Jump to content

Žalba - trava !


majk

Preporučene objave

Pozdrav svima...ukratko cu iznjeti svoj problem i pitanje.

 

Naime prije pola godine policajci su su mi uzeli 3,3g marihuane koju sam dobrovoljno predao Neki dan stigao mi je kazneni nalog u kojoj me se kažnjava sa 3570kn+500kn sudskih troskova. Unutar 8 dana imam mogučnost žalbe.Ukoliko ne bude podnesena žaba nalog će postati pravomočan.

 

Obzirom da sam student, plačam fax i ne radim, živim sa roditeljima, prvi mi je prekršaj, nikad za ništa kažnjavan bio nisam,sportaš...na kraju krajeva dobrovoljno sam predao, što nigdje ne piše u nalogu...ugl

 

Koje su šanse da se novčana kazna smanju obzirom na navedene argumente..ili na kraju krajeva (koliko god nemoguće zvučalo) obustavi ili pretvori u neku opomenu i slićno?

 

Molio bih vas za odgovore i savjete!

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada se u kaznenom postupku donosi presuda s kaznenim nalogom, dakle bez rasprave, to znači da se radi o blažem kaznenom djelu, da je državno odvjetništvo s obzirom na vašu dosadašnju nekažnjavanost odlučito da podnese prijedlog za izdavanje kaznenog naloga. Ako podnesete prigovor, bez obzira što u njemu napišete, prigovor će se staviti van snage i provesti redoviti postupak u kojem možete biti i drugačije kažnjeni (uz presudu ste dobili optužni prijedlog u kojem piše koju kaznu državno odvjetništvo u tom slučaju predlaže, obično predlažu strožu kaznu). Dragovoljna predaja droge baš i nije neka olakotna okolnost. Ako se odlučite ne ulagati prigovor presuda će postati pravomoćna, ali možete naknadno podnijeti prijedlog za izvanredno ublažavanje kazne. Na vama je da odlučite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

majk je napisao:

Drugim rijecima u mom slucaju ukoliko prilozim prigovor, to bi moglo samo postroziti presudu??

 

To mi zvuči bedasto....

 

ako se radi o presudiOpćinskog suda kojom se izdaje kazneni nalog i ako ste dobili optužni prijedlog ODO-a, pogledajte u njega što piše pod prijedlogom sankcije, pa će te odmah znati da li je strože ili nije.

Osobno bih pisao prigovor, pogotovo ako je riječ o ovoj količini i ako niste kako kažete do sada nikada ni prekršajno ni kazneno osuđivani, pa bih u tom kaznenom postupku pokušao ići na to da se radi o beznačajnom djelu (čl. 28. KZ) što sud može primijeniti otvori li se glavna rasprava i uđe li se u dokazni postupak.

 

 

e, sad samo potvrdite da se doista radi o kaznenom a ne prekršajnom nalogu!

(ovo kažem jer ljudi brkaju nazive sudova, odluka, ne barataju pojmovima)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jazz031 je napisao:

majk je napisao:

Drugim rijecima u mom slucaju ukoliko prilozim prigovor, to bi moglo samo postroziti presudu??

 

To mi zvuči bedasto....

 

ako se radi o presudiOpćinskog suda kojom se izdaje kazneni nalog i ako ste dobili optužni prijedlog ODO-a, pogledajte u njega što piše pod prijedlogom sankcije, pa će te odmah znati da li je strože ili nije.

Osobno bih pisao prigovor, pogotovo ako je riječ o ovoj količini i ako niste kako kažete do sada nikada ni prekršajno ni kazneno osuđivani, pa bih u tom kaznenom postupku pokušao ići na to da se radi o beznačajnom djelu (čl. 28. KZ) što sud može primijeniti otvori li se glavna rasprava i uđe li se u dokazni postupak.

 

 

e, sad samo potvrdite da se doista radi o kaznenom a ne prekršajnom nalogu!

(ovo kažem jer ljudi brkaju nazive sudova, odluka, ne barataju pojmovima)

 

Kazneno je !

 

Danas sam poslao prigovor, vrlo dobro napisan, u kojemu se jasno napominje da tražim da se kazneno prestanem gonit i da to pređe u prekršajno, jer nikad nisam bio ni kazneno ni prekršajno kažnjen. U tom slućaju kada bi bilo rijeć o prekršaju puno lakše bi bilo po pitanju dobivanja potvrde o nekažnjavanju itd itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dakle...

 

Nakon što sam poslao žalbu, kroz tjedan dana (što je iznenađujuće) mi je stigao poziv na glavnu raspravu. Ono što me zanima, jel mi može netko reći što mogu tamo očekivati, koliko će ljudi biti u sudnici sa strane suda i na šta se eventualno moram pripremiti ?

 

Ugl ono što sam u žalbi iznio su činjenice, ugl da nikad za ništa nisam bio kažnjavan, student, plačam fakultet i da mi je policajac rekao da ću biti kažnjen samo prekršajno, što sam i upotrijebio u svoj progovor te da tražim da mi se makne kaznena presuda i da se prenese u prekršajno.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prekršajna kazna je miminalna 5.000 kn, s tim da sud može zbog iznimno olaktonih okolnosti smanjti tu kaznu na 1/3.

 

Da ste pravomoćno kažnjeni u kaznenom postupku, prekršajni sud bi obustavio svoj postupak.

 

Ovako Vam prijeti opasnost da Vas kazne u oba postupka.

 

U slučajevima kao što je vaš praksa je opomena ili uvjetna novčana ili samo novčana. Ponegdje uvjetna zatvorska.

 

Znam da 3.500 kn nije malo, ali pravomoćnost takve kazne ima i neke prednosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Prekršajna kazna je miminalna 5.000 kn, s tim da sud može zbog iznimno olaktonih okolnosti smanjti tu kaznu na 1/3.

 

Da ste pravomoćno kažnjeni u kaznenom postupku, prekršajni sud bi obustavio svoj postupak.

 

Ovako Vam prijeti opasnost da Vas kazne u oba postupka.

 

U slučajevima kao što je vaš praksa je opomena ili uvjetna novčana ili samo novčana. Ponegdje uvjetna zatvorska.

 

Znam da 3.500 kn nije malo, ali pravomoćnost takve kazne ima i neke prednosti

 

Pravomoćnost kaznenog postupka ima prednosti što ne moram trošiti vrijeme na odlazak u Karlovaz na sud ili više njih? Što prije se riješiti toga? ili nešto drugo?

 

Zašto bi me kaznili u oba postupka? Ako sam dobio kazneni nalog doma, a na prekršajnom sudu sam bio i sve što su napravili su napisali novi "zapisnik" o tome što se dogodilo i proslijedili na kazneni sud. A ja sam u žalbi naveo da obzirom da mi je rećeno od strane policije da ću biti samo prekršajno kažnjen da se osjećam oštećeno bla bla bla... ?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija