Jump to content

Savjet oko ovrhe?


Roy

Preporučene objave

Molim savjet:

Razvedena sam, živim u Puli, ex suprug u Zg.

Prvobitno rješenje o uzdržavanju i skrbništvu doneseno je u Zg, no početkom godine tužila sam ex supruga zbog neplaćanja alimentacije i radi promjene odluke o iznosu, jer je dijete navršilo 10 godina, na sudu U PULI.

Presuđena je alimentacija u iznosu 1100,00 kn.

Ne plaća alimentaciju posljednja 3 mjeseca.

Napominjem da se odrekao prava na žalbu, kao i ja...a meni je odvjetnica objasnila kako je to super jer onda mogu potezati ovrhu kad želim...

Mene zanima:

a) koliko je potrebno - vremenski - da on ne plaća kako bih ga tužila /pokrenula ovrhu

b) mogu li pokrenuti ovrhu bez ponovnog zakazivanja suda, sučeljavanja pred sucem....i ima li razlike između ta dva postupka?

c) mogu li to obavljati na sudu u Puli?

d) mogu li sama to riješiti, bez odvjetnice, koja me košta koliko i alimentacija???

 

U principu, zanima me što mogu učiniti i kako, obzirom na njegovo prebivalište, a djetetovo je Pula.

Napominjem i to da sam na porodiljnom dopustu i primanja

su mi vrlo skromna.

Stoga vas molim pomoć i savjet :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Temeljem pravmocne presude mozete pokrenuti ovrsni postupak koji je dalje neovisan o postupku razvoda koji ste prosli. Da li je ta presuda pravomocna, ova nova za 1100kn?

 

Vi mozete pokretati ovrsni postupak svaki mjesec za ratu koja nije isplacena no za pocetak bi probao osobno kontaktirati bivseg supruga (pismeno s povratnicom) da ga podsjetite na njegovu duznost prema pravomocnoj presudi. Ako to ne uspije i ako ne odgovori onda cijeli slucaj mozete prijaviti CZSS koji ce ga pozvati na razgovor i upozoriti ga da je njegova obaveza placati alimentaciju, da moze snositi kaznene sankcije i da ce sve jedno morati platiti.

 

Ovrha kao ovrha je ok no mislim da je, pogotovo ako je to prvi put, dobro da gospodina postupno upozorite i ishodujete alimentaciju mirnim putem. Ovrhu moze i izbjegavati ako nije zaposlen, a za vas autoritativniji stav u cijeloj prici bilo bi dobro da krenete osobno, pa czss, pa onda ovrha, a ako to ne uspije onda i kaznenom prijavom. Tako ce biti evidentno da ste uistinu sve pokusali, no da on ne suradjuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala puno na savjetu, što se osobnog upozoravanja tiče..činim to godinama...moljakam, pišem poruke, ne javlja mi se na mobitel, šaljem faxove, mailove....nije mi nikad palo na pamet poslati upozorenje s povratnicom....

Molim za još malo pomoći - na koji način se obraćam CZSS?

Pismeno, zahtjevom, molbom.....?

Koje dokumente prilažem kao dokaz da ne plaća?

Kako se zove forma kojom se obraćam CZSS?

 

Rješenje je postalo pravomoćno vrlo brzo jer smo se oboje odmah odrekli prava na žalbu, tako mi je barem objasnila odvjetnica....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa CZSS isto tako, pismeno s povratnicom. To je najbolji nacin komunikacije sa svim institucijama. Obratite im se u vidu podneska, dopisa, kako ocete to zvati.

U zaglavlju stavite svoje ime, prezime, adresu; njihov naslov "Centar za socijalnu skrb, Ured XXXX, adresa.

Ispod toga napisite radi cega im se obracate... "Radi: nedospjelih rata uzdrzavanja"

...i ispod toga napisite u nekoliko recenica cinjenicno stanje te zatrazite njihovu intervenciju.

Navedite da im dostavljate prilog na nacin: "U prilogu ovog podneska dostavljam Vam: Pravomoćnu presudu Općinskog građanskog suda u XXXX broj YYYYY od ZZ.ZZ.ZZZZ.

Napisete datum i vlastorucno se potpisete

Sve lijepo u kovertu i na postu pa tamo preporuceno s povratnicom.

 

Nije na vama da dokazujete da ne placa, na njemu je da dokaze da placa, zato trazite intervenciju. Naravno, provjerite na dan slanja tog podneska u banci stanje racuna, trazite da vam isprintaju listu s tekuceg i spremite je. Niste je duzni slati njima u czss ali u slucaju da se potrefi da on bas uplati taj dan kasnije da ne ispadne da ste ga pokusali lazno optuziti.

 

_______

 

NJemu mozete prije toga poslati pismo gdje ga molite da radi dobrobiti svog djeteta, a vezano za pravomocnu sudsku odluku uplati dospjele alimentacije. Nemojte puno filozofirati i uvlaciti se u rasprave. Ja bi to napravio ovako:

 

Postovani,

 

obracam ti se jer sam uvidom u svoj racun na dan XX.XX.XXXX. utvrdila da u posljednja XX mjeseca nisam primila niti jednu alimentaciju koju si prema pravomocnoj odluci suda od XX.XX.XXXX: duzan placati u iznosu od XXXX Kn za uzdrzavanje naseg zajednickog djeteta. Molim te da dug podmiris u roku od 15 dana.

Ponovno ti dostavljam moj broj racuna u XXXX banci: XXXXXXXX

 

Srdacan pozdrav

XXXX

 

Na povratnici ce vam pisati kada je primio, od tada racunajte tih 15 dana, dodajte jos 5 dana ako vam je on pokusao odgovoriti da vam nesto stigne i nakon toga sa svim time se obratite centru kako sam pisao gore. Dostavite im kopiju tog dopisa, kopiju povratnice i onog bijelog papirica s poste da ste poslali, a da se on na dopis oglusio. AKo vam se pismo vrati kao neuruceno, fotokopirajte i kovertu gdje ce biti vidljivo da je obavijesten i da nije prihvatio posiljku.

 

Eto, nema vise nista sto mozete uciniti ovim putem. Pazite samo da na presudi imate zig pravomocnosti jer je on duzan postupati samo po pravomocnoj presudi osim ako drugacije nije naznaceno na presudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija