Jump to content

ostavinska rasprava


laky007

Preporučene objave

Zanima me na koji se nači određuje nasljednik za obiteljsku kuću koja nije legalizirana, ali je upisana u katastar(kuća, dvor, 2 garaže). Nasljednici su supruga, sin koji je živio s ostaviteljem i kćer koja živi u inozemstvu. U zemljišniku je kao vlasnik parcele upisan ostavitelj, u katastru su upisani kao posjednici ostavitelj na 1/2 i sin na 1/2, a ostavitelj je prije smrti potpisao ugovor o darovanju 1/2 kuće, 1/2 dvora i 1 garažu na sina i isto na kćer. Supruga se odriče svega.

 

1.) Da li taj ugovor o darovanju vrijedi pošto kuća nije legalna, odnosno ne "postoji" u zemljišniku.

 

2.) Ukoliko ne vrijedi: Da li sin može tražiti na temelju posjedovnog lista (ili na temelju toga što je uzdržavao roditelje zadnjih 10 godina ili na temelju toga što je zajedno s ocem ulagao u izgradnju kuće) veći dio u vlasništvu od kćeri?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani !

 

U postupku nasljeđivanja sudovi najprije ustupe predmet

Javnom bilježniku -koji je posrednik Suda .

Javni bilježnik će od nasljednika tražiti da se donesu

izvod iz katastra i izvod iz gruntovnice .U izvodu iz katastra evidentirani su posjednici , a posjed se nasljeđuje . U gruntovnici upisani su vlasnici.

 

 

Ostaviteljevi potomci , koji su živeći s njime pomagali mu u privređivanju, imaju pravo na izdvajanje alikvotnog dijela ostavine koja odgovara njihovu doprinosu povećanju vrijednosti ostaviteljeve imovine, a nemaju pravo na novčanu protuvrijednost svojih ulaganja.

 

Vaša ulaganja umanjuju ukupan dio ostavine , Vi to morate tražiti da se Vaša ulaganja izdvoje u Vašu korist .

Član 75. Zakona o nasljeđivanju

 

1. Neovisno o svom nasljednom pravu ostaviteljev potomak koji je s ostaviteljem živio u zajednici te je svojim radom ili davanjima pridonio da se njegova imovina poveća , časom njegove smrti stječe pravo na onolik dio ostavine koji odgovara vrijednosti za koju se njegovim doprinosom imovina povećala dok su živjeli u zajednici.

 

2.

Tako izdvojeni dio ne spada u ostavinu te se ne uzima u račun pri izračunavanju nužnog dijela, niti se uračunava nasljedniku u njegov nasljedni dio.

 

3. Pravo iz stavka 1. ovog članka ostvaruje se samo na zahtjevovlaštenika .Pravo na podnošenje zahtjeva prestaje pet godina od dana od otvaranja nasljedstva.

 

Ugovor o daru vrijedi ako je ovjeren kod javnog bilježnika .

Način uračunavanja darova - Zakon o nasljeđivanju čl. 91.-

101.

 

 

Pozdrav !

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija