Jump to content

Pomoć:obrt ili firma?!


cicikrep

Preporučene objave

Evo,imamo jedan problem koji ne znam kako da riješim....

Naime,radi se o obrtu koji imamo i koji je u PDV-u i knjigovodja jedan kaže jedno,drugi drugo itd.

 

Radi se o tome da imamo ulazne račune za robu od jedne firme za koje prodajemo tu robu i usluge koje idu uz tu robu...npr.mobitel platimo 1000 kuna a prodamo ga za kunu ili za 300kn ili za punu cijenu te kasnije dobijemo odobrenja za tu razliku u cijeni,a zarada nam je provizija na uslugu.Svu robu koju kupujemo od te firme uzimamo na odgodu plaćanja i kasnije zatvaramo s odobrenjima za provizije,razliku u cijeni itd...

 

Znači uzimamo robu koju nikad novčano ne plaćamo a naplaćujemo kad prodamo.

Iz tog razloga svaki mjesec moramo plaćati velike cifre PDV-a.Kolegica iz koja se bavi istim poslom je prešla na firmu iz razloga da ne plaća taj PDV,odnosno drukčije se može koristiti PDV.

Kako sam totalni tupan za PDV i knjigovodstvo,mene zanima šta mi je bolje za ovaj način poslovanja.

Moram naglasiti da jako slabo kužim tematiku poreza itd.Ako vam treba još podatka o načinu poslovanja samo zatražite...

 

Dakle,dali da ostanem na obrtu ili da pređem na firmu...?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dogovorite s dobavljačem da natempirate odobrenja u istom mjesecu kad izvršite prodaju. Tako plaćate PDV samo na "dodanu vrijednost".

 

Da biste poslovali kao d.O.o ne morate osnivati d.O.o. [uplata minimalnog temeljnog kapitala od 20.000,00 kn ili 10.000,00 kn u novcu i 10.000,00 kn u osnovnim sredstvima, te cca 5.000,00 kn troškova registracije d.O.o] Od sljedeće godine, do 15. siječnja, možete se dobrovoljno prijaviti u sustav oporezivanja porezom na dobit.

Jedino, tad kao obrtnik morate obračunavati za vlasnika doprinose na poduzetničku plaću [ove godine je osnovica 8.206,00 kn).

Kao obrt u sustavu poreza na dobit vodite knjige kao d.O.o., izdajete R1 račun, obvezujete se za PDV po izdanim računima, priznajete pretporez po primljenim R1 računima.

A i porez na dobit se obračunava 20%, dok kod obrtnika ide od 15% na više, ovisno o ostvarenom dohotku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija