Jump to content

Ukradenu odjeću od strane lopova naplaćuju radnicima!


MarkoV

Preporučene objave

Jel to legalno?

 

Cura mi radi u jednoj poznatoj velikoj Riječkoj firmi skraćenica: RTD

 

Uglovnom se bave prodajom odjeće imaju lanac dućana po cijeloj Hrvatskoj a najviše u Rijeci.

 

Pošto se radi o skupoj markiranoj odjeći često je meta lopova (šanera).

 

Dakle djelatnice na očigled budu pokradene doslovno se bore sa lopovima (to se ne događa često) dakle nitko na njih ne sumnja niti ih smatra odgovornim za krađu, postoje sigurnosne kamere i sve ali njima se naplaćuje ta ukradena roba tj. oduzima im se od plaće PO PRODAJNOJ CIJENI!!!

Smatra ih se krivima jer nisu bili u stanju sprječiti krađu!

 

Je li to moguće? Kako i zašto?

Navodno prije nego što im oduzmu novac na plaći ih prisile da potpišu neki dokument.

Naravno kad govorim o prisili onda ne mislim na fizičku silu nego na onu još goru, a to je da može dobiti otkaz ili puno gore stvari šta ne želim ovdje navoditi.

 

Šta učiniti pravno u ovakvom slučaju?

Da li je to uopće zakonito?

 

Zamislite da se djelatnicima banaka naplaćuje minus kad ih netko pokrade jer nisu spriječili to?

 

 

:vrti::zao::-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako sam dobro shvatila ovdje se radi o naknadi štete poslodavcu od strane radnika.

 

Po ZR-u odgovornost radnika postoji ako je radni počinio štetu namjerno ili iz krajnje napažnje. Krajnja nepažnja postoji ako se radnik nije ponašao kao prosječno pažljiv radnik. Ako se ona ponašala tako-ne može biti odgovorna za štetu (krađu).

 

U svakom slučaju trebaju uzeti zaštitare jer one nije zaštitar pa da mora gledati cijelo vrijeme.

Smatram da to nije legalno što poslodavac radi.

 

nek se obrati poslodavcu za kršenje svojih prava, pa ako se ogluši na to može podić tužbu na sudu u roku 15 dana. To nek mu da pismeno.

 

Ako je velika firma vjerojatno postoji kakvo zaštitno tijelo za zaštitu prava radnika pa nek se prvo obrati njima.npr. radničko vijeće ili sindikalni predstavnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.....

 

Ako je velika firma vjerojatno postoji kakvo zaštitno tijelo za zaštitu prava radnika pa nek se prvo obrati njima.npr. radničko vijeće ili sindikalni predstavnik.

 

Sve mi je jasno, naravno da se krše prava radnika ali nema pravde. Ona mora to platiti ili će izgubiti posao ili biti degradirana na bilo koji drugi način. Ima sindikat koje boli k. Kome da se obrati odvjedniku? pa da joj uzme 4000 kuna za parnicu i još dobije otkaz pa će na zelenu granu nikad.

 

nek umre kapitalizam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte..jasno mi je sve..pa ne možete tu očekivat čuda da vam kažem..

I da dobije otkaz radi tog uvijek može na sud i nije obavezno da baš mora imat odvjetnika.

Smatram da bi bilo riječ o nezakonitom otkazu ako dobije radi tog.

Znam kakvi su sidikati ali mora probati-preko nečega mora ostvarit prava..ne žalost nema čarobnog štapića.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam.

 

Upravo sam pročitao taj dokument. U biti ona doslovno mora potpisati da je oštetila firmu, što naravno nije, kako bi joj oni mogli zapljeniti dio plaće.

 

I to nije samo sa njom slučaj već sa svakom inventurom i svim radnicima u toj firmi.

Dakle firma ne snosi nikakav rizik, snose ga radnici.

 

Uzmimo u obzir još i to da su plaće od 2400 do 4000 kuna. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa čisto ljudskog stanovišta - pa tko bi želio raditi u firmi gdje te sile da potpisuješ da si lopov ili u najmanju ruku nemaran radnik. To je nemoralno, nepravedno i protuzakonito.

Znam da vam nije do demagogije, ali treba se pokušati izboriti za svoja prava, otići do sindikata, uputiti poslodavcu prigovor u pisanom obliku, u krajnjoj liniji obratiti se i inspekciji rada, obavijestiti i novine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija