Jump to content

tuzba-kako sta?


Dario-ri

Preporučene objave

Dakle, posto zbog krsenja ZORa planiram dignuti tuzbu zbog neisplacenih placa u zadnja 2 mjeseca, krsenja ugovora o radu, i jos dosta toga...

 

- od 25 zaposlenih oko 7 ih je na neodredeno (ako ima kakve veze)

 

- obracune ili odreske place ne dobivamo iako nam se govori da se to nama daje redovito

 

- ugovor o radu govori da je radno vrijeme 40 sati

radimo svaku drugu subotu i nedjelju, radnim danom je 3. smjena do 1 ujutro a nakon 22 sata pocinje nocna smjena koja nikad nije placena po zakonu vec satnica je uvijek ista

radna subota traje do 4 ujutro i isto se vodi kao "normalna" satnica

 

- ugovor na odredeno je gotov, a ugovor o neodredenom nisam dobio, iako sam citao da u roku od 14 dana mora biti dostavljen.

Mirovinsko, zdravstveno nemamo pojma dali se placa, ne dobivamo odreske a bivsi djelatnici nemogu ni na zavod za zaposljavanje dobiti novcanu naknadu jer odreske place nemogu dobiti, papire nakon otkaza dobivaju 3 tjedna poslije

 

- knjigovodstvo vodi tajnica za koju sumnjam da je strucna, i kako mi kaze nestrucna osoba u zakonu, knjigovodstvo bi trebala voditi strucna osoba, ili firma koja se time bavi

 

- jedan decko je 4 mjeseca bio bez place i ugovora i zavlacili su ga za nos da ce mu dati ugovor (kakva on prava ima).

 

Odsjek za nadzor u podrucju radnog odnosa vec je jednu firmu stavila u stecaj, tadasnji direktor je danasnji vlasnik nove firme, na istom mjestu i sa istom opremom (to se nekako sa bivsom firmom prepisalo), ustanovio je da su se neki protivno ZORu tj. oni vec imaju slicnu povijest

 

Sto preporucate? kome da se obratim, dali postoje sindikati, advokati (na racun drzave jer trenutno nisam od novca), inspekcije ili ista slicno tko moze zastititi moja radnicka prava?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dario-ri je napisao:

Dakle, posto zbog krsenja ZORa planiram dignuti tuzbu zbog neisplacenih placa u zadnja 2 mjeseca, krsenja ugovora o radu, i jos dosta toga...

 

- od 25 zaposlenih oko 7 ih je na neodredeno (ako ima kakve veze)

 

- obracune ili odreske place ne dobivamo iako nam se govori da se to nama daje redovito

 

- ugovor o radu govori da je radno vrijeme 40 sati

radimo svaku drugu subotu i nedjelju, radnim danom je 3. smjena do 1 ujutro a nakon 22 sata pocinje nocna smjena koja nikad nije placena po zakonu vec satnica je uvijek ista

radna subota traje do 4 ujutro i isto se vodi kao "normalna" satnica

 

- ugovor na odredeno je gotov, a ugovor o neodredenom nisam dobio, iako sam citao da u roku od 14 dana mora biti dostavljen.

Mirovinsko, zdravstveno nemamo pojma dali se placa, ne dobivamo odreske a bivsi djelatnici nemogu ni na zavod za zaposljavanje dobiti novcanu naknadu jer odreske place nemogu dobiti, papire nakon otkaza dobivaju 3 tjedna poslije

 

- knjigovodstvo vodi tajnica za koju sumnjam da je strucna, i kako mi kaze nestrucna osoba u zakonu, knjigovodstvo bi trebala voditi strucna osoba, ili firma koja se time bavi

 

- jedan decko je 4 mjeseca bio bez place i ugovora i zavlacili su ga za nos da ce mu dati ugovor (kakva on prava ima).

 

Odsjek za nadzor u podrucju radnog odnosa vec je jednu firmu stavila u stecaj, tadasnji direktor je danasnji vlasnik nove firme, na istom mjestu i sa istom opremom (to se nekako sa bivsom firmom prepisalo), ustanovio je da su se neki protivno ZORu tj. oni vec imaju slicnu povijest

 

Sto preporucate? kome da se obratim, dali postoje sindikati, advokati (na racun drzave jer trenutno nisam od novca), inspekcije ili ista slicno tko moze zastititi moja radnicka prava?

 

hvala

 

Davore,

iz tvojeg Pm-a a i iz tvojih postova jasno proizlazi:

1. prema ZOR-u imaš ugovor o radu na neodređeno vrijeme s obzirom da je protekao rok od tri mjeseca kada je tvoj radni odnos trebao završiti jer soi nastavio raditi.

2.Za tebe vrijedi sve što sam dolje u postovima inima opisao vezano za radoviti otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga kao vezano za načine njihove obrane(zahtjev za zaštitu prava nakon uručenja otkaza, postupci vezano za prijavu Inspektoratu RH i u konačnici sudu).Opisan su i prekršaji poslodavca vezano za neizdavanje OBRAČUNA plaće koje ti je poslodavac dužan uručiti pot prijetnjom zapriječene novčane kazne od 61.000 do 100.000 kn.

3. Dok ti poslodavac ne pošalje otkaz ti nemaš na temelju čega postupati. Ti moraš redovito dolaziti na posao i poštivati sve svoje obveze iz ugovora o tadu i Pravilnika o radu. Kada do PISMENOG otkaza dođe onda ćemo djelovati sukladno onom što će u otkazu pisati.

4. U međuvremenu potraži taj Pravilnik o radu i kolektivni ugovor (alo je poslodavac potpisnik istog)i vidi što tamo piše o prekovremenom radu i ostalim stvarima koje se tiću tvog ugovora i radnig odnosa. Pročitaj doljnje postove. Pročitaj nn 137/04 Zakon o radu. Dakle educiraj se iz obveza i prava koja proistiću iz radnog odnosa.

Za sada mislim da ti pravnik profesionalac i ne trba jer tvoja situacija nije toliko "vrijedna" da nebi mogao uz malo vlastitog truda i našu pomoč za sebe ishoditi povoljnu situaciju u tvom "sporu" sa poslodavcem.

5.Kad malo proučiš rečeno (nađi vremena preko blagdana) onda ćeš PRVO otići k poslodavcu na uljudan razgovor i upozoriti ga na njegove propuste (neizdavanje obračuna plaće,kašnjenje plaće,prekovremeni rad, da ti prema zakonu sad imaš ugovor o radu na neodređeno vrijeme i da se on shodno propisima Zakona o radu mora tako i ponašati prema tebi itd.) i traži ga da tu situaciju odmah riješi da ti isplati zaostale plaće po redovnim i prekovremenim satima,da ti uruči obračune plaća i td.Upozorit ćeš ga da ukoliko ne učini tako da ćeš Zaštitu svojih prava morati potražiti kod nadležnih državnih institucija.On će znati što to znaći.

Eto toliko zasada i

:cita: :propis::pravila: OK? :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dario_ri pozzzzzzz,

malo sam razmišljao o tvom slučaju. "Zabrijao" sam malo svojom tvrdnjom ad.3.da "dok ti poslodavac ne pošalje otkaz ti nemaš na temelju čega postupiti".TO JE NETOČNO! Zašto? Zato jer ti imaš pravo na Zahtjev za zaštitu prava i u slučaju da se ne radi o otkazu ukoliko je poslodavac krišio tvoja prava iz propisa kojima se reguliraju radni odnosi.

Dakle ja ću ti sada napisati ZAHTJEV za zaštitu prava temeljem tvoga posta i na čijim ćeš osnovama prvo razgovarati sa poslodavcem a onda ukoliko tvojim zahtjevima ne udovolji u roku od 8 dana poslat ćeš mu taj zahtjev pismeno,poštom sa povratnicom.

 

Napisat ćeš ovako:

 

NAZIV FIRME

adresa

n/r odgovorne osobe

 

Temeljem Zakona o radu a vezano za moj Ugovor o radu br..... na određeno vrijeme koji sam sa Vama kao poslodavcem zaključio dana......2009g a s obzirom na činjenicu da sam nakon što je ugovoreni rok istekao, ostao kod Vas raditi, prema čl.15;st.5 pomenutog Zakona,moj je ugovor postao ugovor na neodređeno vrijeme.Radi rečenog kao i činjenica da u posljednje vrijeme sustavno kršite moja prava iz Zakona o radu prisiljen sam Vam uručiti uvaj svoj:

 

ZAHTJEV ZA ZAŠTITU PRAVA

 

Obrazloženje:

Vi ste svojim postupcima prema meni, prekršili propise Zakona o radu ito:

1.Neisplatom plaća za mjetec..........što je protivno čl.90. pomenutog Zakona na osnovi čega ste mi dužni iznos od........kn.

2.Niti za jednu plaću, isplačenu a i za neisplačenu, nisam dobio od Vas obračun plaće što je Vaša obveza prema čl.91. odnosnog Zakona.

3.Nikada mi niste isplatili naknadu plaće za prekovremeni rad,rad na na dane koje Zakon određuje neradnima niukakvom iznosu a kamoli uvečanom kako to Zakon predviđa u svom čl. 92. Na osnovu ovog dužni ste mi isplatiti:

(uvečaj iznao satnice za 50%)

- Za mj. "X" sati..... kn/sat .....iznos kn

- " "Y" " " "

- i td

UKUPNO kn

Zbog gornjeg zahtjevam da mi odmah po primutku ovog mog Zahtjeva isplatite dugovanja i dostavite obračune isplačenih i neisplačenih plaća.Osim ovog zahtjevam da mi dostavite i preijedlog novog Ugovora o radu na neodređeno vrijeme, kao bismo mogli u svemu regulirati međusobne obveze i prava.

Ukoliko ne postupite prema ovom mom zahtjevu, bit ću primoran obratiti se nadležnim državnim institucijama kako bih ostvario svoja prava.

Uvažavajući i Vaš interes da spor riješimo mirnim putem,

srdačno Vas pozdravljam.

 

 

 

U Rijeci,.......01.2010.g Podnositelj zahtjeva :

dario_r

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija