Jump to content

prisilno liječenje ovisnika


arimot

Preporučene objave

Kronični alkoholizam je veliki javnozdravstveni problem. Ovisnici o alkoholu veoma se često ne žele liječiti i odbijaju svako sustavnije liječenje.

 

Prisilno liječenje moguće je u okolnostima kad osoba zbog svoje bolesti direktno ugrožava vlastiti ili tuđi život. U takvim stanjima alkoholičar najčešće biva primljen na psihijatriju. Nakon nekoliko dana kad se uspostavi apstinencija i kad više nije direktno opasan, pacijent traži otpust iz bolnice.

Ako se radi o potpuno razvijenoj ovisnosti osoba tada ima velikih teškoća u kontroli svog ponašanja koje je u potpunosti usmjereno na pijenje.

 

Članak 22.Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama

 

(1) Osoba s težim duševnim smetnjama koja uslijed svoje duševne smetnje ozbiljno i izravno

ugrožava vlastiti život ili zdravlje ili sigurnost, odnosno život ili zdravlje ili sigurnost drugih

osoba može se smjestiti u psihijatrijsku ustanovu bez svog pristanka, po postupku za prisilno

zadržavanje i prisilni smještaj propisanim ovim Zakonom.

(2) Dijete, maloljetna osoba ili osoba lišena poslovne sposobnosti može se iz razloga navedenih u stavku 1. ovoga članka smjestiti u psihijatrijsku ustanovu i bez pristanka njenoga zakonskog zastupnika po postupku za prisilno zadržavanje ili prisilni smještaj predviđen ovim Zakonom.

 

 

Ako postoje neke od posljedica kroničnog alkoholizma koje ugrožavaju funkcioniranje u obitelji, na poslu, u društvu, tada je moguće pokrenuti postupak za lišenje poslovne sposobnosti,potpuno ili djelomično.

 

Članak 159.st.1.Obiteljskog zakona

 

(1) Sud će u izvanparničnom postupku punoljetnu osobu koja zbog duševnih smetnji ili drugih uzroka nije sposobna brinuti se o osobnim potrebama, pravima i interesima ili koja

ugrožava prava i interese drugih osoba, djelomice ili potpuno lišiti poslovne sposobnosti.

 

Članak 160.

(1) Svatko je dužan obavijestiti centar za socijalnu skrb o potrebi pružanja zaštite

osobama iz članka 159. stavka 1. ovoga Zakona.

(2) Zdravstvene ustanove dužne su na zahtjev centra za socijalnu skrb ili po službenoj

dužnosti dostaviti podatke centru za socijalnu skrb o duševnim smetnjama i drugim uzrocima

radi kojih osoba nije sposobna brinuti se o svojim pravima i interesima.

 

Članak 161.

(1)Centar za socijalnu skrb predložit će sudu pokretanje postupka kad ocijeni da bi zbog razloga iz članka 159. stavka 1. ovoga Zakona osobu bilo potrebno djelomice ili potpuno lišiti poslovne sposobnosti.

 

(2) Centar za socijalnu skrb osobi o kojoj je pokrenut postupak za lišenje poslovne

sposobnosti imenuje posebnog skrbnika na kojeg se primjenjuju odredbe o skrbništvu za

posebne slučajeve. Radnje za čije poduzimanje skrbnik nije ovlašten osoba poduzima

samostalno.

 

Članak 162.

Osobu koja je djelomice ili potpuno lišena poslovne sposobnosti centar za socijalnu skrb

stavit će pod skrbništvo i imenovati joj skrbnika u roku od trideset dana od pravomoćnosti

sudske odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Ako imaš primanja i riješeno stambeno pitanje,obrati se CZSS sa molbom da budeš sestrin zakonski skrbnik.Djelatnici Centra će procjeniti sve okolnosti koje su najpogodnije za maloljetnu sestru i odrediti možeš li biti skrbnik.No ona može i živjeti sa tobom a Centar joj biti skrbnik te vršiti nadzor o stanju i tijeku tvoje brige o sestri.Međutim,nije razvidno iz tvojega pitanja da li je majka lišena roditeljskog prava,da li je na prisilnom ili dobrovoljnom liječenju,ili je samo konstatacija da je ovisnik.Bilo bi dobro da se posavjetuješ u Centru sa socijalnom radnicom koja će ti dati savjet kako se može pomoći i majci i sestri i u konačnici tebi kojoj je to najteže gledati.Vjerujem da će ti neka stručna osoba ovdje dati decidiraniji odgovor,moj će te samo utješiti.nisam zagovornik ovisnosti,ali sam svakako suglasna da im se što prije pomogne zbog toga što su još potrebni društvu i obitelji kao "normalni" ljudi.Drži se hrabro,riješenje uvijek postoji.:tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imaš primanja i riješeno stambeno pitanje,obrati se CZSS sa molbom da budeš sestrin zakonski skrbnik.Djelatnici Centra će procjeniti sve okolnosti koje su najpogodnije za maloljetnu sestru i odrediti možeš li biti skrbnik.No ona može i živjeti sa tobom a Centar joj biti skrbnik te vršiti nadzor o stanju i tijeku tvoje brige o sestri.Međutim,nije razvidno iz tvojega pitanja da li je majka lišena roditeljskog prava,da li je na prisilnom ili dobrovoljnom liječenju,ili je samo konstatacija da je ovisnik.Bilo bi dobro da se posavjetuješ u Centru sa socijalnom radnicom koja će ti dati savjet kako se može pomoći i majci i sestri i u konačnici tebi kojoj je to najteže gledati.Vjerujem da će ti neka stručna osoba ovdje dati decidiraniji odgovor,moj će te samo utješiti.nisam zagovornik ovisnosti,ali sam svakako suglasna da im se što prije pomogne zbog toga što su još potrebni društvu i obitelji kao "normalni" ljudi.Drži se hrabro,riješenje uvijek postoji.:tuzan:

 

Hvala na odgovoru :-) problem je u tome što ne radim jer sam studentica. Pravo na obiteljsku mirovinu imamo i sestra i ja samo što će to biti isplaćivano na mamin račun (HZMO politika). Tako da ne smatram dobrim argumentom da ćemo sestra i ja živjeti jedino od mirovine. Majka nije lišena niti roditeljske niti pravne i poslovne sposobnosti. Također, dolazila je jedno pola godine žena iz CZSS kako bi vršila nadzor nad majkom. Na kraju je više-manje rekla da je sve ok. Imovinsko stanje nije sređeno (navlačim se po sudu oko nasljeđa) tako da je u cijeloj priči i moja egzistencija u pitanju :crven: nije da mi je glava u oblacima pa da živim u nekom roza-svijetu. Svjesna sam da zakon nije previše naklonjen meni, ali opet imam izbor ili trpiti nasilje još godinama ili gledati sestru u domu. Zato se nadam da netko možda ima kakav pametan savjet :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija