Jump to content

Rodiljna naknada


nana0712

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Javlja se buduća majka koja je jakooooo razočarana u novi Zakon o rodiljnim naknadama.

Situacija je ovakva:

05.11. nakon 5 godina staža svi u poduzeću smo dobili otkaz iz gospodarskih razloga. Naime,krajem mjeseca direktor je i zatvorio vrata poduzeća.(Kao i većina manjih privatnika).

Kako sam završila fakultet nije mi bilo problem pronaći posao u samo nekoliko tjedana.

Tako sam 01.12. počela radit kod novog poslodavaca. Toliko sam bila sretna....a onda sam saznala prošli tjedan da sam u drugom stanju!! :-o

A onda je usljedio šok...Mladi ljudi koji se školuju, rade godinama i onda završe sa djetetom i 1660 kuna!!!!STRAŠNO

 

Dakle,sad još moram ić i na komplikacije u trudnoći...

Koliko sam shvatila za komplikacije se gleda stari staž,a za rodiljnu naknadu ne. Mogu samo dobit 1660 kuna?! :-?

Može li mi netko pomoć i savjetovat kome da se obratim.

Smatram da nije pravedno da se u ovako kriznoj godini Vlada odlučila za Zakon koji traži 12 mjeseci neprekidnog staža.

Šta se dešava za ženama kao u mom slučaju.

Imam li ikakva prava tražit punu rodiljnu naknadu na temelju starog staža?! Kome da se obratim?! Di da se požalim?! Vladi RH? Ministarstvu??

Jel postoji neka nada da će doć do izmjene tog Zakona?!

Ili izmjene da se u slučaju rodiljne naknade priznaje i 18 mjeseci staža s prekidima?!

 

Malo sam se raspisala. Nadam se da sam bila jasna!!

Molim Vas za savjet.

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok, evo još jedna razoarana buduća mama.Odgovor na pitanje bi bio slijedeći. Potrebno je 12 mjeseci i jedan dan neprekinutog radnog staža da bi se ostvarilo pravo na puni iznos plaće prvih 6 mjeseci porodiljnog, a za drugih 6 mjeseci porodiljnog iznos naknade je 2500 kn, ne znam točno. Ja sam sad na početku prvih 6 mjeseci.

Ne znam da li bi se zakonskoj formulaciji 12 mjeseci i 1 dan moglo doskočiti da ako je prekid između dva radna odnosa trajao manje od 8 dana....

U svakom slučaju, ja bih nazvala Hzzo u jukićevoj gdje imaju odjel za trudnice i rodilje i to, pa ih pitala, oni bi to trebali svakako znati.

Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...što zapravo znaći da sam od otkaza trebala naći novo radno mjesto u roku 8 dana... :smijeh:

Pa,da sam znala da sam trudna ili da smo to planirali vodili bi računa o tome. Ovako se nakon prvotnog veselja pojavila samo depresija i razočarenje u kakvoj zemlji živimo i kako Vlada nema zakone prilagođene današnjoj situaciji!! Baš tužno..

Postoji li mogućnost na Vlada prihvati 18 mjeseci sa prekidima početkom 2010?! Da će biti izmjena tog zakona?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija