Jump to content

pokop HRVI


ACDC

Preporučene objave

ACDC je napisao:

Čega je sve oslobođen umrli HRVI (odnosno njegova obitelj) prilikom njegova sprovoda (kojih nameta) i koja je procedura.

 

Iz Pravilnika o iznosu troškova pogreba (...):

 

Pravilnikom se utvrđuju uvjeti i mjerila za ostvarivanje prava na troškove prijevoza i pokopa posmrtnih ostataka uz odavanje vojnih počasti:

1. poginuloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata nakon postupka ekshumacije i identifikacije

2. umrlog HRVI iz Domovinskog rata na području Republike Hrvatske

3. umrloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata na području Republike Hrvatske.

 

branko5 je napisao:

... na Jadrankim stanicama (MOBMS) imaš pravilnik o sahrani.Drugih podataka nema nigdje ili ja neznam na njih.

 

Nedavnim izmjenama Pravilnika, kojih još nema na stranicama MOBMS-a, neki troškovi su "srezani" pa sada taj dio glasi ovako:

 

Pod troškovima prijevoza i pokopa umrlog HRVI iz Domovinskog rata i umrlog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata podrazumijevaju se:

– pogrebna oprema ili oprema za kremiranje (u vrijednosti do 1.500,00 kuna uključujući i PDV) koju čine lijes, nadgrobni znak (križ ili drugo), tekstilna garnitura ili limeni uložak mali križ za lijes, slova i brojevi za lijes i nadgrobni znak, pločica s tekstom i pokrov;

– glazba kod odavanja vojne počasti u vrijednosti do 400,00 kuna uključujući i PDV (izvođenje propisane skladbe nakon spuštanja pokojnika u grobno mjesto, odnosno kod ispraćaja u krematoriju, predviđeno propisom iz članka 2. ovog Pravilnika) - prije bilo do 1.200,00 kn sa PDV-om;

– troškovi kremiranja (u vrijednosti do 2.000,00 kuna uključujući i PDV) koje mogu činiti: usluge korištenja krematorija, rashladne komore, razglasa, zvona, manipulacija posmrtnim ostacima, korištenje kolica, urna, polaganje urne i slično;

– troškovi pokopa (u vrijednosti do 1.000,00 kuna uključujući i PDV) koje mogu činiti: usluge korištenja mrtvačnice, rashladne komore, razglasa, zvona, iskopa grobne jame, odvoza zemlje, skidanje pokrovne ploče, vraćanje pokrovne ploče, manipulacija posmrtnim ostacima, manipulacija posmrtnim ostacima uslijed vanjske fizičke sile, korištenje kolica, fugiranje grobnog otvora i slično - prije bilo do 2.000,00 kn sa PDV-om, kao i kremiranje;

– vijenac od svježeg cvijeća s grbom Republike Hrvatske (u vrijednosti do 600,00 kuna uključujući i PDV);

– troškovi prijevoza pokojnika do mjesta pokopa u visini od 50% od ukupnog troška prijevoza uključujući i PDV - prije bilo bez ograničenja, znači stvarni trošak prijevoza;

– zastava Republike Hrvatske;

– jedno ukopno grobno mjesto na raspoloživom grobnom polju (u vrijednosti do 2.000,00 kuna uključujući i PDV), ukoliko ga obitelj umrlog HRVI iz Domovinskog rata i/ili hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata nema u mjestu prebivališta i/ili mjestu pokopa, ili ga jedinica područne (regionalne) samouprave ne ustupa bez naknade - prije bilo do 3.000,00 kn sa PDV-om.

 

Za gore navedene troškove Ured državne uprave (naravno, ukoliko je pravovremeno obavješten o pokopu) dostavlja narudžbenice pogrebnoj agenciji, koje nakon pruženih usluga račun dostavlja navedenom Uredu, a on MOBMS-u koji isplaćuje novce agenciji. Sve preko navedenih iznosa plaća obitelj.

Ukoliko Ured nitko ne obavijesti o ukopu ili ga obavijesti prekasno, obitelj organizira pokop (podrazumijeva se, bez odavanja vojnih počasti) i snosi troškove. U slučaju da obitelj, odnosno druga fizička ili pravna osoba plati troškove prijevoza i pokopa bez izdavanja narudžbenica za račun Ministarstva od strane nadležna Ureda ili nadležna upravnog tijela Grada Zagreba, može podnijeti zahtjev za povrat troškova do iznosa priznatoga ovim Pravilnikom u roku 90 dana od pokopa, uz prilaganje originala računa i dokaza o pravu na iste troškove.

 

Vezano za vojne počasti:

Pokop uz vojne počasti ide samo ukoliko to izričito zatraži obitelj pokojnika na za to predviđenom obrascu.

Vojne počasti odaje nadležna postrojba Oružanih snaga RH ili nadležna postrojba hrvatske policije, ovisno o podacima iz pribavljene potvrde o statusu hrvatskog branitelja. Zastavu osigurava nadležni Ured državne uprave (ona se daje obitelji prilikom ceremonije ukopa, ali samo ukoliko je riječ o pokopu uz vojne počasti).

Pod pravovremenom obavijesti o pokopu umrlih HRVI iz Domovinskog rata i umrlih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata smatra se utvrđeno vrijeme i mjesto pokopa najmanje jedan radni dan unaprijed, iznimno isti dan ujutro do 9 sati ako je HRVI iz Domovinskog rata ili hrvatski branitelj iz Domovinskog rata umro tijekom vikenda ili u dane državnih praznika, uz uvažavanje objektivnih mogućnosti za organiziranje odavanja vojnih počasti.

Nadležni ured državne uprave ili nadležno upravno tijelo Grada Zagreba dužan je Oružanim snagama RH ili policiji uputiti pisani zahtjev za osiguranje vojnih počasti na pokopu umrlog s pravom na vojne počasti uz navođenje općih podataka o tom pokojniku (pripadnost postrojbi, čin, članovi obitelji….i sl.).

 

OK?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Znam da je tema stara, ali da ne otvaram novu imam jedno pitaje u vezi svega ovoga...posto prije 4god kada je preminuo moj otac,nitko nije nista rekao u vezi pomoci obitelji branitelja, zanima me postoji li nakon 4 god. mogucnost povrata navca prije svega za grobno mjesto ili troskove posto se gores spominje rok 90 dana.

 

hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima kome se može prijaviti smrt branitelja da bi se prilikom pokopa osigurale vojne počasti.

Naime u Pravilniku piše ako se na vrijeme javi onda će se to osigurati.

Iz prakse sam doživio (prošle god mi umro kum HB u 47.g života).,i to u vrijeme božićnih blagdana ,dakle neradni dani.

Pokušao sam pomoći u vezi gore navedenog,zvao županijske urede,ministarsvo nitko se nigdje nije javljao ni na centrali,vjerojatno nemaju nikakvu dežurnu službu za to.

Zvao sam ministarstvo obrane,tamo se javio valjda djelatnik na centrali i rekao da oni nemaju ništa s tim nego MOBMS.

Tako je branitelj pokopan bez vojnih počasti.

I to je 4.u mom selu koji je umro ispod 50.g starosti u poslijednje dvije godine ,niti jedan nije pokopan uz vojne počasti jer su umrli van radnog vremena, neradne dane ili blagdane.

To je jadno da su svi pokopani bez zastave,pogotovo jer su nekoliko njih bili i HRVI , a neki 5 g. proveli u ratu.

Mi ostali branitelji osjećali smo se jadno zbog toga.

Da li zna neko iz iskustva kako se to rješava u tim slučajevima kad je praznik ili neradni dan kome se treba javit da pokop bude uz vojne počasti.

Za troškove pogreba se može riješiti kasnije to mi je poznato.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

diksi je napisao:

Mene zanima kome se može prijaviti smrt branitelja da bi se prilikom pokopa osigurale vojne počasti.

Naime u Pravilniku piše ako se na vrijeme javi onda će se to osigurati.

Iz prakse sam doživio (prošle god mi umro kum HB u 47.g života).,i to u vrijeme božićnih blagdana ,dakle neradni dani.

Pokušao sam pomoći u vezi gore navedenog,zvao županijske urede,ministarsvo nitko se nigdje nije javljao ni na centrali,vjerojatno nemaju nikakvu dežurnu službu za to.

Zvao sam ministarstvo obrane,tamo se javio valjda djelatnik na centrali i rekao da oni nemaju ništa s tim nego MOBMS.

Tako je branitelj pokopan bez vojnih počasti.

I to je 4.u mom selu koji je umro ispod 50.g starosti u poslijednje dvije godine ,niti jedan nije pokopan uz vojne počasti jer su umrli van radnog vremena, neradne dane ili blagdane.

To je jadno da su svi pokopani bez zastave,pogotovo jer su nekoliko njih bili i HRVI , a neki 5 g. proveli u ratu.

Mi ostali branitelji osjećali smo se jadno zbog toga.

Da li zna neko iz iskustva kako se to rješava u tim slučajevima kad je praznik ili neradni dan kome se treba javit da pokop bude uz vojne počasti.

Za troškove pogreba se može riješiti kasnije to mi je poznato.

 

Poštovani kolega!

 

Ako je želja bila pokojnika ili je želja obitelji da isti bude pokopan uz vojne počasti potrebno je:

 

-Izvjestit najbliži Ured državne uprave u Županiji prebivališta pokojnika.Ako su neradni dani,sačekat prvi radni dan,a sa pokojnikom u frižider koji je namjenjen za te svrhe,a do sređivanja papirologije i ugovaranja dana i sata ukopa.

- Imaju ih bolje opremljene mrtvačnice kojima obično rukovodi Komunalna firma.Koliko mi je poznato isti mogu odraditi cjelokupan postupak (davanje opreme,lijes...glazba,iskop i ukop,prevoz pokojnika,općenito ukupnu organizaciju pokopa)a na Vama je samo otići kako je gore navedeno,u najbliži Ured državne uprave Županije prebivališta pokojnika.Iste izvjestit,a njihov je daljnji postupak popunjavanja obrazaca i izvještavanja nadležnih,da li Ministarstvo obrane ili MUP-a.

- Obzirom da su skresana novčana davanja koja pripadaju obitelji umrloga,najvjerojatnije nije dovoljno za cjelokupan trošak,ali sam mišljenja da se gotovo 70% podmiruje trošak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija