Jump to content

ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i osporavanje istog


tina02

Preporučene objave

Poštovani,

molim savjet u vezi slijedećeg:

 

Moja baka je prije 2 godine oboljela od ptsp-a kao posljedice rata. Lječnička dijagnoza je periodična shizofrenija. U vrijeme oboljenja nije mogla samostalno živjeti, pa je moj otac preuzeo cijelu brigu za nju, a njegova sestra, njena kći, izričito se odbila brinuti za svoju majku na bilo kakav način.

Uzimanjem lijekova zdravstveno stanje joj se sasvim poboljšalo, nakon čega je baka zahtjevala da ostane živjeti kod oca, kako bi se on nastavio brinuti za nju. Baka je pod stalnom terapijom, prestanak uzimanja iste doveo bi je u stanje od prije dvije godine.

Prije oboljenja baka je živila u stanu na kojeg je imala pravo otkupa. Kada je dobila poziv za otkup nekretnine, ona nije imala novca, pa je stan otkupio moj otac svojim novcem. Baka mu je za te radnje dala svoju punomoć, a na sudu se upisala kao vlasnica navedenog stana.

Mogu li moj otac i baka napraviti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, s obzirom na lječničku dijagnozu bake?

Može li moja teta osporiti takav ugovor i tražiti njen dio, i da li ona uopće ima ikakva prava s obzirom da se odrekla brinuti za baku i da je stan otkupio moj otac?

Bi li moj otac trebao ovjeriti da je umjesto bake on otkupio stan?

 

Unaprijed hvala, tina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

 

Baka koja se liječi i redovno je pod kontrolom liječnika , kojoj nije oduzeta poslovna sposobnost može sklopiti samostalno ugovor o dosmrtnom uzdržavanju .

Časom potpisivanja ugovora o dosmrtnom uzdržavanju i ovjere istog pred Javnim bilježnikom imovina prelazi na davaoca uzdržavanja i on se uknjižuje kao vlasnik .

 

Posebnom izjavom mimo tog ugovora baka treba priznati Vašem ocu dug u vrijednosti otkupa stana i ovjeriti kod javnog bilježnika ,to radi mogućnosti da se situacija zakomplicira kod bake zdravstveno ,te naknadnim zahtjevom za raskidom ugovora i sl.

Ugovorom utvrđena imovina ne ulazi u ostavinu i tu je davatelj uzdržavanja osiguran od zahtjeva ostalih zakonskih nasljednika za nužnim dijelom .

 

U zemljišnim knjigama treba upisati i teret uzdržavanja u korist primatelja uzdržavanja na nekretninama koje su prešle u vlasništvo davatelja uzdržavanja .

 

Takav ugovor treba sastaviti pravno educirana osoba , a najbolje je da to učini Javni bilježnik koji će ga i ovjeriti.Cijena sastava ugovora ovisi o vrijednosti nekretnine , o kojoj će se Vaš otac izjasniti npr.

za vrijednost od 100.000,Kuna cijena je od 1000,do 1.500.Kn.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na ugovor o dosmrtnom uzdržavanju između roditelja i djece nema poreza .

ugovor o dosmrtnom uzdržavanju sa psihički bolesnom osobom je upitan.

moje mišljenje je da bi bilo bolje pismeno pozvati baku na vračanje doga .naravno u dogovoru s bakom .

svojom izjavom da je posudila novac radi kupnje stana(izjavu napiše svojom rukom ako može)s datumom posudbe priznaje dug.

sa svrhom osiguravanja vračanja duga dozvoli prijenos vlasništva do isplate duga sa kamatama(fiducija).

navede se i rok vračanja duga a prekoračenjem navedenog roka teku zakonske zatezne kamate (14% godišnje).

ako baka poživi dug i kamate bi mogle biti veče od vrijednosti stana.

 

tada drugi nasljednici ako hoče stan moraju vratiti dug sa kamatama . ili dio duga za dio stana .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija