Jump to content

neisplaceni prekovremeni i jos puno toga


Kementari

Preporučene objave

Urestoranu u kojem sam radila nesto vise od 6 mjeseci imam negdje oko 450 prekovremenih sati, oni su moja osobna evidencija jer poslodavac nije dopustio da imamo radne liste prema kojem bi sve imale crno na bijelo, ti isti sati nisu iskoristeni u slobodne dane iako je tako napisano u ugovoru u radu. Ugovor o radu mi istice 31.12. iako sam prije neki dan dobila otkaz zbog navodnog rezanja troskova u firmi, pretpostavljam da ce mi ostatak dana biti iskoristeni u godisnji iako od 17.12. kad su mi rekli da vise ne radim do 31.12. moze biti iskoristeno samo 10 dana godisnjeg. U firmi su toga dana postavljeni nekakvi uvjeti prema kojima se radnicima koji ostaju rezu place za 1000 kuna, smanjuje prijava ( tj. bit ce prijavljeni na minimalac a ostalo na ruke kakva je uobicajena praksa u nasoj drzavi), do sada smo bili prijavljeni na KV tj. moja bruto prijava je bila 3250 kn dok je moja cjelokupna placa iznosila 5000 kn.Receno je izmedu ostalog da nema slobodnih radnih dana i nema godisnjeg. Moje 2 kolegice su rekle da pod tim uvjetima nece radit, tako da su i one na prisilnom godisnjem. Bile smo kod odvjetnice i namjeravamo tuziti poslodavca za ove neisplacene prekovremene,ali buduci da nemamo ovjerenu evidenciju sati ostaje samo nasa rijec protiv njegove, iako imamo snimku ovog zadnjeg sastanka u kojem voditelji priznaju neke stvari vezane za prekovremene za minimalnu prijavu i isplatu place na crno i sve ostale gadosti za koje su rekli da znaju da su zakonom kaznjive ali sta nam mozete, poljubite ili ostavite. Zanima me postoji li mogucnost da nam poslodavac ne isplati ove prekovremene i da sud odbije nasu tuzbu jer nemamo ciste dokaze osim mozda te snimke i eventualnog svjedocenja kolega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kementari je napisao:

Urestoranu u kojem sam radila nesto vise od 6 mjeseci imam negdje oko 450 prekovremenih sati, oni su moja osobna evidencija jer poslodavac nije dopustio da imamo radne liste prema kojem bi sve imale crno na bijelo, ti isti sati nisu iskoristeni u slobodne dane iako je tako napisano u ugovoru u radu. Ugovor o radu mi istice 31.12. iako sam prije neki dan dobila otkaz zbog navodnog rezanja troskova u firmi, pretpostavljam da ce mi ostatak dana biti iskoristeni u godisnji iako od 17.12. kad su mi rekli da vise ne radim do 31.12. moze biti iskoristeno samo 10 dana godisnjeg. U firmi su toga dana postavljeni nekakvi uvjeti prema kojima se radnicima koji ostaju rezu place za 1000 kuna, smanjuje prijava ( tj. bit ce prijavljeni na minimalac a ostalo na ruke kakva je uobicajena praksa u nasoj drzavi), do sada smo bili prijavljeni na KV tj. moja bruto prijava je bila 3250 kn dok je moja cjelokupna placa iznosila 5000 kn.Receno je izmedu ostalog da nema slobodnih radnih dana i nema godisnjeg. Moje 2 kolegice su rekle da pod tim uvjetima nece radit, tako da su i one na prisilnom godisnjem. Bile smo kod odvjetnice i namjeravamo tuziti poslodavca za ove neisplacene prekovremene,ali buduci da nemamo ovjerenu evidenciju sati ostaje samo nasa rijec protiv njegove, iako imamo snimku ovog zadnjeg sastanka u kojem voditelji priznaju neke stvari vezane za prekovremene za minimalnu prijavu i isplatu place na crno i sve ostale gadosti za koje su rekli da znaju da su zakonom kaznjive ali sta nam mozete, poljubite ili ostavite. Zanima me postoji li mogucnost da nam poslodavac ne isplati ove prekovremene i da sud odbije nasu tuzbu jer nemamo ciste dokaze osim mozda te snimke i eventualnog svjedocenja kolega.

 

komentari poozzzzzzzzzz,

isemo po redu. Kako biste znali svoja prava a i obveze iz radnih osnosa morate se educirati. Pa počinjemo:

 

1. kakav ugovor o radu vi imate? Na određeno ili na neodređeno vrijeme?

2. Bilo kakav da je ugovor poslodavac vas ne može udaljiti sa rada kad se to njemu prohtije.

-ugovor o radu na ODREĐENO vrijeme istiće sa ugovorenim datumom i ne otkazuje se sa poslodavčeve strane.

-ugovor o radu na NEODREĐENO vrijeme poslodavac vam može otkazati samu pismenim putem na nekoliko naćina.

3. Zakon o radu predviđa za prekovremene sate obvezu da vam poslodavac isplati uvečanu plaću koja je za uste sate uobičakjeno 50 % veća ili da se ugovori kalika je.

Vaš odnos sa poslodavcom riješava se isključivo pismenim putem nikakvim slanjima kući i td.

Snimka bez suglasnosti poslodavca je protuzakonita osim kad to narede sudske vlasti(Državni tužioc9. One vam mogu koristiti kao podsjetnnik na događeje koji su se dešavali vezano za nepravilna postupanja poslodavca.

 

Vi meni odgovorite koji od ugovora ste imali? na određeno ili na neodređeno vrijeme pa bumo nastavili. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

pretpostavljam da na odredjeno, jer za vrijeme godisnjeg odmora kod ugovora na neodredjeno ne tece otkazni rok, a ona govori o isteku ugovora datuma 31.12. i da do tada mora iskoristiti godisnji :-D

 

komentari&sue.

Točno istiće 31.12..pa valjda znaći da je njezin ugovor na određeno vrijeme.Valjda........tko bi to znao sa današnjim poslodavcima ( a i radnicima),kak oni sastavljaju ugovore i još bolje kakih tumaće ono kaj sastave( ili kaj potpišu).

Trebalo bi biti kako kaže Sue.

:skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija