Jump to content

legalnost punomoci za prodaju nekretnine


hervis

Preporučene objave

moji roditelji su posjedovali gradevisnko zemljiste. nakon njihove rastave 1986. podjeljeno je na pola, a nakon majcine smrti 1987. sestra i ja smo nasljedile njenu polovicu. otac je od '88 u Srbiji (gdje ima zenu i dijete). prije dvije godine je opunomocio nekog gdina. Švelju u zadru da u njegovo ime proda to zemljiste, ali u suglasnosti sa mnom i mojom sestrom i da se u skaldu s tim podjele i novci. otac nas sam nije kontaktirao. prije pola godine nas je nazvao kupac tog zemljista i tada smo zapravo vidjele tu punomoc. dakle zemlja je prodana tj. oceva polovica bez da se nas o tome obavijestilo a kamoli da se trazila nasa suglasnost.

Da li postoji ikava osnova za osporavanje te kupovine?

Naime otac je umro dva mjeseca prije nego sto nas je taj kupac kontaktirao.

naravno da smo mi mislile da cemo pokrenuti ostavinsku i dobiti ostatak zemljista. to je trebala biti bar neka sadisfakcija za sve nenaplacene alimentacije, tako da nas je ovo totalno sokiralo.

Dakle, ponavljam pitanje imamo li ikakvu osnovu za ponistavanje te prodaje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Potrebno je znati točne datume punomoći i prodaje .

Punomoć ako je i dana prije smrti u času smrti se gasi.

Ostavinska rasprava se mora provesti iza smrti oca i Vas nitko ne može iskljućiti iz nasljedstva.

U RH davanje lažnih podataka o nasljednicima je kazneno djelo.

 

Vi trebate ići u gruntovnicu općinskog suda mjesta gdje se nekretnine nalaze i vidjeti činjenično stanje s nekretninama,tj. da li su prešle na kupca ,temeljem kojeg ugovora ,datum sklapanja kupoprodajnog ugovora ,tabularnu ispravu.Punomoć eventualnom gospodinu treba provjeriti

gdje je i kada ovjerena.

 

Dakle grutovnica mjesta gdje se nekretnine nalaze mora

imati valjani pismeni i ovjereni ugovor sastavljen za života vlasnika ,ako toga nema onda sve za kupca pada u vodu,ako se to odvijalo poslije očeve smrti.

Tada imate pravo tražiti povrat u prijašnje stanje u subjektivnom roku od 30 dana i objektivnom roku od 5 g.

 

Ti rokovi idu od saznanja za činjenice .

 

Postoji još mogućnost ako je kupoprodajni ugovor zaključen poslije smrti , da se traži poništenje tog pravnog posla .

 

Naime časom smrti ostavitelja njegova imovina prelazi na nasljednike ,ako nema oporuke na nasljednike po zakonu .

 

Teško je bez podataka nagađati.To su samo načelne informacije sa željom da Vam posluže.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom dgovoru!

Na zalost datumi su u redu. Punomoc je napravljena za vrijeme ocevog zivota kao i kupoprodaja.

I doticni kupac je vec predao papire da se upise kao vlasnik polovice zemljista.

No, cijela prica je iznimno mutna.

U njegovom kupoprodajnom ugovoru stoji da je zemljiste prodano 2007., a on (kupac) nas je kontaktitao tek nakon oceve smrti (jesen 2009.) i to s pricom da bi on nam proda taj dio jer je kao zabunom kupio samo pola, a mislio je da je kupio cijelo zemljiste. Jer je covjek koji mu je to prodao naknadno ''smuljao'' kupoprodajni ugovor i dodao u njega da prodaje samo 1/2.

Inace covjek kojeg je moj otac opunomocio da proda zemlju je odvjetnik i pitam se koliko je on zapravo to sve skupa stvarno smuljao.

Nas otac je imao stanarsko pravo za stan u Obrovcu (iz kojeg je otisao 1988/1989). Dakle to bi jos bila jedina njegova imovina u Hrvatskoj.

Naime u toj punomoci on ovlascuje tog odvjetnika da proda i taj stan u Obrovcu. A koliko je meni poznato do povrata stanova (za izbjegle Srbe) nije doslo, zar ne?

Da li bi sestra i ja na to uopce mogle polagati pravo kao na nasljednu imovinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Časom smrti sva imovina ostavitelja prelazi na nasljednike ,ako nema oporuketo su zakonski nasljednici i dijele na jednake djelove .Ostavinu čine sve pokretne i nepokretne stvari ,novac na bankovnim računima i drugo,.

 

Vi bi trebali provjeriti vjerodostojnost kupoprodajnog ugovora i po potrebi utužiti ,Nasljednici imaju pravo osporavati valjanost kupoprodaje ako je nešto očito učinjeno nepropisno,.Trebali bi provjeriti kada i kako je izvršena isplata i da li je uopće izvršena s obzirom da se kupac pojavljuje tek nakon dvije godine .

Provjerite što je prodano i što i kako je isplaćeno.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Postovani!

Zelim opet pokrenuti novu temu jer sam dosla do punomoci koju je moj pokojni otac predao doticnom gdinu. Švelji. Saljem ju u privitku. Punomoc mi je posalo polubrat koji tvrdi da novce od prodaje nisu dobili, a kao sto sam vec navela sestra i ja nismo uopce sudjelovale u kupoprodaji. Medutim covjek koji je kupio ocevu polovicu se vec na nju u gruntovnici i upisao pa me zanima da li jos uvijek postoji mogucnost osporavana kuporodaje s obzirom da je u punomoci izricito navedeno da se mora prodati u suglasnosti s nama dvijema?

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Svakako se bez Vaše suglasnosti prodaja nije mogla izvršiti . U gruntovnici provjerite koji je javni bilježnik ovjerio ugovor o kupoprodaji i sigurno takva prodaja je nezakonita . To što se kupac uknjižio ništa ne znači . Vi trebate osporavati valjanost tog ugovora , i zatim kada dobijete presudu doći će i do brisanja kupca iz zemljišnih knjiga .Podaci u zemljišnim knjigama su istiniti dok se ne dokaže suprotno.

 

Treba dokazati:

- da nije poštivana punomoć

- da nije plaćena cijena

 

- trebalo bi i punomoćniku priprijetiti da će te ga tužiti za prevaru , jer je prodavao bez Vaše suglasnosti, a što mu je bila obveza, i za štetu koju ste time pretrpjeli .

 

Trebate osim u gruntovnicu ići i kod Javnog bilježnika , pa i s njim porazgovarati o tom problemu.

 

Kada sakupite sve dokaze otiđite i u općinsko državno odvjetništvo ako učesnici te nazovimo prevare ne postupe onako kako im Vi predlažete .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija