Jump to content

kako biti pametan


sifrazd

Preporučene objave

pozdrav svima,

citajuci ovaj forum, sa raznim temama,i raznim pitanjima na kraju se ipak sve svodi da smo vecina u ovoj drzavi u istim problemima.

Sada se obracam s pitanjem kako biti pametniji od poslodavca, ako smo vec ja (svi mi) bili toliko naivni i glupi, tj. nasjedali na razno razna obecanja i puste price. Znaci, vise ne prezivljavamo vec smo se poceli muciti.

 

Pothitno, znaci jos jucer, pravno-pametan savjet molim. Kako u mojoj tvrtki placa kasni vec dva mjeseca, (do danas uplacena samo za 8.mj.), platnu listu od kada radim dobijem samo na potpis (naravno prikazan samo redovan rad od 176 sati, mat.izracunato 22 rad.dana x 8 h= 176 sati, jednostavna jednadzba i ono sto se prikazuje na mirovinsko, a inace se radi 26 rad.dana x 9 h (ovisi koliko mjesec ima dana jer su, naime sve subote radne te slobodni dani ne postoje)). Nije iskljuceno, u bliskoj buducnosti, da jedno jutro ne trebamo doci na posao. Naime, vec dva puta su se djelatnici pustali na 10 - 15 dana slobodnog jer nije bilo "posla". (ima ovdje puno toga, bolje da ne pitam previse)

 

Kako i na koji nacin se osigurati odnosno biti korak ispred poslodavca na finjaka, da ce sve te neisplacene place biti podmirene u slucaju najgoreg? S tim da u ovoj firmi nikada nece biti proglasen stecaj. Jedina svjetla tocka u cjelokupnom kupusu, da su vecina na odredeno vrijeme pa ce barem imati pravo kakvu takvu naknadu.

 

Hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

prvo da kažem da mi je jako drago kada netko unaprijed pokušava razmišljati a ne krpati kada je već skoro pa gotovo.

Vezano na Vaše pitanje - korak ispred poslodavca možete biti jedino ako dobro poznate radne propise ili ste stalno u kontaktu s nekim tko ih zna, generalno govoreći.

Vezano na konkretno pitanje kako se osigurati da će VAm plaće biti isplaćene - poslodavac VAm je dužan svaki mjesec dati obračun plaće (bez obzira da li Vam je isplatio plaću) a ako ne da možete ga prijaviti insp. rada. Taj obračun Vam je ovršna isprava i s njom možete na ovrhu protiv poslodavca.

 

lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo me opet, hvala na odgovoru, ali me nesto buni. Znam da je obracun place, tj. platna lista ovrsni papir, ali posto do danas nisam dobila niti jednu (vec stoje negdje u arhivi), nisam sigurna koju bih trebala pitati?

 

Znaci da ponovim, ugovor mi je do 31.12. i imam namjeru sama otici na burzu (dok ne nadem nesto drugo), i do tada se nadam, da ce biti uplacena placa barem za rujan (do Badnjaka). Znaci ostaje neisplata za list., stud., i prosinac? Koji obracuni su mi potrebiti, da li da ih trazim za sve godine sto sam radila, za 2009., ili su dovoljni ovi neisplaceni kako bih mogla pokrenuti ovrsni postupak?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, poslodavac Vam treba SVAKI mjesec davati obračun plaće - ako to ne radi učinio je prekršaj iz Zakona o radu.

Za pokretanje ovršnog postupka zbog neisplaćene plaće za listopad Vam naravno treba obračun plaće od tog mjeseca, za ovrhu zbog neisplaćene plaće za studeni obračun od mjeseca studenog i tako dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sifrazd je napisao:

pozdrav svima,

citajuci ovaj forum, sa raznim temama,i raznim pitanjima na kraju se ipak sve svodi da smo vecina u ovoj drzavi u istim problemima.

Sada se obracam s pitanjem kako biti pametniji od poslodavca, ako smo vec ja (svi mi) bili toliko naivni i glupi, tj. nasjedali na razno razna obecanja i puste price. Znaci, vise ne prezivljavamo vec smo se poceli muciti.

 

Pothitno, znaci jos jucer, pravno-pametan savjet molim. Kako u mojoj tvrtki placa kasni vec dva mjeseca, (do danas uplacena samo za 8.mj.), platnu listu od kada radim dobijem samo na potpis (naravno prikazan samo redovan rad od 176 sati, mat.izracunato 22 rad.dana x 8 h= 176 sati, jednostavna jednadzba i ono sto se prikazuje na mirovinsko, a inace se radi 26 rad.dana x 9 h (ovisi koliko mjesec ima dana jer su, naime sve subote radne te slobodni dani ne postoje)). Nije iskljuceno, u bliskoj buducnosti, da jedno jutro ne trebamo doci na posao. Naime, vec dva puta su se djelatnici pustali na 10 - 15 dana slobodnog jer nije bilo "posla". (ima ovdje puno toga, bolje da ne pitam previse)

 

Kako i na koji nacin se osigurati odnosno biti korak ispred poslodavca na finjaka, da ce sve te neisplacene place biti podmirene u slucaju najgoreg? S tim da u ovoj firmi nikada nece biti proglasen stecaj. Jedina svjetla tocka u cjelokupnom kupusu, da su vecina na odredeno vrijeme pa ce barem imati pravo kakvu takvu naknadu.

 

Hvala svima

 

Sifrazd,

burn je sve dobro napisala.

Po meni ti nemoraš biti "ispred" poslodavca. Ti samo moraš biti upućene u propise ZOR-a. Dakle kad poslodavac "vuće" poteze koji ti zbog nećeg nisu primjereni i za koje smatraš da su za tebe štetni,moraš reagirati kao npr. sada i malo pročitati na Googlu NN137/04 Zakon o radu.

1 Što se tiće isprava o plaći stvar stoji tako kako ti je burn objasnila. Ti prvo USMENO zatraži poslodavca (ili pravnu,računovodstvenu službu) sve OBRAČUNSKE liste plaća isplaćenih a neisplaćenih do zadnjeg mjeseca za koji si plaću već trebala dobiti. Isto učini i za prekovremene sate. Tvoje "preduzeće" mora imati pravilnik o radu s obzirom da poslodavac ima više od 20 zaposlenih. Interesiraj se da li je potpisnik kolektivnog ugovora (kod sindikata) Traži sindikat ili poslodavca da ti da na uvid i poslodavac ti to mora omogućiti jer je to njegova obveza iz Zakona o radu ( onemogučavanje i ne davanje na uvid spomenutih dokumenata ZOR je propisao zapriječene novčane kazne za poslodavce).

Ptavilnikom o radu sigurno su regulirana regulirana pitanja prekovremenih sati kao i plaća.

2. Ogluše li se mjerodavni na tvoje usmeno traženje, isto učini pismeno,poštom s povratnicom na adresu "preduteće" (poslodavca ili kakvog direktora koji ga predstavlja).

Taj svoj dopis nazovi ZAHTJEV za uručenje dokumenata prema ZOR-u

a) Obračunske liste plaća za mjesece te i te iz kojih je vidljiv broj redovnih i broj prekovremenih sati kao i način kako je ustanovljen iznos za isplatu sve preme čl.90;91. i čl.41 spomenutog zakona.

b) Upozori poslodavca da ti nije omogučen uvid u akte "preduteća": pravilnik o radu i kol. ugovor ( ako ti ga ne daju na uvid po usmenom traženju) sve prema čl.130 ZOR-a.

I na kraju ga upozori da ukoliko ti ne dostavi dokumente iz tvog zahtjeva da ćeš biti prisiljena tražiti zaštitu prava kod Državnog inspektorata RH i u krajnosti sudom.

Mislim da tvoj poslodavac nije glup i da si neće dozvoliti inspekciju za vratom i da će on tebi dati obračune i plaće i pravilnik i kolektivni.....jer ZOR tako propisuje. Neće li onda će se naplaćati prekršajnih nekoliko desetaka tisućica kn.

Eto to je to. Drži se.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija