Jump to content

pomoć, šta da radim???


manni

Preporučene objave

pozdrav svima i hvala unaprijed!!

 

ovako, zaposlen sam u jednoj firmi kao poslovođa pogona na neodređeno vrijeme već preko godinu dana, a poslodavac mi je

dosad kao i ostalim radnicima(12) na ruke isplatio dvije plaće sa kašnjenjem od četiri mjeseca!

i od onda više ništa (to je bilo u sječnju 2009)

normalno da smo prestali radit i dolazit na posao (ko će radit džabe)

e sad, poslodavac uz obećanja da će se počet radit "uskoro", radnicima produžuje ugovore i uredno plaća mirovinsko i zdravstveno - ja sam jedini zaposlen u stalnom radnom odnosu.

pošto nisam u ovoj godini ni radio ni dobio plaću, zanima me jel imam pravo potraživat minimalac i ako imam, a nevidim razlog zašto nebi imao, kako da to napravim jel vidim da od firme ništa!??? a poslodavac ne raskida ugovor i nevraća mi papire i čak se skoro nikad nejavlja na mobitel!!!

 

i još jedna stvar, ako bi nekim slučajem uspio dobit otkaz dali ću imat pravo primat nešto sa biroa???

 

hvala i dajte neki savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

manni je napisao:

pozdrav svima i hvala unaprijed!!

 

ovako, zaposlen sam u jednoj firmi kao poslovođa pogona na neodređeno vrijeme već preko godinu dana, a poslodavac mi je

dosad kao i ostalim radnicima(12) na ruke isplatio dvije plaće sa kašnjenjem od četiri mjeseca!

i od onda više ništa (to je bilo u sječnju 2009)

normalno da smo prestali radit i dolazit na posao (ko će radit džabe)

e sad, poslodavac uz obećanja da će se počet radit "uskoro", radnicima produžuje ugovore i uredno plaća mirovinsko i zdravstveno - ja sam jedini zaposlen u stalnom radnom odnosu.

pošto nisam u ovoj godini ni radio ni dobio plaću, zanima me jel imam pravo potraživat minimalac i ako imam, a nevidim razlog zašto nebi imao, kako da to napravim jel vidim da od firme ništa!??? a poslodavac ne raskida ugovor i nevraća mi papire i čak se skoro nikad nejavlja na mobitel!!!

 

i još jedna stvar, ako bi nekim slučajem uspio dobit otkaz dali ću imat pravo primat nešto sa biroa???

 

hvala i dajte neki savjet

Manni bok,

 

1.Dali imaš ugovor o radu?

2.Jesi li za isplačene plače i neisplačene plaće dobio obraćun plaće?(platne liste)

3. kako to misliš, kad kažeš "nisam ni radio i nisam ni dobio plaću"Da nisi bio na neplačenom dopustu ili da nemaš u uguvuru koji članak koji govori o preraspodjeli radnog vremena?

4.Kako to misliš poslodavac se ne javlja? Gdje je sjedište tvoje Firme? Adresa?

5. čime se bavi tvoja firma?Jeli obrt ili d.O.o.

Odgovori mi sve po redu pa nastavljamo: Ovako na oko tvoj je poslodavac učinio teške povrede zakona o radu.

:ceka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

manni je napisao:

pozdrav svima i hvala unaprijed!!

 

ovako, zaposlen sam u jednoj firmi kao poslovođa pogona na neodređeno vrijeme već preko godinu dana, a poslodavac mi je

dosad kao i ostalim radnicima(12) na ruke isplatio dvije plaće sa kašnjenjem od četiri mjeseca!

i od onda više ništa (to je bilo u sječnju 2009)

normalno da smo prestali radit i dolazit na posao (ko će radit džabe)

e sad, poslodavac uz obećanja da će se počet radit "uskoro", radnicima produžuje ugovore i uredno plaća mirovinsko i zdravstveno - ja sam jedini zaposlen u stalnom radnom odnosu.

pošto nisam u ovoj godini ni radio ni dobio plaću, zanima me jel imam pravo potraživat minimalac i ako imam, a nevidim razlog zašto nebi imao, kako da to napravim jel vidim da od firme ništa!??? a poslodavac ne raskida ugovor i nevraća mi papire i čak se skoro nikad nejavlja na mobitel!!!

 

i još jedna stvar, ako bi nekim slučajem uspio dobit otkaz dali ću imat pravo primat nešto sa biroa???

 

hvala i dajte neki savjet

Manni bok,

 

1.Dali imaš ugovor o radu?

2.Jesi li za isplačene plače i neisplačene plaće dobio obraćun plaće?(platne liste)

3. kako to misliš, kad kažeš "nisam ni radio i nisam ni dobio plaću"Da nisi bio na neplačenom dopustu ili da nemaš u uguvuru koji članak koji govori o preraspodjeli radnog vremena?

4.Kako to misliš poslodavac se ne javlja? Gdje je sjedište tvoje Firme? Adresa?

5. čime se bavi tvoja firma?Jeli obrt ili d.O.o.

Odgovori mi sve po redu pa nastavljamo: Ovako na oko tvoj je poslodavac učinio teške povrede zakona o radu.

:ceka:

 

1. imam ugovor o radu kao poslovođa na neodređeno vrijeme

2. nisam dobio ništa odkad radim osim nekog papira (porezne kartice) sa svim nulama

3. odkad nam kasni plaća (nisam još dobio za 12mj 2008.g)

nisam baš bio za neki posao kao i ostali radnici!

4. pošto su svi radnici zvali isključivo radi isplata plaće i pitanja o početku rada, poslodavac je zbog toga promjenio više puta broj telefona!! (nemoš vjerovat)

sjedište firme nije u mom gradu!!!

5. firma se bavi preradom drveta i uslužni je obrt!!

 

hvala puno na onome što ćete me savjetovat!!!!

 

nedavno sam se bio raspitat na zavodu za zapošljavanje šta da radim, pa su mi dali neki papir za izvanredni otkaz poslodavcu ali su rekli da ako on to nepotpiše - ništa od toga!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle manni, kompa moj mi smo ti iz iste branše, drvarske ja sam dipl.inž. drvne industrije i također sam vodio i još vodim rat sa svojim poslodavcem a bio sam i poslovođa kao iti.

1. Ugovor o radu imaš (na nedređeno vrijeme).U njemu bi u nekom članku trebao biti definiran i iznos tvoje plaće kao i rok isplate plaće za protekli mjesec i on poZOR-une može biti duži od zadnjeg dana u mjesecu za protekli mjesec.

2.ZOR je odredio da ti za svaku plaću koja ti je isplačena ili nije isplačena,poslodavac mora urućiti obraćun plaće, a ako to ne učini kazna za taj prekršaj je od 61.000 do 100.000kn.

3.Ti znaš (iz ugovora o radu) točnu adresu i sjedište poslodavca.

4. ti možeš od poslodavca zatražiti radnu knnjgu pismenim putem, i on ti je mora dati,bez da navodiš razlog zašto to tržiš. Za taj prekršaj poslodavca također je predviđena novčana kazna. To što ti je dao radnu knjigu ne znaći da se otkazuje ugovor.

 

Tvoje daljnje postupanje ovisi o tome:

a. želiš li ti kod njega nastaviti raditi ili

b. želiš dati izvanredni otkaz ugovora o radu zbog teških povreda obveza iz radnog odnosa koje je učinio tvoj poslodavac?

Ukoliko želiš nastaviti raditi Ti ćeš poslodavcu uputiti pismo sa povratnicom poštom na njegovu adresu.To češ pismo početi doslovno ovako:

Zahtjev za isplatu zaostalih plaća i dostavu dokumenata prema zakonu o radu.

1.Zahtjevam da mi odmah po primitku mog zahtjeva:

-isplatite sve zaostale plaće.

-dostavite sve obraćune plaća (isplaćenih i neisplačenih)

-dostavite radnu knjigu

Ne postupite li tako u zakonom predviđenom roku bit će prisiljen zatražiti zaštitu svojih prava os nadležnih državnih ustanova.

2. Ukoliko želiš dati otkaz zbog teških puvreda propisa ZOR-a od strana poslodavca.

- odeš u nadležnu inspekciju rada prema mjestu gdje je registrirana tvoja firma i prijaviš sve što sam ti gore naveo(u pismu.Istivremeno i poslodavcu opet pismom s povratnicom uručiš "izvanredni otkaz ugovora o radu

zbog teških povreda obveza iz radnog odnosa od strane poslodavca a prema ZOR-u. nabrojiš sve kao u pismu gore i dodaš da zaključenu radnu knjigu.

3.Ako ti je možda otkazao ugovor a da ti to neznaš vidjet ćeš to u mirovinskom možda se tamo nalazi tvoja radna knjižica) i socijalnom u gradu gdje ti pripada poslodavčev obrt.Opet postupi isto. Idi na inspekciju rada,a potom i na sud.To ti je neki put kako da počneš odmotavati ovo klupko.

 

:palac::pila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija