Jump to content

Porez na iznajmljivanje stana


Doraaaa

Preporučene objave

Cijenjeni,

 

Kupila sam veći stan i preselila, a stari dala na korištenje daljnjoj rodbini.

Iz Porezne uprave sam dobila poziv za određivanje poreza na za iznajmljivanje stana (valjda na dojavu dobronamjernih susjeda).

Kako stan nije iznajmljen, već dan na korištenje bez naknade (osim plaćanja režija), zanima me na koji način to to regulirati s Poreznom upravom.

 

Unaprijed zahvaljujem na pomoći.

 

Srdačan pozdrav,

 

Dora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E kod porezne nejde to tako. Iako ste vi dali stan na korištenje drugoj osobi bez naknade, dužni ste platiti porez na tržišnu cijenu najma stana u vašem dijelu grada. Poreznu se ne tiče ako vi dajate nekome nešto besplatno, ali oni žele svoj porez na tržišnu cijenu i zakonom je tako uređeno. Inače bi svi sve svima "darovali" pa nitko nebi plaćao poreze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje iskustvo je drukčije, što ne znači da je i pravilno...

 

Ja sam prije nekoliko godina dala na korištenje svoj stan jednoj prijateljici (na nekoliko mjeseci), a kako je ona strankinja i trebala je ostati duže nego što je mogla po turističkom boravku, morale smo sklopiti ugovor o najmu stana. Tamo sam navela da je stan dan na korištenje bez naknade i poslala kopiju Poreznoj upravi. Nikad ništa nisu poslali za platiti.

Nisam sigurna da sam bila od konkretne pomoći, ali...

 

Pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam jedan od iznamljivača i imam sasvim dugačije iskustvo.

 

Porezna ima pravo rješenjem odrediti predujam poreza, po prosjeku iz tog naseljenog mjesta.

 

Moj Vam je savjet malo drugačiji: ma kokiko Vam ta rodbina bila draga, sklopite sa njima ugovor o najmu stana na 1 godinu na 100 kuna mjesečno i tražite od njih da Vam plaćaju 50 kuna mjesečno za porez.

 

Takvim postupkom će te sprječiti neke glavobolje u budućnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija