Jump to content

Kako preuzeti prostor od grada zagreba ugovorom o ortakluku...?


Jethro

Preporučene objave

frend mi ima prostor unajmljen od grada zagreba.

radi se o obrtu. krojački. ne ide mu posao, htio bi to odjaviti i preseliti se na drugu lokaciju, no onda mora vratiti gradu prostor i sl.

interesira me: dao bih mu lovu za taj prostor s tim da ja uđem u njega i ja plaćam gradu, tj preuzmem sve obveze oko toga prostora i ja nastavim drugu neku djelatnost (svoju - turistička agencija). stvar je u tome što nemam obrt, firmu ni ništa slično. pretpostavljam da to neće biti problem napraviti. meni bi taj prostor trebao da napravim turističku agenciju.

kako bi se to moglo izvesti?

čuo sam da postoje neki ugovori o ortakluku, pa prenamjena prostora...

zna li itko kako to ide?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zajednički zakup propisan je člankom 31. Odluke o zakupu poslovnog prostora.

 

Gradsko poglavarstvo može, za vrijeme trajanja zakupa, odobriti zajednički zakup, ako za to postoji gospodarski, kulturni ili drugi interes Grada Zagreba, a pod uvjetom da je zakupnik prethodno podmirio sve obveze iz ugovora o zakupu.Ako je ugovor o zakupu sklopljen s više zakupnika, za ugovorne obveze odgovaraju solidarno.U slučaju da jedan zakupnik odustane, drugim se suzakupnikom može sklopiti ugovor o zakupu, ali najduže do isteka vremena određenog ugovorom o zajedničkom zakupu.

 

Poslovni prostor u vlasništvu Republike Hrvatske, općina, gradova, županija i Grada Zagreba, te pravnih osoba u njihovu vlasništvu ili pretežitom vlasništvu daje se u zakup javnim natječajem, u principu ukoliko vaš prijatelj "odustane" od daljnjeg najma, prostor možete dobiti kroz natječaj.

U ovom slučaju on podnosi zahtjev za zajednički zakup, ukoliko ga odobre vi morate nastaviti sa istom djelatnošću, te nakon određenog vremena tražiti pismenim podneskomn promjenu djelatnosti.

nakon što je odobren zajednički zakup vama kao fizičkoj osobi, temeljem ugovora o ortakluku pristupate u zajednički obrt sa tom osobom itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Omerta_man je napisao:

Zajednički zakup propisan je člankom 31. Odluke o zakupu poslovnog prostora.

 

Gradsko poglavarstvo može, za vrijeme trajanja zakupa, odobriti zajednički zakup, ako za to postoji gospodarski, kulturni ili drugi interes Grada Zagreba, a pod uvjetom da je zakupnik prethodno podmirio sve obveze iz ugovora o zakupu.Ako je ugovor o zakupu sklopljen s više zakupnika, za ugovorne obveze odgovaraju solidarno.U slučaju da jedan zakupnik odustane, drugim se suzakupnikom može sklopiti ugovor o zakupu, ali najduže do isteka vremena određenog ugovorom o zajedničkom zakupu.

 

Poslovni prostor u vlasništvu Republike Hrvatske, općina, gradova, županija i Grada Zagreba, te pravnih osoba u njihovu vlasništvu ili pretežitom vlasništvu daje se u zakup javnim natječajem, u principu ukoliko vaš prijatelj "odustane" od daljnjeg najma, prostor možete dobiti kroz natječaj.

U ovom slučaju on podnosi zahtjev za zajednički zakup, ukoliko ga odobre vi morate nastaviti sa istom djelatnošću, te nakon određenog vremena tražiti pismenim podneskomn promjenu djelatnosti.

nakon što je odobren zajednički zakup vama kao fizičkoj osobi, temeljem ugovora o ortakluku pristupate u zajednički obrt sa tom osobom itd.

 

hvala na odgovoru. isti mi je djelimice pomogao, a vjerojtno bi i više da sam bio jasniji. naime, prijatelj je još uvijek u lokalu, obavlja djelatnost krojenja (nije baš profitabilan) i odustao bi od najma tog prostora na taj način da to prepusti meni. ja pojma nemam o krojačkim stvarima, no napravio bih prenamjenu (bože moj, vremena se mijenjaju, pa nećemo sad imati kotlokrpe po gradu!) u turističku agenciju.

ima li to šanse napravit? koliko dugo mora postojati ortakluk da bi on pravno bio važeći? preuzimam sve i svi dugovi/računi su podmireni (porezi, najamnine i sl.), nastavljam sa poslom, ne prihodujem i tražim prenamjenu prostora.

evo, to je ideja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru. isti mi je djelimice pomogao, a vjerojtno bi i više da sam bio jasniji. naime, prijatelj je još uvijek u lokalu, obavlja djelatnost krojenja (nije baš profitabilan) i odustao bi od najma tog prostora na taj način da to prepusti meni. ja pojma nemam o krojačkim stvarima, no napravio bih prenamjenu (bože moj, vremena se mijenjaju, pa nećemo sad imati kotlokrpe po gradu!) u turističku agenciju.

ima li to šanse napravit? koliko dugo mora postojati ortakluk da bi on pravno bio važeći? preuzimam sve i svi dugovi/računi su podmireni (porezi, najamnine i sl.), nastavljam sa poslom, ne prihodujem i tražim prenamjenu prostora.

evo, to je ideja.

 

evo biću i ja jasniji.......pošto ti je "frend" unutra jedini način da prepusti tebi je da podnese zahtjev za zajednički zakup......mora obrazložit zašto i zbog čega itd.

Može se tražit promjena djelatnosti zajedno stim (makar neće proć i postoji opasnost da vas odbiju u potpunosti )

 

uglavnom moje mišljenje je da on preda zahtjev za zajendički zakup sa presliko vaše obrtnice (točnije da otvorite obrt prije nego on pošalje zahtjev) dobijete anex ugovora gdje ste obadvoje u zakupu, pristupite njegovom obrtu temeljem aneksa i ugovora o ortakluku, pričekate par mjeseci pa onda prijatelj istupi iz zajedničkog obrta i onda tražite promjenu djelatnosti.......

 

Onako kako vi to smatrate nije izvedivo........a po pitanju postojanaj ortakluka on može trajati jedan dan.....ali kako će to gledati neko nadležno tijelo? šta mislite?

 

good luck!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

imam trenutno sličan slučaj prijatelj više ne zeli raditi u poslovnom prostoru koji je u vlasništvu grada ali razlika je sto bi ja nastavio sa istom djelatnošću s kojom se on bavi, e sad ako uđemo u ortakluk i dobije se zajednički zakup i s vremenom on izađe iz ortakluka jeli ide novi natječaj ili ja bez natječaja preuzimam taj poslovni prostor i nastavljam radit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija