Jump to content

upravni sud


pop84

Preporučene objave

2005(u 11 mjes.).god.tužio sam minstarstvo obrane upravnom sudu u vezi statusa branitelja.Upravni sud je ocjenio tužbu osnovanom , tj. tužba se uvažava(i vrača na ponovni postupak) .Međutim ministarstvo obrane mi je opet dalo odbijenicu i sada sam opet zbog iste stvari morao pokrenuti upravni postupak na sudu u Zagrebu . Zanima me dali postupak u tom slučaju ide brže (pošto je o upravni spor (isti predmet) već bio rješavan na sudu ili se opet godinama čeka rješenje . I dali postoji nekakva procedura (osim požurnica) da se sve to ubrza , i postoji li mogučnost da sam sud riješi taj spor ,jer ako sud i uvaži tužbu ministarstvo obrane može ponovo ne uvažiti moj zahtjev.Molim netkoga tko zna ili je imao slično iskustvo da mi što prije odgovori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pop84 je napisao:

... Zanima me dali postupak u tom slučaju ide brže (pošto je o upravni spor (isti predmet) već bio rješavan na sudu ili se opet godinama čeka rješenje .

Ne, ne ide brže.

 

i postoji li mogučnost da sam sud riješi taj spor ,...

Po dosadašnjoj praksi Upravnog suda: ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moj je predmet isto na upravnom sudu, ali koliko čujem i vidim u dosta slučajeva tužene institucije (ministarstvo branitelja, MORH...) uopće ne "fermaju" presudu nego tjeraju po svom, ispada nešto kao: da, sud ti daje za pravo, ali mi ti ne damo, nego ti damo pravo da nas opet tužiš :-)

koja je svrha onda tog suda, osim da se nalaziš u začaranom krugu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vinkovci je napisao:

moj je predmet isto na upravnom sudu, ali koliko čujem i vidim u dosta slučajeva tužene institucije (ministarstvo branitelja, MORH...) uopće ne "fermaju" presudu nego tjeraju po svom, ispada nešto kao: da, sud ti daje za pravo, ali mi ti ne damo, nego ti damo pravo da nas opet tužiš :-)

koja je svrha onda tog suda, osim da se nalaziš u začaranom krugu?

 

V. OBAVEZNOST PRESUDA

 

Član 62.

 

Kad sud poništi akt protiv kojega je bio pokrenut upravni spor, predmet se vraća u stanje u kojemu se nalazio prije nego što je poništeni akt donesen. Ako prema prirodi stvari koja je bila predmet spora treba mjesto poništenog upravnog akta donijeti drugi, nadležni je organ dužan donijeti ga bez odgode, a najkasnije u roku od 30 dana od dana dostave presude.

Nadležni je organ pri tome vezan pravnim shvaćanjem suda i primjedbama suda u vezi s postupkom.

 

 

Član 63.

 

Ako nadležni organ nakon poništenja upravnog akta donese upravni akt protivno pravnom shvaćanju suda, ili protivno primjedbama suda u vezi s postupkom, pa tužitelj podnese novu tužbu, sud će poništiti osporeni akt i, u pravilu, sam riješiti stvar presudom. Takva presuda u svemu zamjenjuje akt nadležnog organa.

O takvu slučaju sud izvještava organ koji obavlja nadzor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ja imam presudu iz 1997.g. da mi je invalidnost nastala u ratu i tada sam dobio odštetu.Vidim da je to u današnje vrijeme drugačije jer se ne poštivaju odluke suda koji je iznad njih.

Primjer:došao sam u Ministarstvo Branitelja i već odmah gledaju kako bi te otpilili čim spomeneš za RVI!

Odmah,u startu i taj njihov rok,ali tek kad sam spomenuo da sam dobio spor već puno prije za to-onda ti daju onaj popis svih dokumenata koje trebaš prikupiti i naravno platiti većinu njih i još je pitanje kako čujem od drugih da li će ti uvažiti!

Vjerojatno neće većini.

Tako sam čuo. :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

ovo je nastavak na moj prvi post .kao što sam naveo tužio sam MORH upr.sudu , tj isti predmet je opet tema rasprave na upr sudu , koji donio rješenje žalba se uvažava i vraća na ponovni postupak . MORH žalbu nije uvažio i sve je opet na upr sudu .Danas sam nazvao u svezi stanja predmeta i rekli su mi da su zaprimili tužbu početkom travnja i poslali obavjest MORHU koji još nije predao svoje spise upr sudu ,jer bez njihovih spisa ne može se ništa započeti , te da opet moraju poslati tj obavjestiri MORH DA DOSTAVE DOKUMENTACIJU.Mene sada zanima postoje li kakvi zakonski rokovi do kojega vremena MORH mora dostaviti dokumentaciju ili me mogu zavlačiti koliko im je volja .Ako je netko upoznat sa ovom problematikom ,molim ga da mi savjetuje što da radim . Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pop84 je napisao:

... Danas sam nazvao u svezi stanja predmeta i rekli su mi da su zaprimili tužbu početkom travnja i poslali obavjest MORHU koji još nije predao svoje spise upr sudu ,jer bez njihovih spisa ne može se ništa započeti , te da opet moraju poslati tj obavjestiri MORH DA DOSTAVE DOKUMENTACIJU.Mene sada zanima postoje li kakvi zakonski rokovi do kojega vremena MORH mora dostaviti dokumentaciju ili me mogu zavlačiti koliko im je volja ...

 

Tužena strana daje odgovor na tužbu u roku koji sud odredi u svakom pojedinom slučaju, ali taj rok ne može biti kraći od 8 ni dulji od 30 dana.

U ostavljenom roku, uz odgovor na tužbu, tužena strana dužna je poslati sudu sve spise koji se odnose na predmet.

Sad poziva tuženu stranu da dostavi spis predmeta najviše dva puta.

Ako tužena strana i nakon drugog traženja ne pošalje spise predmeta, ili ako izjavi da ih ne može poslati (jer se spis, npr., izgubio), sud može riješiti stvar i bez spisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija