplatu ili tako nešto?

 

inače apsolutna zastara za utvrđivanje poreza je 6.godina od saznanja porezne uprave za poreznu obvezu.

E ovo nikako ne može biti jer u Zakonu piše:

članak 90. točka 2: Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći nakon isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi porezne obveze i kamate.

 

 

A mene sad zanima <b>što to točno znači:</b> "u kojoj je trebalo utvrditi porezne obveze i kamate". Zato sam pitao što točno znači "utvrditi".

 

<b>A ono drugo što me zanima, što sam već spomenuo gore, odnosi se na apsolutnu zastaru</b>, za koju piše da (Članak 92): "Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pokretanje prekršajnog postupka, naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći.",

a to se može shvatiti na dva načina:

1) da se u tih šest godina mora obaviti sve navedeno u članku inače ide u zastaru

2) da svaka od u članku navedenih stvari može trajati po šest godina

 

pa molim tebe ili nekog drugog tko zna da mi jasno odgovori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija