Jump to content

civilna profesionalna mirovina


ivom

Preporučene objave

Ukoliko u zahtjevu za ostvarivanje prava na invalidsku mirovnu postoji dokaz da ste hrvatski branitelj tada, po meni, nema zapreka da HZMO donese rješenje kojim vam se odmah određuje, normalna stvar ako je za vas povoljnija ( a izgleda da će biti...) najniža braniteljska mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako pošto sam i sam bio u dilemi da li imam kao hrv. branitelj(bez statusa hrv-i)pravo na najnižu braniteljsku mirovinu jer sam u mirovini od 1999g. kao invalid rada zbog profesionalne nesposonbosti za rad a koja je iznosila oko 1400 kuna,sada mogu napisati da sam je dobio i iznosi 1.864,08 kuna i savjetujem svima koji imaju manju mirovinu od toga iznosa da na hzmo podnesu zahtjev jer imaju pravo na nju,a onu najnižu braniteljsku mirovinu od oko 2300 kuna imaju pravo branitelji sa statusom hrvi ili već neznam koji,znam neke ljude koji su išli u tu najnižu mirovinu(išli su u nju kao civilni umirovljenici)i imaju 2300kuna,opet neka dvostruka pravila,kao i u svemu ostalom,to je lijepa naša,al ajde bar su mi dali ovu nakon 3 mjeseca mukotrpne borbe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalmatino-39 je napisao:... kao invalid rada zbog profesionalne nesposonbosti za rad a koja je iznosila oko 1400 kuna,sada mogu napisati da sam je dobio i iznosi 1.864,08 kuna i savjetujem svima koji imaju manju mirovinu od toga iznosa da na hzmo podnesu zahtjev jer imaju pravo na nju,a onu najnižu braniteljsku mirovinu od oko 2300 kuna imaju pravo branitelji sa statusom hrvi ili već neznam koji,znam neke ljude koji su išli u tu najnižu mirovinu(išli su u nju kao civilni umirovljenici)i imaju 2300kuna,opet neka dvostruka pravila,kao i u svemu ostalom,to je lijepa naša,al ajde bar su mi dali ovu nakon 3 mjeseca mukotrpne borbe

Nisu dvostruka pravila, vi ste "dobili" 1864,08 jer imate profesionalnu nesposobnost za rad a ovi koji su "dobili" cca 2300 imaju opću nesposobnost za rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Branimelj je napisao:

@dalmatino-39

Mozes li malo opsirnije? Na osnovu kog clanka ti je izdano rjesenje itd.

Naime, isto sam pokusavao prije jedno dvije godine, ali sam naletio na tako tvrd zid, od ispostave HZMO-a pa sve do naseg premijera.... da me i sad boli glava.

Moze i na privat ako ti je ovdje nezgodno.

Hvala

 

hvala veteran ,sada napokon kužim u čemu je kvaka,Branimelj nisam još dobio riješenje,nego sam dobio odrezak od mirovine i vidim da je taj iznos koji sam napisao,tražio sam i ja prije 1-2 godine al nismo mogli dobiti zbog nekog zakona koji je određivao da to pravo imaju samo branitelji koji su išli u mirovinu iza toga zakona,a ta nepravda je ispravljena 31.10,2008, ako imaš manje od toga iznosa ,moraš predati zahtjev za preinaku svoje mirovine u najnižu braniteljsku mirovinu,evo možeš ovako napisati:

 

Molim HZMO da mi po zakonu o hrvatskim braniteljima u domivnskim ratu od 01.01.2005 godine ,napravi preinaku mirovine u najnižu braniteljsku mirovinu,ukoliko je to za mene povoljnije-potpis i to je to,još moraš donijeti iz ureda za obranu potvrdu o učešću u ratu

 

To moraš napraviti jer ti oni sami to neće dati i evo ti broj u zg od mirovinskog 0800636363,ljudi su ok, i sada ako zahtjev predaš recimo 15 ovog mjeseca imaš pravo na zaostatke od idućeg mjeseca,znači ne ide ti ta mirovina od 15.06,nego od 1.o7, nemaš se čega bojati ni sramiti to je tvoje pravo,samo da još napomenem da na to imaju pravo samo umirovljenici koji su u mirovini bez obzira po kojim propisima i koji imaju mirovinu manju od te

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalmatino-39 je napisao:

 

... tražio sam i ja prije 1-2 godine al nismo mogli dobiti zbog nekog zakona koji je određivao da to pravo imaju samo branitelji koji su išli u mirovinu iza toga zakona,a ta nepravda je ispravljena 31.10,2008, ...

 

Nije riječ o novom ili starom Zakonu - propis je isti i na snazi je od 01.01.2005. godine.

Riječ je o zaključku Upravnog suda RH kojim se odredbe članka 14., 21., 30. i 31. novog ZOPHBDR (mirovinska prava)tumače drugačije nego što je to radio HZMO.

Naime HZMO je odredbe navedenih članaka uzimao u obzir samo u slučajevima nastanka invalidnosti na dan 01.01.2005. i kasnije, što je, pravno gledano, sasvim u redu, jer nije bilo odredbe u Zakonu (niti u kasnijim izmjenama istoga) iz koje bi proizilazilo da treba prevoditi sve mirovine hrvatskih branitelja ostvarene prije 01.01.2005. godine na odredbe novoga Zakona, niti je igdje u Zakonu navedeno da se navedene odredbe Zakona imaju primjenjivati retroaktivno.

Bilo kako bilo, sada je Upravni sud, nakon što je zatrpan tužbama iz ove problematike, presjekao navedenu praksu HZMO i omogućio ono što je do 27.10.2008. bilo nemoguće.

Radi se o zaključku o pravnom shvaćanju sa sjednice mirovinsko - invalidsko - zdravstvenog Odjela Upravnog suda od 27.10.2008. godine i on glasi ovako:

"Odredbe članka 14., 21., 30. i 31. Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN 174/04, 92/05, 2/07 i 107/07) primjenjuju se i na hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji koji su pravo na mirovinu ostvarili prije stupanja na snagu navedenog Zakona, prema općim propisima, s tim da se mirovina određuje od prvog dana idućeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva, a najranije od 1. siječnja 2005."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

dalmatino-39 je napisao:

 

... tražio sam i ja prije 1-2 godine al nismo mogli dobiti zbog nekog zakona koji je određivao da to pravo imaju samo branitelji koji su išli u mirovinu iza toga zakona,a ta nepravda je ispravljena 31.10,2008, ...

 

Nije riječ o novom ili starom Zakonu - propis je isti i na snazi je od 01.01.2005. godine.

Riječ je o zaključku Upravnog suda RH kojim se odredbe članka 14., 21., 30. i 31. novog ZOPHBDR (mirovinska prava)tumače drugačije nego što je to radio HZMO.

Naime HZMO je odredbe navedenih članaka uzimao u obzir samo u slučajevima nastanka invalidnosti na dan 01.01.2005. i kasnije, što je, pravno gledano, sasvim u redu, jer nije bilo odredbe u Zakonu (niti u kasnijim izmjenama istoga) iz koje bi proizilazilo da treba prevoditi sve mirovine hrvatskih branitelja ostvarene prije 01.01.2005. godine na odredbe novoga Zakona, niti je igdje u Zakonu navedeno da se navedene odredbe Zakona imaju primjenjivati retroaktivno.

Bilo kako bilo, sada je Upravni sud, nakon što je zatrpan tužbama iz ove problematike, presjekao navedenu praksu HZMO i omogućio ono što je do 27.10.2008. bilo nemoguće.

Radi se o zaključku o pravnom shvaćanju sa sjednice mirovinsko - invalidsko - zdravstvenog Odjela Upravnog suda od 27.10.2008. godine i on glasi ovako:

"Odredbe članka 14., 21., 30. i 31. Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (NN 174/04, 92/05, 2/07 i 107/07) primjenjuju se i na hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji koji su pravo na mirovinu ostvarili prije stupanja na snagu navedenog Zakona, prema općim propisima, s tim da se mirovina određuje od prvog dana idućeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva, a najranije od 1. siječnja 2005."

 

ok,sada me još zanima ,pošto nisam dobio nikakvo riješenje ,jeli to za trajno,znači hoću li dobiti riješenje za trajno ili je privremeno? zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali i ja mogu stati u taj "vlak", nime meni je mirovina prevedena od 01.srpnja 2007.g,u odnosu na ranije, ranije sam primao mirovinu s osnove plaće osobnog čina satnika, te godine podnio sam zahtjev da mi se mirovina prevede od 01.siječnja 2005. g, po novim sastavnicama koje su od MORH-a, dostavljene a tu su:osobni čin satnik ,ustrojbeno mjesto pukovnik,voditeljski dodatak, HRVI, što je za cca-2.000,00 više u odnosu na plaću satnika. Naime tada na moje traženje priznato mi je samo od dana podnošenja zahtjeva dakle mjesec dana unatrag, ja mislim da su mi kod prevođenja trebala biti priznata prava od 01. siječnja 2005.g, molim za Vaš savjet i upota na zakonsku odredbu ili pak presudu Upravnog suda.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kira je napisao:

Dali i ja mogu stati u taj "vlak", nime meni je mirovina prevedena od 01.srpnja 2007.g,u odnosu na ranije, ranije sam primao mirovinu s osnove plaće osobnog čina satnika, te godine podnio sam zahtjev da mi se mirovina prevede od 01.siječnja 2005. g, po novim sastavnicama koje su od MORH-a, dostavljene a tu su:osobni čin satnik ,ustrojbeno mjesto pukovnik,voditeljski dodatak, HRVI, što je za cca-2.000,00 više u odnosu na plaću satnika. Naime tada na moje traženje priznato mi je samo od dana podnošenja zahtjeva dakle mjesec dana unatrag, ja mislim da su mi kod prevođenja trebala biti priznata prava od 01. siječnja 2005.g, molim za Vaš savjet i upota na zakonsku odredbu ili pak presudu Upravnog suda.

Hvala

 

Prije svega, trebate biti sigurni da je u Vašem slučaju obavljeno prevođenje prava na mirovinu.

Na osnovu onoga što ste napisali, ja nisam siguran da je o riječ o prevođenju.

Naime, po novom ZOPHBDR prevođenje se vršilo po službenoj dužnosti, a ne na zahtjev stranke. Dalje, po službenoj dužnosti prevodile su se neke, a ne sve mirovine HB iz DR. Također, ukoliko je riječ o prevođenju o kojem govorim, nova prava moraju biti priznata od 01.01.2005., odnosno od dana stupanja na snagu ZOPHBDR.

Sve drugo što se radi po zahtjevu stranke (zbog novih činjenica, npr.: činovi, status dragovoljca ili HRVI-a, pogoršanje zdravstvenog stanja) nije prevođenje.

Ni ovo naknadno određivanje novog iznosa mirovine hrvatskim braniteljima koji su do 31.12.2004. već bili u mirovini po općem propisu, o kojem govori zaključak sa sjednice Upravnog suda, nije prevođenje po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

dalmatino-39 je napisao:

ok,sada me još zanima ,pošto nisam dobio nikakvo riješenje ,jeli to za trajno,znači hoću li dobiti riješenje za trajno ili je privremeno? zahvaljujem

 

Zašto mislite da bi trebali dobiti privremeno rješenje o mirovini?

 

ne mislim ništa,zato pitam jer neznam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalmatino-39 je napisao:

... jeli to za trajno,znači hoću li dobiti riješenje za trajno ili je privremeno?

 

U Zakonu o mirovinskom osiguranju ima samo nekoliko situacija, točno određenih u Zakonu, kada se donosi privremeno rješenje. Na osnovi podataka koje ste ranije iznijeli, ne može se zaključiti da u Vašem slučaju postoje razlozi za donošenje privremenog rješenja.

Međutim, ukoliko ste namjeravali pitati da li će invalidnost utvrđena u novom postupku određivanja mirovine biti trajna ili privremena, odgovor je da je invalidnost (naravno, ukoliko je utvrđena) u mirovinskom postupku uvijek trajna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija