Jump to content

kako doći do ne neisplaćenih plaća?


marijeta2

Preporučene objave

Molim savjet šta učiniti u sljedećoj situaciji:

Za dotičnu firmu sam prestala raditi 05.06.2009. , a kolegica koja je ujedno bila i poslovođa dućana u kojem smo radile 20 ak dana ranije. Obje smo odlučile tražiti bolji posao prvenstveno zbog neredovite isplate plaće (u trenutku kad sam prestala raditi uplaćeno mi je 1000 kuna od plaće za 3.mjesec)

Prethodnih par plaća nam je isplaćivano na ruke, iz blagajne dućana od napravljenog prometa. Inventura mi je najavljena zadnji radni dan u firmi za sutra ujutro , na što sam ja pristala uz napomenu da u određeni sat moram biti na novom radnom mjestu, tako da nisam bila prisutna do kraja popisa robe. Isplaćivano nam je u par navrata po 500 kn na račun, tako da su mi u ovom trenutku dužni cijele dvije plaće.

Nadalje, nekih mjesec dana nakon inventure nam je spomenut manjak od 2900 kn (taj nam je iznos rekla direktorica) da bi prije par dana sam vlasnik na upit o ostatku plaća rekao iznos od nekih 13000 kn (koja slučajnost, toliko je otprilike dužan isplatiti sve skupa meni i kolegici)Prethodno nam je bio predložena i kompenzacija dijela plaće u robi, no sad nam ni to ne žele odobriti pod izlikom navedenog inventurnog manjka.

 

U 7.mjesec smo prijavile neisplatu plaća inspekciji Rada, i napravljen je zapisnik.

 

Šta nam je sada činiti?

Na sud s odvjetnikom? Kolike bi nam bili troškovi da se uopće pojavimo na sudu?

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marijeta2 je napisao:

Molim savjet šta učiniti u sljedećoj situaciji:

Za dotičnu firmu sam prestala raditi 05.06.2009. , a kolegica koja je ujedno bila i poslovođa dućana u kojem smo radile 20 ak dana ranije. Obje smo odlučile tražiti bolji posao prvenstveno zbog neredovite isplate plaće (u trenutku kad sam prestala raditi uplaćeno mi je 1000 kuna od plaće za 3.mjesec)

Prethodnih par plaća nam je isplaćivano na ruke, iz blagajne dućana od napravljenog prometa. Inventura mi je najavljena zadnji radni dan u firmi za sutra ujutro , na što sam ja pristala uz napomenu da u određeni sat moram biti na novom radnom mjestu, tako da nisam bila prisutna do kraja popisa robe. Isplaćivano nam je u par navrata po 500 kn na račun, tako da su mi u ovom trenutku dužni cijele dvije plaće.

Nadalje, nekih mjesec dana nakon inventure nam je spomenut manjak od 2900 kn (taj nam je iznos rekla direktorica) da bi prije par dana sam vlasnik na upit o ostatku plaća rekao iznos od nekih 13000 kn (koja slučajnost, toliko je otprilike dužan isplatiti sve skupa meni i kolegici)Prethodno nam je bio predložena i kompenzacija dijela plaće u robi, no sad nam ni to ne žele odobriti pod izlikom navedenog inventurnog manjka.

 

U 7.mjesec smo prijavile neisplatu plaća inspekciji Rada, i napravljen je zapisnik.

 

Šta nam je sada činiti?

Na sud s odvjetnikom? Kolike bi nam bili troškovi da se uopće pojavimo na sudu?

 

Unaprijed hvala

 

Marijeta pooozzzz,

prvo i osnovno za ubuduće vi biste morali biti informiraniji o načinima kako ćete ostvariti prava iz radnog odnosa.Želim vam skrenuti pozornost da čim su počele nekakove isplate ne ruke,neredovite isplate preko rečuna vaših plaća trebeli ste odmah reagirati i sad nebi bilo situacije u kojoj se nalazite ili bi ona bila puno jasnija i riješena.

Osnovni dokumenti na kojima se temelje vaše obveze i prava su

-Zakon o radu

-vaš Ugovor o radu

U svom postu vi ne spominjete način ne koji je prestao vaš ugovor o radu.

Ne spominjete ni OBRAČUN plaća (isplatnu listu)koja je bitan dokument (ovršna isprava ) ukoliko želite naplatiti neisplačene plaće.

Sve što vi tražite od poslodavca ili što poslodavac traži od vas riješava se pismenim putem a nikako usmeno (nikakve priće poslodavca o manjkovima na inventuri nek vas ne zamaraju).

To što ste vi prijavili poslodavca inspekciji je o.k. no ta činjenica vam neće "donjeti" zarađenu plaću jer posao inspekcije rada je da nadzire provedbu propisa kojima seu uređeni radni odnosi, odnosno da nadzire kako poslodavci izvršavaju svoje obveze koje su preuzeli vezano za ZOR i ugovore o radu te da zbog nepravilnosti kazni poslodavca ali ne i da vam "automatizmom" osigura isplatu neisplačenih plaća. To če te morati učiniti sami (ili odvjetnik koji će Vas zastupati)

Vi morate prvo doći do svojih OBRAČUNA plaća , naravno ako ih nemate a onda postupiti kako sam to opisao u prethodnom postu koji je pokrenuo Winston (pročitajte sve vezano za javnog bilježnika).

Bilo bi korektno da ste poslodavca "obavjestili" ZAHTJEVOM za obračunima plaća i isplatom usmeno, pa potom i pismeno a onda tek ,ako ne riješi tu situaciju,obratili se inspekciji rada. Niste pa je za očekivati da će sad poslodavac otezati sa tim isplatama koliko god bude mogao ospravajući vaš ovršni prijedlog na temelju obraćuna plaća. U komačnici vi ćete svoje plaće morati utužiti putem suda. Vaše potraživanje po osnovi plaća ne zastarjeva tri godine.

Bilo bi dobro da provjerite da li vam je poslodavac uplačivao doprinose za zdr. i mir. osiguranje a što je obvezan, no to će vjerojatno provjeriti inspekcija rada.

 

Dakle, da bismo mogli ostvariti prava koja nam je dao ZOR moramo se informirati što vi upravo (malo kasno) činite.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozzz

Najprije zahvaljujem na odgovoru...

-Moj ugovor o radu je prestao tako da sam ja dala otkaz i uredno odradila otkazni rok.

-Posjedujem obračun plaće za 4. mjesec koji sam dobila dok sam još radila, a onaj za 5. mjesec i par dana 6.og nisam dobila budući je praksa bila da se dostavi nakon plaće (plaća bi obično bila 25-og sljedećeg mjeseca)

-Naravno da sam prije nego sam se obratila Inspekciji rada pokušala usmeno "obavijestiti" poslodavca da bi bilo lijepo da mi uplati moje plaće ( zovem kancelariju i samog vlasnika cca jednom tjedno otkad sam prestala raditi)

 

Pročitala sam Vaš odgovor Winstonu i navedenu temu....dakle ništa bez suda odvjetnika i suda :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marijeta2 je napisao:

pozzz

Najprije zahvaljujem na odgovoru...

-Moj ugovor o radu je prestao tako da sam ja dala otkaz i uredno odradila otkazni rok.

-Posjedujem obračun plaće za 4. mjesec koji sam dobila dok sam još radila, a onaj za 5. mjesec i par dana 6.og nisam dobila budući je praksa bila da se dostavi nakon plaće (plaća bi obično bila 25-og sljedećeg mjeseca)

-Naravno da sam prije nego sam se obratila Inspekciji rada pokušala usmeno "obavijestiti" poslodavca da bi bilo lijepo da mi uplati moje plaće ( zovem kancelariju i samog vlasnika cca jednom tjedno otkad sam prestala raditi)

 

Pročitala sam Vaš odgovor Winstonu i navedenu temu....dakle ništa bez suda odvjetnika i suda :(

 

Marijeta dušo,

nismo baš "pročitali" Winstona.

Dakle:

1. Poslati poslodavcu ZAHTJEV za uručenje dokumenata (OBRAČUNE PLAĆA koji vam fale)-upozorite ga da je za neizdavanje obračuna plaće zapriječena novčana kazna od 61.000 do 100.000kn.

2.Sve obračune (kad i ako ih dobijete) odnjeti javnom bilježniku da vam sastavi ovršni prijedlog.

3. Ukoliko vam poslodavac ne dostavi obračune otići na inspekciju i prijaviti isto (ako već niste).

4. Poslodavac se može žaliti na ovršni prijedlog biležnika. Pa ako to bude tako tek onda ćete ga morati tužiti sudu kako bi naplatili svoje potraživanje.

Eto to je to. Sretno.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Ocu mi kasni plaća vec 5-6 mjeseci. Trenutno me ide na posao jer ga je poslodavac poslao kuci i rekoa da ide naneplćaeno jer nema novaca da popravi stroj...Poslodavac samo oduglovači i obećaje..

 

Pročitala sam sve o tim obracunima za plaću...

al nekako mi sama ne znam sta uciniti...

Ako on da izvanredni otkaz... ima li pravo na naknadu na HZZO-u... te na zdrastveno osiguranje?... Ima li pravo na otpremninu?

Inače otac mi je presao 55 godinu... a s obzirom na krizu.. nece mos nas drugi posao...

Molila bih jedan opsiran odgovor i pametan savjet sta i kako...

 

ako je potrebno joj informacija samo me pitajte tu sam...

 

Pozdrav

Unaprijed zahvalna..

:-(

 

:tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Marina2308983 je napisao:

Poštovani,

 

Ocu mi kasni plaća vec 5-6 mjeseci. Trenutno me ide na posao jer ga je poslodavac poslao kuci i rekoa da ide naneplćaeno jer nema novaca da popravi stroj...Poslodavac samo oduglovači i obećaje..

 

Pročitala sam sve o tim obracunima za plaću...

al nekako mi sama ne znam sta uciniti...

Ako on da izvanredni otkaz... ima li pravo na naknadu na HZZO-u... te na zdrastveno osiguranje?... Ima li pravo na otpremninu?

Inače otac mi je presao 55 godinu... a s obzirom na krizu.. nece mos nas drugi posao...

Molila bih jedan opsiran odgovor i pametan savjet sta i kako...

 

ako je potrebno joj informacija samo me pitajte tu sam...

 

Pozdrav

Unaprijed zahvalna..

:-(

 

:tuzan:

 

Marina,

poslodavac vašeg oca nemože "poslati kući". Čl.58 ZOR-a st.1 "Poslodavac može radniku na njegov ZAHTJEV odobriti neplaćeni dopust". Što znaći da taj dopust treba volja vašeg oca a ne da ga neko šalje kući:Za vrijeme neplaćenog dopusta miruju prava iz radnog odnosa. Ako je to potpisao to nije baš najbolje za njega jer poslodavac za njega ne plaće obaveze (mirovinsko ni zdravstveno).

Odgovorite mi sljedeće:

1. Kakav ugovor oradu ima vaš otac sa tim poslodavcem .

na određeno vrijeme ili na neodređeno?

2. Koliko dugo radi kod tog poslodavca?

3. Ima li isplatne liste neisplaćenih plaća i dali je dobivao iste i za isplaćene plaće.

4. koliko radnika zapošljava poslodavaaac vašeg oca?

5. Da li jeobrtnik ili vlasnik d.O.o-a?

 

Ne dolaze u obzir dva načina prestanka ugovora o radu

-Izvanredni otkaz os strane vašeg oca

-sprazumni raskid ugovora o radu

U oba slučaja vaš otac gubi pravo na naknadu sa zavoda za zapošćlavanje.

Kad mi odgovorite na pitanja koja sam vam postavio, uputit ću vas što vam je daje činiti. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Ugovor o radu je potipan na neodređeno, radi u poduzecu 8 godina...

Nemam obracune plaća.

Racuni su blokrani, imovina je pod hipotekom.

U sluačaju ovrhe,ne mozemo do love jer su racuni blokirani?

Trenutno je doma..

pa ce na go...

pa ce na bolovanje...

Poduzece je pred raspadom...

Joj ne znam...

Sutra ce ga usmenno traziti obracune neisplaćenih plaća..

šta sa otremninom...

ja bih tebe nazvala na telefon pa pa da porpričamo malo...

inace ja sam ekonomista tako da ove pravne stvari ne znam bas najbolje...

još jednom hvala ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jutro,

 

Dobila sam liste neisplaćenih plaća i obećanje ocu da će mu prvom isplaiti novce.. valjda je poslodavac sve skuzio i bez problema ih je dao.

Idemo kod biljeznika i ovršnom ispravom na račun na kojem vjerovtano nema novaca.

Ne bi se trebao žaliti ako je pokazao danas volju da će mu dati pare, ali o tome ...poslje, ne vjerujem njemu ništa.

 

Također oće ocu dati otkaz tj. kako se direktor izražava poslat će ga na burzu.

Katastrofa...

U ponedeljak krećemo na bolovanje i u daljnju akciju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Marina2308983 je napisao:

Zamisli ti to !

Nazovem javnog bilkježnika i pitam ga koliko košta da mi ovjeri obračune neispalećnih plaća i složi prijedlog za ovrhu ili kako već...

I čovjek nema pojma o čemu ja govorim i ne zna koliko to košta!

Ma karasno...

 

Marina dušo,

cijena ovršnog prijedloga kod bilježnika košta od 500 do 1000 kn.Malo je čudno da J. biježnik ne zna sastaviti ovršni prijedlog na temelju vjerodostojne isprave - obračune plaće?!

Očito je poslodavac shvatio situaciju vezano za obraćune plaća i zna za zapriječene kazne u slučaju neizdavanja istih. Vidite da se situacija razvija prema našem sinjošnjem tel. razgovoru i to je dobro.

Ja bih sada pričekao par dana ili do roka kad je poslodavac obećao isplatu neisplaćenih plaća, pa tek onda po isteku roka obečanja išao sa ovršnim prijedlogom bilježnika jer potraživanje plaće, naknade plaće i otpremnine ne zastarjeva tri godine. Poslodavac pak, ako nema sredstava na računu, neće moći isplatiti oca sastavio vam bilježnik ovršni sad ili za mjesec dana, pa ste zapravo na istom a ovako uštedite tisučicu. Ne znam, vidite sami kaj bute odmah u glavu ili budete sačekali.

Otkaz o kojem govori poslodavac je redoviti okaz ugovora o radu kojim poskodavac prema ZOR-u jednostarno prekida ugovornu obvezu sa vašim ocem iz poslovno uvjetovanig razloga koje će on naravno morati i obrazložiti. Ovim otlkazom vaš otac stjeće pravo na minimalnu otpremninu koju predviđa ZOR, u visini 1/3 isplaćene plaće unazad tri mjeseca X cjeli broj godina staža kod istog poslodavca. I za otpremninu je poslodavac dužan izdati OBRAČUN za koji vrijedi sve isto kao i za obračun plaće.

Isto tako po otkazu vaš otac stjeće i pravo na naknadu sa zavoda za zapošljavanje. Bitno je da prilikom otkaza poslodavac vašem ocu urući i sve dokumente: odjavu sa mirovinskog, zdravstvenog osiguranja i radnu knjižicu, što je također obveza poslodavca iz ZOR-a.

Dakle to je to. A o ostalom možemo kako se situacija bude razvijala.

Pooozzzzz :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija