Jump to content

zastara rada za opće dobro?


jaropkc

Preporučene objave

2000 godine sam završio na maloljetničkom kaznenom sudu zbog prodaje 2 grama marihuane te konačno 2004 godine dobio rješenje. Kazna je bila 3 mjeseca zatvora a u zamjenu sam dobio 30 dana rada za opće dobro. Sad nakon 8 godina nakon počinjenog kaznenog djela me zovu da odradim tih 30 dana. Ima li tu zastare ili načina da se izvučem iz toga pošto već imam 28 godina i zaposlen sam. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozovite se na zastaru.

Zastara izvršenja kazne

Članak 21.

Ako u ovom Zakonu nije drukčije određeno, izrečena se kazna zbog zastare ne može

izvršiti kad protekne:

- dvadeset i pet godina od izrečene kazne dugotrajnog zatvora,

- petnaest godina od izrečene kazne zatvora u trajanju duljem od deset godina,

- deset godina od izrečene kazne zatvora u trajanju duljem od pet godina,

- pet godina od izrečene kazne zatvora u trajanju duljem od tri godine,

- tri godine od izrečene kazne zatvora u trajanju do tri godine, ili novčane kazne kao glavne

ili sporedne kazne,

Članak 54.

(1) Kad sud odmjeri i izrekne kaznu zatvora u trajanju do šest mjeseci, može istodobno

odlučiti da se ta kazna s pristankom osuđenika zamjenjuje radom za opće dobro na slobodi.

(2) Odluku o zamjeni kazne zatvora radom za opće dobro na slobodi sud temelji na ocjeni

da s obzirom na sve okolnosti odlučne za izbor vrste i mjere kazne za ostvarenje svrhe

kažnjavanja nije potrebno izvršenje kazne zatvora, ali da za ostvarenje opće svrhe

kaznenopravnih sankcija nije dovoljno primijeniti mjere upozorenja.

(3) Rad za opće dobro na slobodi određuje se u trajanju koje je u razmjeru sa izrečenom

kaznom od najmanje deset do najviše šezdeset radnih dana. Rok za izvršenje rada za opće dobro

ne može biti kraći od jednog mjeseca ni dulji od jedne godine.

(4) Odmjeravajući trajanje rada za opće dobro i roka za njegovo izvršenje sud mora voditi

računa o izrečenoj kazni zatvora koju zamjenjuje i o mogućnostima počinitelja kaznenog djela s

obzirom na njegove osobne prilike i zaposlenje.

(5) Kad osuđenik ne izvrši u cijelosti ili djelomično rad za opće dobro istekom određenog

roka, sud donosi odluku o izvršenju kazne zatvora u trajanju razmjerno neizvršenom radu za

opće dobro.

(6) Zamjena kazne zatvora u rad osuđenika za opće dobro na slobodi može se primijeniti

i u slučaju zamjene novčane kazne u kaznu zatvora po članku 52. stavku 3. ovoga Zakona, kad ta

kazna zatvora nije dulja od šest mjeseci.

(7) Raspoređivanje na rad za opće dobro (vrsta rada i mjesto) obavlja služba za izvršenje

kaznenopravnih sankcija vodeći računa o sposobnostima i stručnosti osuđenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija