Jump to content

Darovanje novca, baka -> unuk


chip

Preporučene objave

Baka mi je dala određenu svotu novca.

Ja sam taj novac prebacio sa njenog deviznog (imam punomoć na njenom računu) na svoj devizni račun i potom oročio.

Taj novac mislim iskoristit jednog dana za kupnju stana pa me zanima:

1.)Što se treba napraviti da taj novac bude i formalno darovan(da ne bi imao problema s poreznom u.) i da li trebam platiti porez na to darovanje ?

 

2.)Još me zanima ako mi baka eventualno umre, a ja sam samo ovako prebacio novce s njenog računa na svoj račun, da li taj novac koji je sada oročen na mojem računu ulazi u ostavinsku raspravu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

ugovor o darovanju može biti zaključen i usmeno. bilo je potrebno kod bezgotovinske transakcije navesti u opisu plaćanja "darovanje sukladno ugovoru". Možete retrogradno zaključiti pismeni ugovor o darovanju. Porez na darove sukladno ne plaćate sukladno odredbi članka 14. točka 1. Zakonu o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave neovisno o iznosu novčanog dara jer su baka u i unuk krvni srodnici u ravnoj liniji.

 

ako je baka darovala novac on je vaše vlasništvo i ne ulazi u ostavinsku raspravu. to dokazujete ugovorom o darovanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim ako ostali nasljednici traže uračunavanje darova:

 

Zakon o nasljeđivanju:

 

IX. Uračunavanje darova i zapisa

Uračunavanje darova zakonskom nasljedniku

 

Članak 89.

(1) Svakom se zakonskom nasljedniku prigodom diobe na zahtjev uračunava u nasljedni dio vrijednost svega što je dobio na dar od ostavitelja na bilo koji način.

(2) Vrijednost plodova i drugih koristi koje je nasljednik imao od darovane stvari sve do smrti ostaviteljeve ne uračunava se.

(3) Vrijednost dara ne uračunava se ako je ostavitelj izjavio u vrijeme darovanja ili kasnije, ili u oporuci, da se dar ne uračuna u nasljedni dio, ili se iz okolnosti može zaključiti da je to bila volja ostaviteljeva.

(4) Pri uračunavanju vrijede odredbe o nužnom dijelu, s time da se nužnom nasljedniku uvijek u vrijednost njegova nužnog dijela uračunavaju darovi koje je dobio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naiva je napisao:

Osim ako ostali nasljednici traže uračunavanje darova:

 

Zakon o nasljeđivanju:

 

IX. Uračunavanje darova i zapisa

Uračunavanje darova zakonskom nasljedniku

 

Članak 89.

(1) Svakom se zakonskom nasljedniku prigodom diobe na zahtjev uračunava u nasljedni dio vrijednost svega što je dobio na dar od ostavitelja na bilo koji način.

(2) Vrijednost plodova i drugih koristi koje je nasljednik imao od darovane stvari sve do smrti ostaviteljeve ne uračunava se.

(3) Vrijednost dara ne uračunava se ako je ostavitelj izjavio u vrijeme darovanja ili kasnije, ili u oporuci, da se dar ne uračuna u nasljedni dio, ili se iz okolnosti može zaključiti da je to bila volja ostaviteljeva.

(4) Pri uračunavanju vrijede odredbe o nužnom dijelu, s time da se nužnom nasljedniku uvijek u vrijednost njegova nužnog dijela uračunavaju darovi koje je dobio.

 

hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija