Jump to content

dugovanje prema poreznoj upravi


maja_nikolovska

Preporučene objave

OD OBRTA KOJI JE ZATVOREN 2004.G. OSTAO MI JE POREZI DUG KOJI JE SAD ZAJEDNO SA KAMATAMA JAKO VELIK, ZANIMA ME DA LI MOJ POREZNI DUG IDE U ZASTARU NAKON 6 GODINA ZA POREZ A 10 ZA MIROVINSKO I ZDRAVSTVENO. KAKO NISAM IMALA NIKAKVIH PRAVNIH INFORMACIJA, POTPISALA SAM IZJAVU DA DOPUSTAM POREZNOJ UPRAVI DA SE UPISE NA MOJ VLASNICKI LIST, NEZAPOSLENA SAM I NISAM VRATILA NISTA OD TOG DUGA. DA LI CE MOJ DUG ICI U ZASTARU I STO TREBAM NAPRAVITI DA TO RIJESIM? AKO JE NETKO IMAO SLICNIH ISKUSTAVA ILI ZNA KAKO MI POMOCI MOLIM VAS DA MI SE JAVITE...

 

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

maja_nikolovska je napisao:

OD OBRTA KOJI JE ZATVOREN 2004.G. OSTAO MI JE POREZI DUG KOJI JE SAD ZAJEDNO SA KAMATAMA JAKO VELIK, ZANIMA ME DA LI MOJ POREZNI DUG IDE U ZASTARU NAKON 6 GODINA ZA POREZ A 10 ZA MIROVINSKO I ZDRAVSTVENO. KAKO NISAM IMALA NIKAKVIH PRAVNIH INFORMACIJA, POTPISALA SAM IZJAVU DA DOPUSTAM POREZNOJ UPRAVI DA SE UPISE NA MOJ VLASNICKI LIST, NEZAPOSLENA SAM I NISAM VRATILA NISTA OD TOG DUGA. DA LI CE MOJ DUG ICI U ZASTARU I STO TREBAM NAPRAVITI DA TO RIJESIM? AKO JE NETKO IMAO SLICNIH ISKUSTAVA ILI ZNA KAKO MI POMOCI MOLIM VAS DA MI SE JAVITE...

 

HVALA

 

 

Ako je porezuna uprava pokrenula ovrhu a što vjerujem da je onda nema zastare. Uz to još ste i sami svojim potpisom izjave da se upišu u vlasnički list priznali dug i time prekinuli zastaru. Iako bi porezna uprava i sama napravila zabilježbu zabrene otuđenja navedene nakretenine kojoj ste vlasnik. Otič u poreznu i probati dogovoriti dinamiku otplate duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anavir je napisao:

Moj odvjetnik tvrdi da je zastara moguća ali apsolutna. znači ako se porezna ne naplati prodajom vaše nekretnine u tih 10 godina nastupa zastara i možete tražiti otpis duga i da se skinu s nekretnine. Naravno, igra ulogu datum jer se Zakon mijenjao. Kontaktirajte odvjetnika da vas savjetuje.

 

Ako je ovrha pokrenuta a što vjerujem da je nema apsolutne zastare. Postoji zastara naplate pravomočne ovrhe u roku 10 godina ali svakom promjenom sredstva ovrhe taj rok se produžuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anavir je napisao:

Moj odvjetnik tvrdi da je zastara moguća ali apsolutna. znači ako se porezna ne naplati prodajom vaše nekretnine u tih 10 godina nastupa zastara i možete tražiti otpis duga i da se skinu s nekretnine. Naravno, igra ulogu datum jer se Zakon mijenjao. Kontaktirajte odvjetnika da vas savjetuje.

 

Zastara prava na naplatu tražbine po osnovi poreza, kamata i troškova ne nastupa ako je tražbina osigurana založnim pravom ili hipotekom koji su upisani u javnu knjigu. Ovo vrijedi ukoliko vam je založno pravo upisano nakon promjene Općeg Poreznog zakona, a koji je na snazi od 01.01.2009.godine. Ukoliko je isto založno pravo uknjiženo prije tog datuma postoji mogućnost otpisa kamata za taj dug zbog nastupa zastare, ukoliko se na to pozovete, jer je po starom OPZ-u to bilo moguće. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Moj slučaj je gotovo identičan s tim da se je meni porezna uprava upisala na nekretninu kad je većina duga već bila u zastari (obrt zatvoren 2ooo. godine). Imao sam pravo žalbe, ali sam to propustio zbog nekih zdravstvenih razloga. Već dvije godine mi je na nekretnini teret porezne uprave i sam neznam što ću. Dug se gomila i kamate rastu. Nudio sam obročnu uplatu, podnio zahtjev za otpis kamata, zastaru duga, povratak u prvobitno stanje... Većinom bez uspjeha a dug se već popeo sa 1oo ooo kuna na cca 330 000 kuna, a oni samo čekaju. Što da radim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Porezna ne otpisuje dug zbog zastare po službenoj dužnosti već morate podnijeti zahtjev. U tom slučaju Porezna mora donijeti rješenje, pozitivno ili negativno i to u roku od 30 dana. Ako Vam rješenje nije izdano, bunite se, tražite šefa...

Apsolutna zastara poreza je 6 godina i ako je od trenutka početka zastare prekidana, kad prođe 6 godina, nastupa apsolutna zastara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za savjet.

Žena mi je otvorila obrt i po papirima je vodila kafić,vlasnik je bio druga osoba koja je od prije dužna državi.Stvorio se veliki dug i zatvorila je obrt.

S vlasnikom je imala dogovor da će platiti dug,dio je platio,ostalo je još dosta.

Zamima me može li se pravno što napraviti,npr.kod Javnog bilježnika ovjeriti dokument kojim on priznaje da je to "njegov" dug, da li bi to prihvatila Porezna ili neki drugi pravni koraci.

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

I ja se pridružujem sa svojim slučajem , imala sam otvoren obrt prije 4 godine i ostao mi je dug u poreznoj upravi , sada je kamata veća od glavnice , sutra idem na dogovor o otplati istog i nadam se da će mi otpisati kamate ako glavnicu platim u komadau . Javit ću vam kako je prošlo i što su mi rekli , pa možda nekom pomogne .....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sličan problem kao u prethodnim temama,naime obrt sam odjavio 2003 god.,došao mi je dopis preporuceno od porezne uprave da imam prisilnu naplatu kazne i troškove postupka koje obavlja PU-MUP na iznos od 2.000,00kn.Taj istaknuti dug u nizu iznosa duga prema poreznoj je zanemariv jer ukupno za doprinose i ostalo imam dug 70.000,00kn + 76.000,00kn kamata što je ukupno 146.000,00kn.

Nije istaknuto da sve platim nego samo taj dug 2.000,00kn koji je istaknut žutim flomasterom (iznos na kojega se odnosi opomena pred ovrhu).

Sad me zanima dali je meni nastupila zastara na tih 146.000,00kn duga za porez,mirovinsko osiguranje,zdravstveno osiguranje... :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija