Jump to content

Prava i potrebe dijeteta


nik2

Preporučene objave

Dobar dan svima.

Dosta dugo citam o razvodu i optuzbama s obje strane. Mene osobno zanima misljenje oba roditelja i to na taj nacin da se stave u kozu ovog drugog, te postavljam pitanja:

1. Koliko bi te placali za svoje dijete, a koliko bi te voljeli primit za isto?

2. Koliko bi te se vidali s tim dijetetom i koliko cesto?

3. Dali bi ste zelili da to djete bude dodjeljeno vama ili vasem partneru na cuvanje i odgoj?

 

Meni se dogodilo sta nebi zelio da se nikom dogodi, a to je da vise ne komuniciramo i konstantno se inatimo, a na kraju ce dijete najvise da pati, jer mi vise nemozemo sjest ko ljudi i dogovorit se oko svega, pa vas pitam bez postotka i statistika i mogucnosti ili nemogucnosti drugog roditelja vec kao razumna bica sta je normalno i realno.

 

Ja bi osobno volio da supruga dobije dijete na odgoj i cuvanje, a oboje skrbimo za njega, takoder bi volio da sam nelimitiran u vidanju istog, a ako ne makar da ga vidam svaki drugi dan i to cijeli a ne 2-3 sata i da makar svaki drugi vikend prespava kod mene a ne od subote popodne do nedjelje ujutro vec od petka do nedjelje navecer. Sta se novca tice ili ocigledno najdelikatnije teme misljenja sam da je u ovo tmurno doba 2000-2500kn za predskolsko dijete sasvim uredu.

 

Volio bi cut vasa misljenja na ovu temu i mozda sudsku praksu koja je vjerujem daleko od gore navedenog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U idealnom slucaju rijec suda roditeljima nebi trebala predstavljati nista te bi se za dobrobit djeteta trebali ponasati civilizirano i kulturno. Na taj nacin i susreti i druzenja nebi trebali imati takav "sluzbeni termin" nego bi se dijete moglo vidjeti ovisno o prilikama i mogucnostima sto vise s jednim i drugim roditeljom. Sve je stvar stupnja civiliziranosti i stvarne zelje oba roditelja da se djetetu pruzi maksimum...no cesto nije tako..

 

A sada odgovori:

 

1. Kada bi se mene pitalo smatram da alimentacija za pretskolsko dijete nebi trebala biti veca od 1500 kn za neke normalne danasnje prilike pogotovo ako se radi o roditeljima koji oboje sudjeluju u zivotu svoga djeteta. Uzmite za primjer da je dijete 2 vikenda mjesecno kod vas, da provede jos recimo 10 popodneva s vama, zbrojeno je to puno vremena, a u tom slucaju cete s djetetom odlaziti, hraniti ga, darovati, sudjelovati u placanju aktivnosti itd.. Tu se vracam na idealnu situaciju iz uvoda gdje ako su oba roditelja iskrena i maksimalno sudjeluju u odgoju i zivotu djeteta nesebicno mu dajuci, osnovna alimentacija nema razloga da bude prevelika pod uvjetom da se ravnopravno raspodjeljuju troskovi koji su neminovni kao kupovina odjece, obuce, placanja aktivnosti i slicno, a sve to zajedno moze stvoriti jednu dodatnu povezanost djeteta i oba roditelja jer dijete, pogotovo mladje, lakse percipira sudjleovanje u njegovom zivotu kroz zajednicko kupovanje odjece, obuce, potrepstina nego kroz transfer novca s jednog na drugi racun..

2. Mislim da sam odgovorio u pocetku, dakle, nesebicno, maksimalno s oba roditelja, kako prilike i mogucnosti nalazu.. Posto dijete ne mozemo podijeliti na pola, njegovo vrijeme mozemo tako da onda mozete zakljuciti sami.

3. U mojem slucaju zelim da bude meni, ne samo zbog nasilnickog ponasanja majke prema djetetu vec i zbog objektivno boljih mogucnosti. Misljenja sam da dijete treba zivjeti sa roditeljem koji mu moze ponuditi vise, koji je stabilniji i veca sigurnost za to dijete te ce u civiliziranom odnosu sa drugim roditeljem moci (na interes djeteta) biti fleksibilniji u kreiranju djetetovog vremena da ima maksimum od oba roditelja. Forsiranje da dijete zivi s roditeljem koji radi dvokratno, cuva ga tko stigne, jede suhu hranu i ima vremenski odredjene susrete s drugim roditeljem koji ima bolje mogucnosti i moze djetetu pruziti vise jer npr ima fleksibilnije radno vrijeme, pomoc neke bliske stabilne osobe, i jos niz drugih stvari, po meni nema smisla i cisti je primjer birokratskog rada na stetu djeteta kako bi se opravdala neka statistika ili pak islo linijom manjeg otpora.

 

O sudskoj praksi mozete procitati svasta, ovdje, po novinama i sl.. Sudska praksa je sto se tice alimentacije od cca 1000 -2000 kn u prosjeku (za predskolsko dijete), ovisno o primanjima roditelja kojem je dodjeljena kao obveza placanja. Susreti se najcesce reguliraju 2 vikenda mjesecno od petka popodne ili subote ujutro do nedjelje predvecer i 2 puta tjedno po 2-3 sata u danu, sve za dijete od cca 2 godine starosti na vise (jer opet po uvrijezenom misljenju czss i sudova, mladje dijete ne moze bez majke ?!?!). U statisticki porazavajucem broju, djeca pripadaju majkama na zajednicki zivot cesto zanemarujuci sigurnost, dobrobit i interese djece koji bi trebali biti prioritet. Krivac za to su najcesce konzervativno seksisticki stavovi djelatnica czss i velikog broja sudaca, u slucaju ovih predmeta, pogadjate, opet najcesce zena.

Naravno, cast i pohvala izuzecima koje svaki slucaj sagledavaju zasebno i donose kvalitetne odluke u dobrobit i na interes djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija