Jump to content

Pred otkazne situacije rasprave i prava po otkazu


jerba

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Naime situacija je sljedeća, zaposlen sam kao voditelj poslovnice u jednoj otpremničkoj tvrtci, na tom radnom mjestu radim od 2004 godine( a u kćeri firmi sam radio od 2000 do stečaja), no veće duže vrijeme u toj poslovnici nema posla, pa je poslodavac odlucio da mi da otkaz, ali svari kao i uvjek nisu bas jednostavne.

 

U ugovoru o radu određeno je da poslodavac može ocijeniti moj rad, te ako dobijem ocijenu ispod 1.00 dva mjeseca uzastopno, poslodavac mi može dati izvanredni otkaz, te čak da mogu i materijalno odgovarati, no kao što rekoh stvari nisu crno bijele jer ta situacija je nastala prije godinu dana a ja nisam u mogućnosti utjecati na količinu posla.

Naime poslodavc je zamislio da sam ja odgovoran za pribavljanje poslova, odnsono nalaženje novih klijenata,što sam ja to višekratno odbijao i tvrdio da ja nisam osposobljen za takove poslove što je i činjenica.

 

Kao neka privilegija/kompenzacija nudi mi se poslovno uvjetovani otkaz, ali bez otpremnine, što je po meni neprihvatljivo s obzirom na trajanje radnog odnosa u tvrtci.

 

Ima još jedna stvar koja je škakljiva, poslodvac mi godinama na tekući račun isplaćuje dio plaće kao locco vožnju koja je u zadnje vrijeme iznosila 2500 kn, a neto plaća 3200+prevoz, a sad se to meni odbija od glavu jer ispada da mi je osnovica za bilo kakav obračun 3200 kn, a o višegodišnjoj kreditnoj nesposobnosti da i ne govorim, iako nisam imao izbora po tom pitanju.

 

Sukladno gore navedenom zanima dali imam osnova za prigovor odnosnop tužbu, te dali je se uopće upuštati u to?

 

Unaprjed hvala, po potrebi mogu priložiti kopiju ugovor ako može pomoći da se vidi ima li temelja za bilo što.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jerba je napisao:

Pozdrav svima,

 

Naime situacija je sljedeća, zaposlen sam kao voditelj poslovnice u jednoj otpremničkoj tvrtci, na tom radnom mjestu radim od 2004 godine( a u kćeri firmi sam radio od 2000 do stečaja), no veće duže vrijeme u toj poslovnici nema posla, pa je poslodavac odlucio da mi da otkaz, ali svari kao i uvjek nisu bas jednostavne.

 

U ugovoru o radu određeno je da poslodavac može ocijeniti moj rad, te ako dobijem ocijenu ispod 1.00 dva mjeseca uzastopno, poslodavac mi može dati izvanredni otkaz, te čak da mogu i materijalno odgovarati, no kao što rekoh stvari nisu crno bijele jer ta situacija je nastala prije godinu dana a ja nisam u mogućnosti utjecati na količinu posla.

Naime poslodavc je zamislio da sam ja odgovoran za pribavljanje poslova, odnsono nalaženje novih klijenata,što sam ja to višekratno odbijao i tvrdio da ja nisam osposobljen za takove poslove što je i činjenica.

 

Kao neka privilegija/kompenzacija nudi mi se poslovno uvjetovani otkaz, ali bez otpremnine, što je po meni neprihvatljivo s obzirom na trajanje radnog odnosa u tvrtci.

 

Ima još jedna stvar koja je škakljiva, poslodvac mi godinama na tekući račun isplaćuje dio plaće kao locco vožnju koja je u zadnje vrijeme iznosila 2500 kn, a neto plaća 3200+prevoz, a sad se to meni odbija od glavu jer ispada da mi je osnovica za bilo kakav obračun 3200 kn, a o višegodišnjoj kreditnoj nesposobnosti da i ne govorim, iako nisam imao izbora po tom pitanju.

 

Sukladno gore navedenom zanima dali imam osnova za prigovor odnosnop tužbu, te dali je se uopće upuštati u to?

 

Unaprjed hvala, po potrebi mogu priložiti kopiju ugovor ako može pomoći da se vidi ima li temelja za bilo što.

 

Jerba pooozzz,

Zakonodavac kaže u čl 10.ZOR-a "Na sklapanje,valjanost, prestanak ili drugo pitanje u svezi sa ugovorom o radu koje nije određeno ZOR-u ili drgim zakonom primjenjuju se opći propisi obveznog prava."

čl.12. ako je neko pravo iz radnog odnosa različito uređeno ugovorom oradu,pravilnikom oradu,kol.ugovorom ili zakonom,primjenjuje se u skladu sa naravi tog ugovora za radnika povoljnije pravo"

Dakle, potrebno je ispitati da li je tvoj ugovor o radu zakonit sa tog stanovišta kao i sa stanovišta ostalih općih propisa obveznog prava pogotovo stoga što zakonodavac u ZOR-u čl.17.st.1 govori o ugovoru o radu koji mora biti sklopljen u pisanom obliku i mora sadržavati uglavke između ostalog i o:

....kratak opis i popis poslova

....OSNOVNOJ plaći,dodacima na plaću te razdobljima isplate iste

Ti bi nema trebao prezentirati inkriminirajuće čl. tvog ugovora ili cijeli (možeš i na moj PM)pa ćemo biti pametniji: A da "smrdi", "smrdi". Ima tu još jedna stvar koju je oredio zakonodavac a to je zakon o minimalnoj plaći. Teško, ovako na oko da će ti poslodavac dati IZVANREDNI otkaz, pogotovo stoga što će ti se od istog biti lako braniti s obzirom da su se uvijeti u poslovanju,kako za njega ptomjenili i za tebe (na gora), pa mislim da njegovo "ocjenjivanje" tvoga rada nije opravdan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu jer ocjena tvog zalaganja nije realna. Jedva čekam da vidim što piše u tom "kinu"!

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako sam nekako i mislio, jer naime ja i nisasm zaposlen na poslovima komercijale, nego na poslovima špedicije, a kao šef poslovnice morao sam se brinuti i o nekim tehničkim stavrima vezanim uz poslovnicu... Još jedna bitna stvar pri tom ocjenjivanju je da poslodava u 7-8 godina nije osigurao gotovo nitijedan posao za moju poslovnicu, stoga i ja mislim da njegovo ocjenjivanje nema nikakvog značenja.

 

Usput zeznuo sam se po pitanju staža, prvi pravi ugovor je potpisan 1.6.2001, a do tad sam od 1.1.2000 radio preko nekog učeničkog servisa.... ali mislim da se stvari ne mjenjaju previše po pitanju ostvarenih prava, jedino što su se uhvatili vojnog roka, pa to ispadne otprilike 7g

 

što se tiče tih uglavaka, čl. 10 kaže

Radnik ima pravo na isplatu mjesečne plaće, do 30 u mjesecu za prethodni mjesec,

čl 11

za izvršeni rad za puno radno vrijeme i ostvareni planski radni učinak na radnom mjestu šefa poslovne jedinice, radnik ima pravo na osnovnu brutto plaću. koja predstavlja umnožak osnovice i koeficjenta složenosti poslova koji iznosi 2,85

Osnovna plaća radnika povećava se za svaku godinu radnog staža za 0,5%

Osnovica iz prethodnog stavka formira se na osnovu ostvarenih planskih rezultata, a nakon podmirenja obveza prema poslodavca i troškova poslovanja

 

to je ukratko to, kao i cjeli ovaj ugovor tako i ovi stavci govore isključivo o nekakvim mojim odgovornostima, a jako malo o pravima. Po gore napisanom ispada da se sve svodi na realizaciju ili prebacivanje plana, ali ti planovi nikakd anisu bili u skaldu sa stvarnošću, a i poslodavac nikakd nije osigurao posao da bi se oni ostvarili

 

Čim se dokopam skenera priložit ću ugovor...

 

Hvala na odgovoru Cigo1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jerba,

potrebno nam je znati kaj je to iz tvog članka:

- "mjesečni planski učinak?

- "osnovica"

- "koeficijent" i kak poslodavac to računa? Odnosno kako izgleda tvoj obračun plaće na kom mora biti vidljivo kako je ustanovljen iznos plaće?

 

Ukoliko stoji, a stoji jer tako kažeš, da nemaš obveza prema opisu i popisu poslova( a ja slučajno znam što rade voditelji u "špedicijama". moja supruga radi u takvoj jednoj ali ne te poslove.)po komercijalnom dijelu-prodaji usluga tvog poslodavca,ja ne vidim kako ćeš ti na raelizaciju plana utjecati. Ako ne možeš utjecati onda pada taj čl.11.jer ti ne možeš snositi posljedice neispunjenja plana jer za realizaciju istog nisi ni zadužen.

Osim toga ZOR ne poznaje u svom čl.17 kategorije "osnovica X koeficijent", nego "osnovna plaća". Znaći: 1. Osnovna plaće pa te onda 2. koeficijent. Taj nemre bit ispod 1. Jer zakon govori o primjerenoj plaći za jednak rad a ti jednako moraš dolaziti na posao i raditi koliko je poslodavc uspio realizirati ugovora sa vašim komitentima.E sad bi tu trebala nastupiti kakva stimulaciaj ako imaš više posla i td....

Ako pak poslodavac želi smanjiti tvoju osnovnu plaću,radi promjenjenih uvijeta poslovanja, on ti na potpis mora donijeti novi ugovor ili anex istog.

Donese li poslodavac propis pravilnikom o radu ili kojim drugim aktom , na tvoju plaću ima se primjeniti čl.12. ZOR_a, pa je moguće da ti plaću odredi i sud.

Zakon o obveznim odnosima u svom čl.296 st.1 : kaže otprilike ovo: ništetne su odredbe općih uvjeta ugovora koje suprotno načelu savjesnosti i poštenja pruzroče očiglednu neravnopravnost u previma i obvezama strana na štetu suugovaratelja sastavljača ugrožavajući postizanje svrhe ugovora....To bi značilo da zbog nemogučnosti da utjećeš na raelizaciju prodaje jer si u neravnopravnom odnosu sa komercijalistima tvoga "preduzeća" jest razlog da tvoj ugovor pravno ptaktički ne postoji. Isto to bi značila njegova neodređenost i ne postojanje osnove u slućju da naćin obraćuna iznosa tvoje plaće nije razvidan i da ga poslodavac izračunava kako mu se "digne". Znači taj bi izračun morao voditi računa o svim okolnostima koje na njega utječu pa i trenutne.

Ja dakle, čisto sumnjam da će tebi poslodavac dati IZVANREDNI otkaz,jer će to teško argumentirano braniti opravdanim razlozima(ako nisi učinio nikakve druge nepodopštine o kojima si upozoravan). On tebe samo plaši da ćeš ostati bez mogućnosti naknade sa Zavoda ukoliko mu ne potpišeš da se odrićeš prava na otpremninu prilikom POSLOVNO UVJETOVANOG.

Ti njemu ljepo pokaži, prvo usmeno na finjaka, da znaš svoja prava i da ćeš tražiti ZAŠTITU prava u slučaju nepvoljnog otkaz sa njegove strane i naravno traži otpremninu jer ti po ZOR-u pripada u slučaju PU otkaza. Sačekaj što će on pa onda -djeluj.

Ovo za "preduzeće kćer i djete" ne znam kak ide rčunanje staža, ali logika bi bila da ako je sjebo jednu firmu i otvorio drugu, da ti se staž ko osnova zbrojeno prizna.

Ajde postavi to kao odvojenu temu pa ćeš sigurno brzo dobiti odgovor,

To bi bilo to. Za sada. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cigo1,

 

Iskreno ne znam ni ja, jer to je inače dosta spetljano u mojoj firmi, jer je oćenito kadar nestruča i zaposlen po razno raznim linijama, pa tako i po količini posla koji donosiš sa sobom, s obzirom da si spomenuo da ti supruga radi u špediciji, spomenuti princip ti je vjerojatno poznat.

 

Što se tiče ugovora, i meni se uvjek činio neisppravnim, ali ja zaista nisam kompetentan za takove stvari, jer i od zakona iz moje domene rada mi puca glava.

Naime nikada nisam dobio anex ili novi ugovor za bilokakvu promjenu plaće, a i ja sam mislio da je to obveza poslodavca, ali opet zbog gore spomenute nekompetencije kadra u firmi nitko mi nije mogao ili želio pomoći.

 

Iskreno pokušao sam na lijep i miran način riješit situaciju, ali ja sam već dva puta bio na razgovoru o otkazu, i kategorički sam odbio njihovu ponudu "da mi izađu u suret sa poslovno uvjetovanim otkazom", a prilikom zadnjeg razgovora sam toliko povređen da sam se digao i rekao da mi daju otakz prema stečenim uvjetima, i da ja više s njima o tome neću razgovarati te da ću se po otkazu konzultirat sa svojom pravnom službom, s obzirom da pravnu zaštitu ili pomoć nisam imao od pravne službe ili bilo koga u firmi, Jer je od prvog razgovora prošlo gotovo mjesec dana i tada je dogovor između mene i direktora bio da ću dobiti otkaz jer je situacija kakva je te da ću dobiti sve što mi pripada prema zakonu i ugovoru. No to sve je očito bilo u namjeri da se pravnica i direktor kao vukovi spreme da me zakolju kao janje i Zbog toga sm odlučio da neću pristati na nikakve njihove ponude, a pogotovo ne one koje idu meni na štetu, a i sobzirom da je to za mene maltretiranje, u slučaju sudskog spora, iznjet ću sve prljavo rublje, a u tom slučaju šteta će biti višestruko veća nego bilo koji oblik otkaza mog ugovora.

 

Postoji li uopće nekakv rok , od razgovora do uručenja otkaza?

 

Što se tiće te kćeri firme, mislim da imam i ugovor gdje piše da se sva prava prenose ili tako nešto.

 

 

 

BTW ti si toliko kompetentan da bi me mogao i zastupat :-D

 

BTW2 Gdje ti supruga radi, možda se i poznajemo?

 

Hvala ti na savjetima i upućivanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jerba je napisao:

Cigo1,

 

Iskreno ne znam ni ja, jer to je inače dosta spetljano u mojoj firmi, jer je oćenito kadar nestruča i zaposlen po razno raznim linijama, pa tako i po količini posla koji donosiš sa sobom, s obzirom da si spomenuo da ti supruga radi u špediciji, spomenuti princip ti je vjerojatno poznat.

 

Što se tiče ugovora, i meni se uvjek činio neisppravnim, ali ja zaista nisam kompetentan za takove stvari, jer i od zakona iz moje domene rada mi puca glava.

Naime nikada nisam dobio anex ili novi ugovor za bilokakvu promjenu plaće, a i ja sam mislio da je to obveza poslodavca, ali opet zbog gore spomenute nekompetencije kadra u firmi nitko mi nije mogao ili želio pomoći.

 

Iskreno pokušao sam na lijep i miran način riješit situaciju, ali ja sam već dva puta bio na razgovoru o otkazu, i kategorički sam odbio njihovu ponudu "da mi izađu u suret sa poslovno uvjetovanim otkazom", a prilikom zadnjeg razgovora sam toliko povređen da sam se digao i rekao da mi daju otakz prema stečenim uvjetima, i da ja više s njima o tome neću razgovarati te da ću se po otkazu konzultirat sa svojom pravnom službom, s obzirom da pravnu zaštitu ili pomoć nisam imao od pravne službe ili bilo koga u firmi, Jer je od prvog razgovora prošlo gotovo mjesec dana i tada je dogovor između mene i direktora bio da ću dobiti otkaz jer je situacija kakva je te da ću dobiti sve što mi pripada prema zakonu i ugovoru. No to sve je očito bilo u namjeri da se pravnica i direktor kao vukovi spreme da me zakolju kao janje i Zbog toga sm odlučio da neću pristati na nikakve njihove ponude, a pogotovo ne one koje idu meni na štetu, a i sobzirom da je to za mene maltretiranje, u slučaju sudskog spora, iznjet ću sve prljavo rublje, a u tom slučaju šteta će biti višestruko veća nego bilo koji oblik otkaza mog ugovora.

 

Postoji li uopće nekakv rok , od razgovora do uručenja otkaza?

 

Što se tiće te kćeri firme, mislim da imam i ugovor gdje piše da se sva prava prenose ili tako nešto.

 

 

 

BTW ti si toliko kompetentan da bi me mogao i zastupat :-D

 

BTW2 Gdje ti supruga radi, možda se i poznajemo?

 

Hvala ti na savjetima i upućivanju

 

ej...jerba,

ne bi te mogel zastupati jerbo, jerba nisam baš tek kompetentan a i ima ti tu neki tantal koji se prijeti propisima o nadripisarstvu pa me strah da ne završim u buksi( al sva sreća pa imamo moderatora Mrljavca koji budno pazi na svoje OVCE pa ih kak i kad pozaključa) :smijeh: I nemoj ti meni oko supruge jer bum te tužil nebu ti otpremnina dost da me isplatiša a vidiš da već imaš dost sranja sa poslodavcem i pravnicima :-P

Gle nemoj im se prijetiti prljavim rubljem,to je samo za krajnju noždu unako "tatrane". Budi gospodin.

Dakle razgovori koje si vodio su vjetroviti i nište ne znaće dok ne primiš pismeni otkaz. Kad dobiješ nda u roku od 15 dana podnosiš im ZAHTJEV za zaštitu prava i onda ti njima :blabla kak smo rekli. Bilo bi dobro da nađeš odvjetnika koji će ti kompetentno sastaviti zahtjev jer je tvoje situacija komplicirana i zahtjevna a otpremnina nebu mala pa buš imal matematiku da platiš uslugu profesionalcu i znalcu. Kad do toga dođe bum te ja uputil jednom vrhunskom ak buš to htio.

jerbo ti sačekaj "iza ugla" papirologiju,u međuvremenu traži posao i onda nastupaš. :cita: Zakone. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma kakvo motanje oko supruge, pitam samo, ipak sam ja 9 godina u špediciji, pa reko možda se i znamo...

 

On topic

Obratit ću im se pismenim putem da ih upozorim da su prerkršena moja pravaai z ZOR-a, a ako ne upali idem svim raspoloživim sredstvima.

 

No problem je u trajanju svega toga, naime čini mi se da me sustavno žele natjerati da ja dam otkaz, jer prošlomjesečna primanja su mi smanjena za 3000 kn, očega je većina locco vožnja pa mi je to sve malo nespretno za dokazivanje povrede mojih prava, pa te zato pitam postoji li uopće nekakav rok za uručivanje pismenog otkaza nakon onog usmenog?

Jer u principu od zadnjeg razgovora odnosi između mene i uprave su narušeni, i ja mislim da i da mi ne daju otkaz, to više nebi funcioniralo, pogotovo ne za 2500-3000kn mjesečno, jer od toga pola ode na putovanje s posla i na posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jerba je napisao:

Ma kakvo motanje oko supruge, pitam samo, ipak sam ja 9 godina u špediciji, pa reko možda se i znamo...

 

On topic

Obratit ću im se pismenim putem da ih upozorim da su prerkršena moja pravaai z ZOR-a, a ako ne upali idem svim raspoloživim sredstvima.

 

No problem je u trajanju svega toga, naime čini mi se da me sustavno žele natjerati da ja dam otkaz, jer prošlomjesečna primanja su mi smanjena za 3000 kn, očega je većina locco vožnja pa mi je to sve malo nespretno za dokazivanje povrede mojih prava, pa te zato pitam postoji li uopće nekakav rok za uručivanje pismenog otkaza nakon onog usmenog?

Jer u principu od zadnjeg razgovora odnosi između mene i uprave su narušeni, i ja mislim da i da mi ne daju otkaz, to više nebi funcioniralo, pogotovo ne za 2500-3000kn mjesečno, jer od toga pola ode na putovanje s posla i na posao.

 

Jerba,

opet viriš iz škarnicla :smijeh:

Rekao sam ti usmeni otkaz ZOR ne poznaje. Rok u kojem bi ti trebali dati otkaz ne postoji.

Mogućnosti za prekid udovora o radu su trostrane:

-potem poslodavca

-tvojim putem

-putem suda

One od strane poslodavca smo raspravili.

Načine na koje ugovor može prestati pročitaj na Googlu ,NN137/04;Zakon o radu.

A ti moraš postupiti po onoj: "nitko ne može napredovati dok se koleba između dvije stvari" by Epikrat. Dakle"traži posel i čekaj prvi pismeni potez poslodavca" by cigo1.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jerba je napisao:

Ne kolebam se ja, s obirom da mi roditelji imaju obiteljsku firmu, odlučio sam se posvetiti razvijanju iste jer su oni već dosta radili, ali istovremeno ne želim otići bez onog što mi pripada, pogotovo zbog već spomenutih okolnosti i načina pristupanja problemu.

 

 

Suuupeer! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija