Jump to content

Invalidnina i ostala prava na temelju invalidnosti


Economist

Preporučene objave

Ovako invalid sam od rođenja,dobio sam od mirovinskog 80% tjelesnog oštećenja u rujnu prošle godine,naknada za oštećenje odbijena iz razloga sto je oštećenje izazvano bolešću prema odredbi 56. stavka 2. ZOMO. Zatim odlazim u socijalno,tražim procjenu radne sposobnosti te doplatak za kućnu pomoć i njegu. Tamo utvrđeno da sam potpuno nesposoban za rad i ne postoji mogućnost osposobljavanja, da mi je zbog posljedica oštećenja neophodna pratnja pri kretanju izvan kuće te da nema potrebe za novim vještačenjem jer je oštećenje trajno i nepopravljivo te postoji prijeka potreba stalne pomoći i njege u smanjenom opsegu. Sto se tiče doplatka za kućnu pomoć i njegu odbija se zato što mjesečni prihod po članu obitelji prelazi osnovicu. E sada,ja imam 24 godine,na zavodu za zapošljavanje sam već punih 6 godina redovito prijavljivan,nemam bas nikakvih primanja niti doplataka, dakle živim na račun oca i majke sa kojima živim u zajedničkom kućanstvu. Zanima me dali ja zaista nemam pravo na nikakav doplatak niti ništa nego trebam ovako do sudnjeg dana živiti na račun roditelja? Naime roditelji imaju toliko kredita da mene ne mogu uzdržavati,kuća u kojoj živimo i automobil je na kredit ukupno imaju oko 4000kn kredita a primanja 6000 zajedno. Ali socijalno i mirovinsko vide samo primanja i za sve me odbijaju. Ugl mene zanima dali imam pravo na nekakav doplatak ili nešto sada jer ovo je stvarno frustrirajuće,imam 24 god a ne mogu otići ni na kavu da roditelje ne tražim 5 kuna. A zanima me i što nakon smrti roditelja, dali ču ja imati pravo na obiteljsku mirovinu s obzirom da me oni tako reći uzdržavaju,te koji je postupak za to,dali se to pravo mora dobiti unaprijed ili zahtjev podnosim nakon smrti roditelja,da nebi bilo trebali ste to riješit unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Economist je napisao:

Ovako invalid sam od rođenja,dobio sam od mirovinskog 80% tjelesnog oštećenja u rujnu prošle godine,naknada za oštećenje odbijena iz razloga sto je oštećenje izazvano bolešću prema odredbi 56. stavka 2. ZOMO. Zatim odlazim u socijalno,tražim procjenu radne sposobnosti te doplatak za kućnu pomoć i njegu. Tamo utvrđeno da sam potpuno nesposoban za rad i ne postoji mogućnost osposobljavanja, da mi je zbog posljedica oštećenja neophodna pratnja pri kretanju izvan kuće te da nema potrebe za novim vještačenjem jer je oštećenje trajno i nepopravljivo te postoji prijeka potreba stalne pomoći i njege u smanjenom opsegu. Sto se tiče doplatka za kućnu pomoć i njegu odbija se zato što mjesečni prihod po članu obitelji prelazi osnovicu. E sada,ja imam 24 godine,na zavodu za zapošljavanje sam već punih 6 godina redovito prijavljivan,nemam bas nikakvih primanja niti doplataka, dakle živim na račun oca i majke sa kojima živim u zajedničkom kućanstvu. Zanima me dali ja zaista nemam pravo na nikakav doplatak niti ništa nego trebam ovako do sudnjeg dana živiti na račun roditelja? Naime roditelji imaju toliko kredita da mene ne mogu uzdržavati,kuća u kojoj živimo i automobil je na kredit ukupno imaju oko 4000kn kredita a primanja 6000 zajedno. Ali socijalno i mirovinsko vide samo primanja i za sve me odbijaju. Ugl mene zanima dali imam pravo na nekakav doplatak ili nešto sada jer ovo je stvarno frustrirajuće,imam 24 god a ne mogu otići ni na kavu da roditelje ne tražim 5 kuna. A zanima me i što nakon smrti roditelja, dali ču ja imati pravo na obiteljsku mirovinu s obzirom da me oni tako reći uzdržavaju,te koji je postupak za to,dali se to pravo mora dobiti unaprijed ili zahtjev podnosim nakon smrti roditelja,da nebi bilo trebali ste to riješit unaprijed.

 

Pooozdrav Economist,

Ja nemam dovoljno znanje iz područja mirovina i socijalnog pa stog:,

APELIRAM

na stručne ljude ovog Foruma koji imaju profesionalna znanja o ovoj problematici da Vam pomognu.Budite uvjereni da hoće.(možete se obratiti i PM-porokom na "moj profil" cijenjenog g.Rubensa čije će znanje o ovoj problematici sigurno biti dostatno za riješenje ili bar saznanje o konkretnim koracima kako biste riješili svoju nemoguću situaciju)

Ovo što se događa sa Vašim "slučajem" totalna je katastrofa i slika brige naše Vlade za naše ljude. Ta me slika podsjeća na neizostavne slike raskrižja naše dične Metropole na kojim je postavljena scena sa PROSJACIMA dominantna.

Ja bih se na Vašem mjestu obratio MINISTARSTVU ZDRAVSTVA,jer gosp. ministar dobiva PLAĆU koju mu između nas ostalih daju i Vaša majka i otac. Ili još bolje premjerki. Nek pokaže svoju socijalnu osjetljivost,kojom se toliko kiti.

Ja ti želim da ostvariš svoju tražnju i sigurno hoćeš( budi uporan u tome), jer Zakon kaže da smo svi jednaki pred njim i pravdom i naravno pred Bogom.

.........E sad sam stvarno ljut ko pas.

S njbolim željama,pozdravljam tebi i tvoje :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cigo hvala na potpori.

Ima li tko upucen u dobivanje osobne invalidnine? Onih 1000kn?

Naime nisam još podnosio zahtjev za to,isto mi treba brdo papirologije al podnet cu uskoro,zanima me u biti ako je netko upucen dali je istina da se za invalidninu odbijaju oni koji nemaju čl. 38. ?

Članak 38.

TeŽina oŠteĆenja zdravlja

(1) Težinom oštećenja zdravlja u smislu odredbi ovoga Pravilnika smatraju se tjelesna ili mentalna oštećenja ili psihičke bolesti zbog kojih osoba ne može samostalno izvoditi aktivnosti primjerene životnoj dobi.

(2) Za utvrđivanje tjelesnog ili mentalnog oštećenja ili psi­hič­ke bolesti u smislu stavka 1. ovoga članka primjenjuju se mjerila, kao što su:

– nesposobnost samostalnog kretanja ni uz ortopedska pomagala (štake, hodalice, kolica, vozilo i dr.);

– hranjenje putem sonde ili gastrostome;

– nemogućnost samostalnog održavanja osobne higijene i obavljanja fizioloških potreba, te samostalnog svlačenja i obla­če­nja – Barthelov indeks od 0 do 22;

– nemogućnost primanja i pamćenja raznih informacija i nesposobnost uspostavljanja socijalnih odnosa s drugim osobama, što ju čini potpuno ovisnim o brizi druge osobe;

– promjene osobnosti u ponašanju i u reakcijama s progresivnim oštećenjem u intelektualnom, emocionalnom i socijalnom funkcioniranju uz potpunu ovisnost o brizi druge osobe.

 

Naime nisam dobio taj članak,piše mi u rješenju baš da oštečenje nije čl. 38. st. 2. a načuo sam da tko to nema odbijaju osobnu invalidninu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija