Jump to content

Rad na 4 sata!


mate27

Preporučene objave

Moj problem je slijedeći:

Radim u firmi već 9 godina i kako se smanjio obim posla kolega mi je rekao da me vlasnik firme želi prijaviti na 4 sata do sada je bilo 8 sati!

Ne znam što mi je činiti da ne prihvatim? Sigurno ću dobiti otkaz! Ako prihvatim rad na 4 sata kolika bi mi bila plaća jeli ima neka minimalna ili polovica od one koju sada dobijam!?

Plaće nam se smanjuje iz mjeseca u mjesec tako da je sada ispod minimalca. Isto tako ako ne prihvatim smanjenje i ako dobijem otkaz da li ću moći prijaviti se na hzzo i primati naknadu za nezaposlene.

 

 

Hvala na savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mate27 je napisao:

Moj problem je slijedeći:

Radim u firmi već 9 godina i kako se smanjio obim posla kolega mi je rekao da me vlasnik firme želi prijaviti na 4 sata do sada je bilo 8 sati!

Ne znam što mi je činiti da ne prihvatim? Sigurno ću dobiti otkaz! Ako prihvatim rad na 4 sata kolika bi mi bila plaća jeli ima neka minimalna ili polovica od one koju sada dobijam!?

Plaće nam se smanjuje iz mjeseca u mjesec tako da je sada ispod minimalca. Isto tako ako ne prihvatim smanjenje i ako dobijem otkaz da li ću moći prijaviti se na hzzo i primati naknadu za nezaposlene.

 

 

Hvala na savjetima.

 

mate27,

prema čl.43 Zakona o radu st.1" ugovor o radu može se sklopiti na puno ili nepuno radno vrijeme". Pošto je ugovor o radu dvostrani akt izjave vole tebe i tvog poslodavca i pošto je on sada ugovoren sa punim radnim vremenom,tvoj poslodavac bez tvoje pismene suglasnosti ne može promjeniti tvoj sadašnji ugovor o radu. Što će polodavac učiniti?

On će prvo pokušati dati ti na potpis anex starog ugovora u kojem će predložiti tvoj rad u nepunom radnom vremenu. Ti se NESMIJEŠ složiti sa tim anexom jer ako ga potpišeš izgubit ćeš svako pravo žalbe na to skračeno radno vrijeme.

Sljedeće što poslodavac i jedino što može učiniti da ti da "otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga sa ponudom novog izmjenjenog ugovora o radu" u kojm će morati obrazložiti razloge takvog svog postupanja a koje ti i nakon što ga prihvatiš,možeš osporiti zahtjevom za zaštitu prava. Taj korak on nesmije preskočiti ni ako namjerava dati ti poslovno uvjetovani otkaz na koji ti opet imaš pravo pobijanja njegovih opravdanih razloga.

U slučaju da prihvatiš anex(što ti ne preporučam) ili poslovno uvjetovani sa novim ugovorom(što ti preporučam) onda će tvoja plaća biti srazmjerno manja koliko je odnos između tvoje plaće za puno radno vrijeme i vremena rada po novom ugovoru. U tvom slučaju ona će biti upola manja. Isto tako prava koja ostvaruješ u vezi mirovinskog osiguranja bit će upola manja, odnosno morat ćeš raditi dvije godine za jednu godinu radnog staža.

To sve skupa nije sjajno. Dakle bi po meni najbolje bilo da ne prihvatiš ni jedno ni drugo rihješenje nego da dogovoriš sa poslodavcem redoviti otkaz ugovora o radu iz poslovno uvijetovbanih razloga kojim ostvaruješ pravo na otpremninu (imaš devet godina staža x 1/3 prosječne plaće unatrag tri mjesecai), pravo na okazni rok i naknadu sa zavoda za zapošljavanje. To ti omogućuje i da nađeš novi posao gdje nećeš morati raditi za minimalac.

Etot toliko i sretno. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija