Jump to content

usmena oporuka


glupko

Preporučene objave

kao vanbracne supruge pokojnika javile su se dvije zene (jedna sam ja). Kod javnog biljeznika odrzane su tri rasprave, na kojoj moja protivnica tvrdi da je u vanbracnoj zajednici 20 godina, a ja 30 godina. javna biljeznica je konstatirala stanje, uzela popis imovine (stan, vrijednost cca 1.000.000 kn) i vratila predmet na sud.sad cekamo poziv na sud. obzirom da moja protivnica ne moze dokazati vanbracnu zajednicu, nacula sam da ce ici na usmenu oporuku. zanima me: da li je izvanredna situacija boravak u bolnici (umro od raka, bio na morfinu), ili nije izvanredna situacija (kao u slucaju iz Dubrovnika Axel Petkovic i Dikan, gdje je oporuka data pred biljeznikom). Da li se usmena oporuka moze "naknadno pronaci", odnosno prijaviti nakon tri rocista kod javne biljeznice, kod koje nije spomenuta? drugo, zanima me koliko kosta upucivanje u parnicu?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovana!

 

Čl.37 Zakona o nasljeđivanju

 

1.Oporučitelj može očitovati svoju posljednju volju usmeno pred dva istodobno nazočna svjedoka samo u izvanrednim okolnostima zbog kojih nije u stanju oporučiti ni u jednom drugom valjanom obliku.

 

2.

Usmena oporuka prestaje vrijediti kad protekne 30 dana od prestanka izvanrednih okolnosti u kojima je napravljena.

 

 

 

Pretpostavke valjanosti takove oporuke su :

 

1. da postoje takove izvanredne okolnosti zbog kojih oporučitelj nije kadar oporučiti ni u jednom drugom valjanom obliku .

2. da posljednju volju očituje usmeno,i to

3. pred dva istodobno nazočna svjedoka

 

Sud će trebati ocijeniti da li su u trenutku sastavljanja usmene oporuke postojale iznimne okolnosti.

Sud će saslušati svjedoke usmene oporuke i ocijeniti da li je

ostavitelj mogao sastaviti sudsku ili drugu pismenu oporuku.

 

Bolest oporučitelja ne predstavlja uvijek iznimnu priliku u smislu čl.78.st1 ZN-a

Usmena oporuka pred svjedocima valjana je kad oporučitelj zbog iznimnih prilika nije u mogućnosti sastaviti pismenu oporuku , ane i kad je to za oporučitelja bilo lakše i jednostavnije .

 

Iznimne prilike sud ocjenjuje od slučaja do slučaja .

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija