Jump to content

Obaveze koje poslodavac duguje nakon otkaza radniku


Winston

Preporučene objave

Molim vas pomoc odnosno informaciju sto je moja obaveza ili "pametan korak" nakon sto sam pismeno dobio otkaz u firmi (poslovno uvjetovan otkaz zbog gospodarskih, tehnickih... razloga) koja ionako vec neko vrijeme nije poslovala (cekao se priljev novca koji nikada nije ostvaren).

Poslodavac nam je ostao duzan nekoliko placa, naknadu za mirovinski, zdravstveno. Na inovinu su se naslagale hipoteke te razna potrazivanja dobavljaca pa cak i kupaca!

Stecaj je jednom bio pokrenut pa zaustavljen!

E sad.... da li bih ja trebao ici odvjetniku i putem njega napraviti pravo, zalozno pravo ili kako da se vec nazove to potrazivanje i kao i svi ostali (banke, dobavljaci...) leci svojim potrazivanjem na ziro racun poslodavca ili sam zasticen od strane drzave i sve ono sto mi je trebalo biti isplaceno (place, zdravstveno, mirovinsko) i bude isplaceno, bez da ja ista ekstra potezem!?

Ne bih volio ostati ni bez radnog staza koji sam ipak odradio!

Koliko me drzava stiti, ako me uopce stiti? Sta ako se stecaj ne pokrene jos pet godina i sta ako drzava ne uspije prodati imovinu? Jesu li radnici jos uvijek prvi na isplatnoj listi?

 

Hvala unaprijed na odgovoru!

Winston

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Winston je napisao:

Molim vas pomoc odnosno informaciju sto je moja obaveza ili "pametan korak" nakon sto sam pismeno dobio otkaz u firmi (poslovno uvjetovan otkaz zbog gospodarskih, tehnickih... razloga) koja ionako vec neko vrijeme nije poslovala (cekao se priljev novca koji nikada nije ostvaren).

Poslodavac nam je ostao duzan nekoliko placa, naknadu za mirovinski, zdravstveno. Na inovinu su se naslagale hipoteke te razna potrazivanja dobavljaca pa cak i kupaca!

Stecaj je jednom bio pokrenut pa zaustavljen!

E sad.... da li bih ja trebao ici odvjetniku i putem njega napraviti pravo, zalozno pravo ili kako da se vec nazove to potrazivanje i kao i svi ostali (banke, dobavljaci...) leci svojim potrazivanjem na ziro racun poslodavca ili sam zasticen od strane drzave i sve ono sto mi je trebalo biti isplaceno (place, zdravstveno, mirovinsko) i bude isplaceno, bez da ja ista ekstra potezem!?

Ne bih volio ostati ni bez radnog staza koji sam ipak odradio!

Koliko me drzava stiti, ako me uopce stiti? Sta ako se stecaj ne pokrene jos pet godina i sta ako drzava ne uspije prodati imovinu? Jesu li radnici jos uvijek prvi na isplatnoj listi?

////////////////////////////////////////////////////////////

Potrebne su vam ovrsne potvrde odnosno potvrde o neisplacenim osobnim dohodcima na osnovu kojih ce te vrsiti potrazivanje preko odvjetnika.

Za potrazivanja naime neplacanja doprinosa od strane poslodavca tu nemozete puno napraviti osim obavjestiti poreznu upravu i inspekciju o nepodmirivanju istih.

Angazirajte odvjetnika koji se kuzi u radno pravo .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Winston je napisao:

Molim vas pomoc odnosno informaciju sto je moja obaveza ili "pametan korak" nakon sto sam pismeno dobio otkaz u firmi (poslovno uvjetovan otkaz zbog gospodarskih, tehnickih... razloga) koja ionako vec neko vrijeme nije poslovala (cekao se priljev novca koji nikada nije ostvaren).

Poslodavac nam je ostao duzan nekoliko placa, naknadu za mirovinski, zdravstveno. Na inovinu su se naslagale hipoteke te razna potrazivanja dobavljaca pa cak i kupaca!

Stecaj je jednom bio pokrenut pa zaustavljen!

E sad.... da li bih ja trebao ici odvjetniku i putem njega napraviti pravo, zalozno pravo ili kako da se vec nazove to potrazivanje i kao i svi ostali (banke, dobavljaci...) leci svojim potrazivanjem na ziro racun poslodavca ili sam zasticen od strane drzave i sve ono sto mi je trebalo biti isplaceno (place, zdravstveno, mirovinsko) i bude isplaceno, bez da ja ista ekstra potezem!?

Ne bih volio ostati ni bez radnog staza koji sam ipak odradio!

Koliko me drzava stiti, ako me uopce stiti? Sta ako se stecaj ne pokrene jos pet godina i sta ako drzava ne uspije prodati imovinu? Jesu li radnici jos uvijek prvi na isplatnoj listi?

 

Hvala unaprijed na odgovoru!

Winston

 

Winston ti moraš PISMENIM PUTEM, poštom sa popratnicom tražiti poslodavca ZAHTJEVOM ZA DOKUMUNTIMA

1. Obračune neisplačenih plaća (ako ih nisi dobio?)i isplatu

2. Obračun otpremnine (ako si duže od 2 godine kod tog poslodavca imaš pravo na otpremninu)i isplatu

3. Potvrdu o uplatama dugovanja po mirovinskom i socijalnom osiguranju.

U tom mu zahtjevu priprijeti da ako se ogluši o tvoj zahtjev da ćeš morati potražiti zaštitu mjerodavnih državnih tijela.

BIT stvari je da imaš OBRAČUNE plaće i otpremnine.

Ako imaš iste ili ako ih nemaš pa ih po ZAHTJEVU dobiješ od poslodavca isti su ti ovršne isprave. Sa obračunima odeš JAVNOM bilježniku koji će sastaviti OVRŠNI prijedlog i poslati ga poslodavcu (to će te koštati 500-1000 kn). E sad poslodavac se na ovršni možew žaliti a onda ćeš ga morati tužiti nadležnom sudu.

Ukoliko dođe do toga da ti poslodavac ne dostavi obračune odmh ga prijavi Inspektoratu rada RH. Sve će te dalje oni uputiti.

Bilo bi dobro,kao što kaže Jado, da uzmeš odvjetnika tako ćeš prije i efikasnije doći do rezultata. Mi neki amateri u pitanjima prava iz radnih odnosa tu smo samo da te uputimo kud da kreneš,ako znamo.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Winston je napisao:

Znaci stvari se nece odvrtiti automatikom (drzava stiti radnika po pitanju placa, mirovinskog i zdravstveni, i ako ne potegnem odvjetnika, sve odlazi u vjetar, iako sam bio prijavljen, iako je sve bilo obracunato i registrirano?

 

I da Winston, nema "automatike". Zakoni i postoje da bi nas učinili ravnopravnima. Ali postoje i zato da bi nas drželi u redu ,jer nismo baš svi "dobri" i ne držimo se "reda". Nažalost.

Dakle ti moraš poštivati "proceduru" koju sam ti opisao i na taj način ćeš jednog dana doći do svoje love. Tvoje potraživanje ne zastarjeva tri godine od otkaza. Vrijeme brzo leti i zato požuri. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam na Zavodu za mirovinsko osiguranje i tamo su mi rekli da sva moja potrazivanja do otkaza, jesu moja i da cu ih kad tad dobiti i da ne trebam nista posebno raditi odnosno potezati! Moj je i staz i mirovinsko i zdravstveno!

A trebale bi biti i place!

Sad mi vise nista nije jasno!

Na kraju, zasto postoji Zakon, zasto postoju ugovori, obracuni i ne znam sta sve ne da bih ja sada morao eksta placati odvjetnike da mi daju ono sto je moje, ono sto sam potpisao ugovorom i na kraju zaradio!

 

Toliko sam ispaljen sa svom tom situacijom da bi se pomirio i sa time da nikad ne dobijem place, samo da mi ne propadne mirovinsko i staz!

Novci za penziju i radni staz!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Winston je napisao:

Bio sam na Zavodu za mirovinsko osiguranje i tamo su mi rekli da sva moja potrazivanja do otkaza, jesu moja i da cu ih kad tad dobiti i da ne trebam nista posebno raditi odnosno potezati! Moj je i staz i mirovinsko i zdravstveno!

A trebale bi biti i place!

Sad mi vise nista nije jasno!

Na kraju, zasto postoji Zakon, zasto postoju ugovori, obracuni i ne znam sta sve ne da bih ja sada morao eksta placati odvjetnike da mi daju ono sto je moje, ono sto sam potpisao ugovorom i na kraju zaradio!

 

Toliko sam ispaljen sa svom tom situacijom da bi se pomirio i sa time da nikad ne dobijem place, samo da mi ne propadne mirovinsko i staz!

Novci za penziju i radni staz!

 

E moj Winstone,

ko nas ljuti taj nas je pobjedio (kaže jedan davni gospodin). Ti se nemoj ljutiti, nego se informiraj i nauči nešto o svojim pravima i obvezama.

Ništa ,pogotovo danas, nije idealno. Poslodavci se bore za opstanak i za ostvarivanje kakvog takvog poslovanja pa poćesto nagrabuse radnici. Radnici pak zbog nepoznavanja svojih preva ne reagiraju na vrijeme pa pa gube ista.

Uostalom niti zakona, niti pravne struke nebi trebalo kad bi se svi ponašali prema kakvim visoko moralnim načelima. S obzirom da to nije tako zbog ljudske prirode od pamtivjeka su zakoni potrebni, kako bi se razlike među nama smanjile na kakvu nornmalnu, koliko toliko pravičnu mjeru.

E kad bi u ljudskoj prirodi bilo, kako kaže opet jedan stari as: pitate li o granicama bogatstva ona je -prvo imati što je potrebno i drugo imati što je dovoljno,onda bi to bilo savršenstvo. Nažalost to nije tako niti će ikada biti.

A to što su ti rekli u mirovinskom, to su rekli a imaš li ti o tome dokument= ispis staža. Ako nemaš on je besplatan i u Mihanonovićevoj u Zgb-u (ako si iz Zg ako nisi otiđi nek ti u područnoj jedinici ispišu taj staž). Iz ispisa će biti vidljivo da li je tvoj poslodavac podmirio svoje obveze.

I nemoj biti :ljut: pogotovo ne na nas sa portala. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Winston je napisao:

Bio sam na Zavodu za mirovinsko osiguranje i tamo su mi rekli da sva moja potrazivanja do otkaza, jesu moja i da cu ih kad tad dobiti i da ne trebam nista posebno raditi odnosno potezati! Moj je i staz i mirovinsko i zdravstveno!

A trebale bi biti i place!

Sad mi vise nista nije jasno!

Na kraju, zasto postoji Zakon, zasto postoju ugovori, obracuni i ne znam sta sve ne da bih ja sada morao eksta placati odvjetnike da mi daju ono sto je moje, ono sto sam potpisao ugovorom i na kraju zaradio!

 

Toliko sam ispaljen sa svom tom situacijom da bi se pomirio i sa time da nikad ne dobijem place, samo da mi ne propadne mirovinsko i staz!

Novci za penziju i radni staz!

 

E moj Winstone,

ko nas ljuti taj nas je pobjedio (kaže jedan davni gospodin). Ti se nemoj ljutiti, nego se informiraj i nauči nešto o svojim pravima i obvezama.

Ništa ,pogotovo danas, nije idealno. Poslodavci se bore za opstanak i za ostvarivanje kakvog takvog poslovanja pa poćesto nagrabuse radnici. Radnici pak zbog nepoznavanja svojih preva ne reagiraju na vrijeme pa pa gube ista.

Uostalom niti zakona, niti pravne struke nebi trebalo kad bi se svi ponašali prema kakvim visoko moralnim načelima. S obzirom da to nije tako zbog ljudske prirode od pamtivjeka su zakoni potrebni, kako bi se razlike među nama smanjile na kakvu nornmalnu, koliko toliko pravičnu mjeru.

E kad bi u ljudskoj prirodi bilo, kako kaže opet jedan stari as: pitate li o granicama bogatstva ona je -prvo imati što je potrebno i drugo imati što je dovoljno,onda bi to bilo savršenstvo. Nažalost to nije tako niti će ikada biti.

A to što su ti rekli u mirovinskom, to su rekli a imaš li ti o tome dokument= ispis staža. Ako nemaš on je besplatan i u Mihanonovićevoj u Zgb-u (ako si iz Zg ako nisi otiđi nek ti u područnoj jedinici ispišu taj staž). Iz ispisa će biti vidljivo da li je tvoj poslodavac podmirio svoje obveze.

I nemoj biti :ljut: pogotovo ne na nas sa portala. :palac:

 

 

Cigo1,

 

svaka čast, slažem se u potpunosti sa svim što si napisao - moram priznati da često čitajući ovaj portal nailazim na ogorčenje na činjenicu "trebanja" angažiranja odvjetnika. Upravo kao što si rekao - da se svi ponašaju onako kako treba - odvjetnici ne bi bili potrebni, zar ne?

I liječnici su potrebni kada smo bolesni, stomatolozi kad si hoćemo popraviti zub ili staviti nove navlake na zube - čemu onda fama oko odvjetnika? Ok, razumijem da ih ima loših, ovakvih onakvih - ali pobogu - svih jedinki u profesijama ima ovakvih i onakvih.

 

Winstone, nitko ne govori da ti trebaš angažirati odvjetnika i ići u dodatni trošak jer npr. -ako poznaš radno pravo sve možeš sam napraviti (možeš si tako popravljati i zub sam ako te boli) i drugo - ako si član kojeg sindikata onda od njega imaš pravo na stručnu pravnu pomoć i to besplatnu, obrati se Odvj. Komori jer možda imaš pravo na besplatnu pravnu pomoć...

Slažem se s tobom da se sve čini nepotrebno kad si ti svoje odradio, imaš ugovor itd. - no, ne živimo u idealnom svijetu gdje svi rade ono što bi trebali jer da rade - odvjetnika ne bi bilo! Nitko ne bi nikoga varao, krao, ubijao, ljudi se ne bi razboljevali...

Zato, ne gubi vrijeme na ljutnju nego prioni rješavanju problema.

pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nisam ja ljut na vas ovdje, dapace zahvalan sam sto vas ima koji zelite udjeliti savjet! I zato vam puno hvala!

Ljut sam na sistem i samo to! Ocekivao sam malo vise "normalnoga", "logicnoga", "sigurnoga" i "da se podrazumjeva" kad se radi o dobroj stvari, postenoj stvari!

 

Hvala vam jos jednom na savjetu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija