Jump to content

pravo na jednokratnu naknadu nakon 90 dana bolovanja


KRAN

Preporučene objave

25.05.2009. sam imala povredu na radu (priznatu od HZZO-a). Nakon toga firma mi je predložila sporazumni raskid radnog odnosa, nakon 15 godina rada, uz otpremninu, koji sam ja prihvatila 01.11.2009.

Još uvijek sam na bolovanju i utvrđeno je da ću imati trajne posljedice...

Nedavno sam čula da sam imala pravo na jednokratnu novčanu naknadu usljed bolovanja koje traje neprekidno (više) od 90 dana. Nitko nadležan u firmi i sindikatu (Sindikat metalaca Hrvatske) nije bio nikada zainteresiran da mi pojasni prava... Interesira me da li ja zaista po zakonu imam pravo zatražiti naknadu od firme ili sindikata i da li imam pravo zatražiti naknadu za nastale trajne posljedice uslijed ozljede na radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KRAN je napisao:

25.05.2009. sam imala povredu na radu (priznatu od HZZO-a). Nakon toga firma mi je predložila sporazumni raskid radnog odnosa, nakon 15 godina rada, uz otpremninu, koji sam ja prihvatila 01.11.2009.

Još uvijek sam na bolovanju i utvrđeno je da ću imati trajne posljedice...

Nedavno sam čula da sam imala pravo na jednokratnu novčanu naknadu usljed bolovanja koje traje neprekidno (više) od 90 dana. Nitko nadležan u firmi i sindikatu (Sindikat metalaca Hrvatske) nije bio nikada zainteresiran da mi pojasni prava... Interesira me da li ja zaista po zakonu imam pravo zatražiti naknadu od firme ili sindikata i da li imam pravo zatražiti naknadu za nastale trajne posljedice uslijed ozljede na radu.

 

KRAN pozzzzz,

prvo mislim da ste pogriješili što ste prihvatili SPORAZUMNI raskid radnog odnosa. Time ste si "izbili" mogućnost naknade sa Zavoda za zapošljavanje. Vama je poslodavac trebao dati poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu. To bi za vas bilo povoljnije s obzirom na dužinu staža koji ste imali kod tog poslodavcu a obveza isplate otpremnine ostala bi i u tom bi slučaju,jer je ona vaše Zakonom o radu određeno pravo.

Osim ovoga vi ste si potpisom Sporazuma uskratili mogučnost bilo kakove žalbe (u vidu Zahtjeva za zaštitu prava)pa čete i u ovom slučaju koji navodite teško doći do svog prava na spominjanu jednokratnu pomoć.

Međutim s obzirom da je to vaše pravo zagarantirano vašim kolektivnim ugovorom te da proizlazi iz vaše povrede na radu a sindikat se ponaša "nezainteresirano", vi ako niste dobili na uvid vaš kolektivni ugovor ili pravilnik kojim je to vaše pravo zagarantirano,tražite to PISMENO sa povratnicom. Kakav će rezultat toga biti nemožemo znati s obzirom da ste potpisali sporazumni,ali vrijedi pokušati.

Eto toliko. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija