Jump to content

Molim savjet


Dado1968

Preporučene objave

Molio bih savjet,naime radi se o izjednačavanju prava nas koji radimo dvadeset i kusur godina i na neodređeno sa onima koji rade koju god.(2-3 g.).Radim u velikoj firmi u kojoj je veliki broj zaposlenih na određeno koji bi zbog nedostatka posla po svoj prilici trebali dobiti raskid ugovora, a mi stari na neodređeno ostati raditi.Međutim sada se pojavljuje kvaka 22 jer se radi o djeci glavonja iz firme i kako to već ide inih kumova, dosjetili su se da svi mi koji imamo nekakva tjelesna oštećenja(invalidnost ili radnu nesposobnost)moramo ići na čekanje sa smanjenom plaćom od 20-30%, nakon čega zna se biro.Sada me zanima da li oni mogu to izvesti s obzirom da među tim ljudima ima i hrvatskih branitelja, kao i ljudi koji zbog svojeg ograničenja nisu u mogučnosti obavljati posao na kojem su radi do trenutka nastupanja iste, a sada na ovom radnom mjestu obavljaju poslove bez problema.Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taj termin "na čekanje" ćete morati malo pojasniti? Smanjenje plaće se isto ne može baš tek tako provesti, vi imat potpisan ugovor i u njemu vam piše ili kolika vam je plaća ili se upućuje na neki pravilnik ili nešto slično gjde su navedeni parametri za određivanje plaće (koeficijenti, bodovi i sl.) ugovor o radu je dovostrani odnos, oboje ste (i poslodavac i radnik) potpisom istog pristali na uvjete iz ugovora. Svuda oko nas poslodavci jednostranom odlukom smanjuju plaće na ime krize i ostalog pa se u strahu od nemogućnost pronalaska novog posla pristaje i na to. Međutim, nekakva parcijalna smanjivanja plaće samo određenim kategorijama radnika ( i to onima koji bi trebali biti zaštićeni) ne bi trebala uopće doći u obzir. Pogledajte članke 81 -87 Zakona o radu, ako se odnose na vas (u pogledu invalidnosti ili radne nesposobnosti. Ne potpisujte nove ugovore o radu ako su nepovoljni za vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle ovako u kolektivnom ugovoru stoji da firma može u slučaju smanjenja obima posla uputiti doma određeni broj radnika za koje trenutno ne postoji potreba, a bez prekidanja radnog odnosa, i za to vrijeme "čekanja" se dobija umanjena plaća.Zavisno od vremena provedenog doma tako se i taj iznos smanjuje.OK, sve je to u redu ako se radi o tome da smo svi zaposleni na neodređeno ali me zanima da li je to moguće ako u firmi postoje i ljudi koji su na određeno zaposleni,zar bez imalo zle namjere bi oni trebali prvi napustiti firmu,jer ipak smo je mi stvarali i u ratu obranili,a danas da mi sjedimo doma i čekamo hoće li nas zvati ili nakon nekog vremena na biro.Taj isti kolektivni je sindikat potpisao,dakle u ime nas radnika i to je činjenica koja stoji.Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je što imate takvu odredbu koja se tako nepovoljno odrazila na vas. Ovako napamet pišem da bi mi bilo logično da bi isto kao i u primjerice davanju otkaza zbog poslovnih razloga trebao postojati niz uvjeta za takvo nešto. Primjerice, ne smije se šest mjeseci nitko zaposliti na vašem radnom mjestu i sl. Kod uvođenja tako "nepopularnih" odredbi trebali bi biti napisani i nekakvi otežavajući uvjeti, zašto baš vas, možete li obavljati neke druge poslove. Logično bi bilo da se nitko drugi ne može zapošljavati, da se ne uzimaju vanjski suradnici, da nema studet servisa...Nadalje, ako netko ima ugovor na određeno, a radi na vašim poslovima ili poslovima koje bi vi mogli obavljati trebalo bi vas rasporediti na to radno mjesto umjesto produžavanja ugovora.

Nadalje, neznam koliko godina imate i u kojoj branši radite, ali u kolektivnom ugovoru bi vam trebala biti i ugrađena i odredba o zaštiti dostojanstva radnika kojom se propisuje da radnik kojem nedostaje pet godina do mirovine do dolaska u istu zadržava plaću koju je ostvario ili bi normalnim okolostima ostvario u mjesecu koji prethodi mjesecu u kojem su se stekla ove okolnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Nina, premalo godina da sam za mirovinu i dvadesetak god. staža,da bih ispočetka počinjao na nekom drugom mjestu.Ime firme ne mogu napisati jer se bojim da bih mogao snositi sankcije zbog ove objave.Jednostavno sam si sam kriv što sam invalid, makar poslove na koje sam raspoređen obavljam bez problema.Malo sam proučavao ZOR po onim točkama koje si navela i sve je ispoštovano,do ovoga sada.Mislim koja je to zloba kriterij za upućivanje na "čekanje" stoji navedeno:invalidnost,ograničena radna sposobnost i dani provedeni na bolovanju, i još to se odnosi samo na radnike na neodređeno.Dok smo bili zdravi sve pet a danas ko nas šiša.Ako to prođe da li imam kakve šanse da podignem tužbu za zaštitu dostojanstva radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija