Jump to content

Prijetnje tuzbom


jehlka

Preporučene objave

Prijetnja tužbom ne može se smatrati prijetnjom u smislu Kaznenog zakona.

 

Da bi prijetnja bila kažnjiva mora sadržavati prijetnju nekim zlom, smrću, teškom ozljedom, otmicom, oduzimanjem slobode, požarom, ekplozijom, zračenjem, opasnim sredstvom, uništenjem društvenog položaja ili materijalnim opstankom.

 

Naravno, možete pokrenuti privatnu tužbu protiv onoga tko Vam je izrekao takvu prijetnju, ali ako je samo onakva kakvu ste ovdje napisali, ista će od strane nadležnog općinskog suda biti odbačena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja se ne bavim pravom zato sam se mozda i krivo izrazila.. naravno da tu ne smatram "prijetnju" kao sto ste vi to naveli iz članaka 129. kaznenog zakon...

 

nego pitam da li itko ima pravo reci drugom da ce ga tuziti, dizati kaznene prijave iako za to nemam nikakve osnove i to radi samo zato da me s time usutka (posto sam ja samo fizicka osoba koja nema novaca za odvjetnuka, sudove) i da dalje ne ukazujem na nepravilnosti u njihovoj firmi..

 

hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ako mogu dodati imate tu i slijedeci clanak kaznenog zakona koji kaze:

 

Lažno prijavljivanje kaznenog djela

Članak 302.

(1) Tko prijavi neku osobu da je počinila kazneno djelo iako zna da to nije istina, a radi

se o kaznenom djelu za koje pokretanje kaznenog postupka nije prepušteno privatnoj tužbi ili

povodom prijedloga, ili tko za takvo djelo podmetanjem tragova ili na drugi način izazove

pokretanje kaznenog postupka protiv osobe za koju zna da nije počinitelj kaznenog djela,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

(2) Tko prijavi da je počinjeno kazneno djelo iako zna da to nije istina, a radi se o

kaznenom djelu za koje pokretanje kaznenog postupka nije prepušteno privatnoj tužbi ili

povodom prijedloga ili tko sebe prijavi da je počinio takvo djelo iako to nije istina,

kaznit će se novčanom kaznom do sto dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do tri

mjeseca.

 

Dakle, ako vas netko prijavi za pocinjenje nekog kaznenog djela, a pri tome zadovolji gore navedene kriterije, mozete i vi njega/nju "pocastiti" kaznenom prijavom..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija