Jump to content

Ukidanje besplatnih udžbenika i prijevoza


kiki2329

Preporučene objave

Ne bi li ukidanje besplatnih udžbenika i prijevoza učenika (barem što se osnovnoškolaca tiče) bilo direktno kršenje Članka 65., Stavka 1. Ustava Republike Hrvatske (NN 41/01) koji glasi

 

Osnovno je školovanje obvezatno i besplatno.

 

Iz ovoga slijedi da osnovno školovanje mora biti besplatno ZA SVE. A Stavak 2. kaže

 

Svakomu je dostupno, pod jednakim uvjetima, srednjo­škol­sko i visokoškolsko obrazovanje u skladu s njegovim sposobnostima.

 

Iz čega slijedi da srednje i visoko obrazovanje mora biti dostupno svima, ali se ostavlja mjesta imovinskom cenzusu što se tiče participacije u troškovima. Što opet hoće reći da se najugroženijim skupinama mora osigurati besplatno srednje i visoko školstvno.

 

Kakve su to onda Jadrankine priče da bi ona ukidala udžbenike i prijevoz za učenike??!!?? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm, zanimljiv stav iako se ne bi bas slozio s njim! jer postavlja se pitanje sto zapravo znaci i obuhvaca "besplatnost skolovanja" - da li tu spada sve sto je povezano sa skolovanjem ili samo skolovanje (poucavanje, nastava)? sto se srednjeg i visokog obrazovanja tice opet "mina" - dostupnost nije samo ekonomskog karaktera a i ne moze se reci da ne postoje stipendije (drzavne, lokalne) i da ne postoji dostupnost po izvrnosti (za kvalitetne djake i studente). tesko da bi se iz ovih stavaka moglo izvesti sve sto kiki predlaze ali da je pokusaj plemenit - potpisujem!

druga je stvar medjutim zanimljiva - zasto drzava stedi na necemu sto je vec davno mogla ustediti?! primjer skolskih udzbenika je jasan - kada se ne bi morali mijenjati bas svaku skol godinu udzbenici i kada ne bi svaka skola mogla odlucivati o svakom udzbeniku bilo bi jasno da bi se taj izdatak minimalizirao. udzbenici bi se mogli "naslijediti" od starijih generacija a i ne bi postojalo "more" udzbenika koji se bave bas istim predmetima i razinama znanja. ali tko bi onda uhvatio lijepe honorare?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o udžbenicima za osnovnu i srednju školu (NN 152/08)

čl.2

– udžbenik je osnovno nastavno sredstvo koje se objavljuje u tiskanom i drugim oblicima i služi kao izvor znanja za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ciljeva utvrđenih nacionalnim i posebnim kurikulumom osnovne, odnosno srednje škole...

 

Zanimljiva definicija (plus "druga nastavna sredstva"?)... u kontekstu obvezatnog i besplatnog školovanja, uz dakle obavezno plaćanje osnovnih i drugih nastavnih sredstava kojima se učenik aktivno služi (i tijekom nastavnog procesa pod stručnim vodstvom i prilikom ispunjavanja očekivanja pred njega postavljenih ne bi li uspješno završio školovanje)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa nije besplatno - to uvijek netko mora platiti.

 

Kad je nešto besplatno, to u pravilu manje cijenimo i pazimo , nego kada to skupo platimo.

 

Ako smo u banani pa treba plaćati , neka se bar uvede reda u udžbenike i cijene platio, ne platio, želim da moje dijete udžbenici dočekaju u školi prvi dan nastave.

I , ako plaćam, neka budu po realnoj cijeni (150 - 200 kn) . A ne da obilazim knjižare i plaćam knjige po 1000-1500 kn za školsku godinu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da ništa nije besplatno. Pitanje jest je li besplatno krajnjem korisniku?

Školovanje je besplatno pa pedagoški standard i troškove plaća ipak netko snosi (zbrojno: mzoš + osnivač). Nije ni besplatna pravna pomoć besplatna ali krajnjem korisniku jest.

Čini se da se "obvezatno i besplatno" ne odnosi na onog tko takav sustav školovanja mora osigurati, već onog tko se time koristi, odnosno ima se obavezu školovati?

Radi se o "osnovnom nastavnom sredstvu" koje služi kao "izvor znanja" za postizanje cilja koji je propisan nacionalnim curriculumom.

Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi prošao nastavni proces a samim time i školovanje bez osnovnog (/drugih) sredstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Raulisimo je napisao:

druga je stvar medjutim zanimljiva - zasto drzava stedi na necemu sto je vec davno mogla ustediti?! primjer skolskih udzbenika je jasan - kada se ne bi morali mijenjati bas svaku skol godinu udzbenici i kada ne bi svaka skola mogla odlucivati o svakom udzbeniku bilo bi jasno da bi se taj izdatak minimalizirao. udzbenici bi se mogli "naslijediti" od starijih generacija a i ne bi postojalo "more" udzbenika koji se bave bas istim predmetima i razinama znanja. ali tko bi onda uhvatio lijepe honorare?!

 

:palac: s ovim se slažem, izgleda da svake godine kad nastava završi mi imamo hrpu starog papira!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam doktor, pa ni magistar pravnih znanosti, ali ovo što sam napisao proizašlo je iz zdravog razuma i logike.

 

Osnovno školovanje obvezno je i besplatno.

 

Ukidanje besplatnih udžbenika za osnovnoškolce (napominjem besplatno za njih, a ne i državu) bilo bi jednako tome da iz škola iznesemo klupe i ploče i kažemo roditeljima nek sami kupe klupe i kredu. Udžbenik je najosnovnije sredstvo za rad u školi. Nakon profesora, knjiga je druga najvažnija komponenta u odgojno-obrazovnom procesu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne preostaje nam ništa drugo nego kad odluka Vlade bude objavljena, Ustavnom sudu podnijeti Prijedlog za pokretanje postupka ocjene sukladnosti s Ustavom i zakonom. To bar zna napisat svaka budala. Treba dobro argumentirat i bitno je da što više građana i udruga to napravi kako bi se Sud zatrpalo prijedlozima. Onda će morati po službenoj dužnosti pokrenuti postupak (naravno uz dobre argumente). Ja nisam pristalica prosvjeda i ulice, možda sam idealist, ali mislim da je to najbolje rješenje. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kiki - ak si sve do sad pisao iz zdravog razuma i logike kak onda svaka budala moze napisati taj prijedlog:)))?!osim toga, po službenoj dužnosti neće morati na Ustav sudu reagirati samo zato što je odaslano više prijedloga...čisto da se zna! a koliko je puta do sad Ustavni sud "prešutio" niz prijedloga to je već legendarna priča o ormarima punim "kostura":))))

bolje bi bilo napisati taj prijedlog kak se spada (ne samo putem zdravog razuma i logike i ne samo na način na koji to radi "svaka budala")...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ti moraš sve doslovno shvatiti. Ne može prijedlog napisati svaka budala. Ali netko tko razumije osnove pravne znanosti, može. Ne radi se o pravnoj stvari za koju je nužno konzultirati profesora ustavnog prava. Ne mislim da je bolje više nekvalitetnih prijedloga nego manje kvalitetnih pa će Sud vagati po težini papira, nego samo hoću reći da bi bilo jako bitno da cijela stvar bude medijski popraćena, da sudjeluje što više ljudi (građana, udruga, stručnjaka) i da se vrši pritisak kako kosturi ne bi ostali u ormaru. Nadam se da se sad razumijemo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim što se, prema još uvijek važećem zakonu, u drž. proračunu osiguravaju sredstva prema broju djece i limitima nabave po učeniku, 27.12.2008. je dodano i:

Članak 18.

U članku 15. (...)

Iza stavka 6. dodaju se stavci 7., 8. (...):

(7) Za kupnju udžbenika i drugih nastavnih sredstava utvrdit će se novčana participacija roditelja odnosno skrbnika učenika, po uvođenju osobnog identifikacijskog broja.

(8) Visinu, način uplate i oslobađanje od obveze participacije na temelju socijalnih pokazatelja na temelju osobnoga identifikacijskog broja i drugih mjerila propisuje ministar.

 

Kad je već spomenuta šarolikost ponude, prisjetimo se da je ovim izmjenama zakona ukinuto postojeće ograničenje paralelnih udžbenika za pojedini predmet (prije: 3 već odobrena koja nisu zastupljena manje od 10% + 3 odobrena po prvi put a prema zastupljenosti odabira, sada: odobreni a iznad 10% i novoodobreni bez kriterija zastupljenosti), a obrazloženje uz konačni prijedlog kaže cit. "radi veće mogućnosti izbora u školama".

:fucka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidi kiki, razumijem ja tebe samo se ne slazem:))) (a i kako drugacije shvatiti ako u dva posta pises tako dijametralno razlicite stvari:)))

jer ne znam koliko si puta pisao takav prijedlog al kad se nadjes pred praznim papirom i krenes ga pisati nije to nimalo jednostavno i svaka pomoc dobro dodje (a kamoli ne prof. ustavnog prava). naime tumacenje ustava ne pocinje od nas a istumaciti ove ustav norme da ti idu u prilog je, vjeruj mi, jako jako tesko (koliko god se cinilo da stvar krece od zakona - ne krece, vec krece od ustava)...podrska je dobra u takvim stvarima, ali ne i presudna - Ustav sud daleko bolje čuje zvukove s Markova trga nego s Jelaciceva trga...if u know what I mean:))))

no da se vratimo na temu; tezina je i u tome sto se izravno dira interese izdavaca koji su dosad "napisali" sve relevantne zakone tako da im zarada bude osigurana a da sve bude legalno. Zbog toga "raznolikost udzbenika" i slicne tricarije - ko da djeca biraju i ko da djeca imaju prigovor zbog toga sto im u citankama nije reproduciran "govor druga Tita s X-tog partijskog plenuma"...i da se realizira ideja o udzbenicima na internetu opet ce oni zaraditi - mozda malo manje, al opet ce velika lova kapnuti iz proracuna...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U dobrom se dijelu moram složiti. Priznajem, postovi mi jesu bili suprotni, oprostite mi na brzopletosti. Isto tako moram se složiti da je trenutačna postava sudaca Ustavnog suda naštimana tako da frekvenciju s Markovog trga čuje jakoooo dobro. Ali moram naglasiti da ja osobno nemam problema sa tumačenjem članka 65., stavka 1. Ustava

 

Osnovno je školovanje obvezatno i besplatno.

 

Po meni je ono kristalno jasno. To što naše gospodarstvo stagnira zadnjih 20 godina, to što smo zaduženi mislim ako se ne varam 42 mlrd $, to što novca jednostavno nema jer se prokockao na gluposti, sve to nije i ne može biti razlog da se odreknemo temeljne društvene vrijednosti koja je od značaja za sve nas pa u konačnici i za RH. Ima drugih mjera kojima se može kriza efikasno riješiti.

 

Samo jedan citat: "neplaćeni dugovi državnih tvrtki privatnom sektoru veći su od 7,5 milijardi kuna"

 

A nama su djeca problem. Sramota.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma kiki - kuzim te! nego idu mi na zivce svi oni koji racunaju - djeci cu prodati sto god a roditelji ce ionako morati kupiti! e dosta vise! rado bih i besplatno napisao taj prijedlog samo da se svima pokaze da roditelji zato sto brinu o djeci nisu idioti koji ce prihvatiti bas svaku glupost!!! imate tisucu drugih mjesta od kojih mozete oduzeti koju kunu - zasto npr sebi ne bi srezali place na visinu prosjecne place sve dok se gospodarstvo ne oporavi? zasto npr ne bi odustali od "visecih mostova" dok ne budemo imali dovoljno za besplatne udzbenike? zasto npr ne bi bili realni i rekli nemamo pare za organizaciju bas svake glupe priredbe koja se "prodaje" kao proizvod hrvat turizma? itd (primjera koliko hocete...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija