Jump to content

trudnica sa izvanradnim otkazom pomoć molim!!!


Ron

Preporučene objave

Zbog mučnine sam otišla 1 sat prije kraja radnog vremena sa posla kod lječnika. Ustanovljeno je da sam trudna 6 tjedana. Vratila sam se na posao i rekla poslovođi da više nebi radila, ne navodeći razloge zašto niti sam potpisala otkaz, misleći da ču i kao nezaposlena primati porodiljnu naknadu jer su uvijeti na poslu bili jako loši i poslodavac ne isplaćuje primanja u potpunosti.Drugi dan sam ustanovila da nemam prava te sam otvorila bolovanje a potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad odnijele poslovođi koji ju je odbio primiti upoznavši ga sa situacijom da sam trudna. Rečeno mi je da sam već odjavljena tako da otkaz i bolovanje teku od istog datuma.Imali li pravne osnove za povratak na posao i dobivanje porodiljnih prava? Poslodavac mi nudi da radim 15 dana bez plaće da bi me prijavio što mi nema smisla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovano sumnjam da ni jedan o tvojih navoda iz postavljenog posta nije istinit, naime niti se trudnoća utvrđuje u sat vremena (pa i manje prema ovome što gore navodiš), niti nezaposlene majke nemaju pravo na rodiljnu naknadu, niti se odjava radi isti dan, tak da se lijepo sama sa sobom dogovori oko priče, pa se javi i to prvo svom poslodavcu, a istovremeno i u HZZO te se tamo detaljno informiraj o mogućnostima ostvarivanja prava koja ti očito nisu poznata, nakon toga ukoliko nešto ne bude jasno pitaj ovdje pa ćemo ti pokušati pomoći.

 

Samo bez muljanja poput ovog gore.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rubens je napisao:

Osnovano sumnjam da ni jedan o tvojih navoda iz postavljenog posta nije istinit, naime niti se trudnoća utvrđuje u sat vremena (pa i manje prema ovome što gore navodiš), niti nezaposlene majke nemaju pravo na rodiljnu naknadu, niti se odjava radi isti dan, tak da se lijepo sama sa sobom dogovori oko priče, pa se javi i to prvo svom poslodavcu, a istovremeno i u HZZO te se tamo detaljno informiraj o mogućnostima ostvarivanja prava koja ti očito nisu poznata, nakon toga ukoliko nešto ne bude jasno pitaj ovdje pa ćemo ti pokušati pomoći.

 

Samo bez muljanja poput ovog gore.......

 

Ron,

kak poštovani rubens kaže,sumnnjivo je. No da bi se ti spasila u ovoj situaciji:

Izvanredni otkaz od strane poslodavca nastupa sa danom kojim ti je uručen izvanredni otkaz. S obzirom da nisi potpisala primitak,otkaza još nema.

S obzirom da tvoju potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad poslodavac nije htio primiti,odmah ju pošalji na adresu poslodavca ,poštom sa povratnicom(rok je tri dana od kad si otušla sa posla). On te nije smio odjaviti u roku ta tri dana jer se izvanredni otkaz mora obrazložiti opravdanim razlozima a jedan, odnosno tri dana izostanlka nisu opravdani razlozi za otkaz. E sad što će pisati u tom otkazu i imaš li drugog "potra" na glavi, to samo ti znaš. Po primitku otkaza imaš i pravo obrane na razloge poslodavca,odnosno pravo na Zaštitu prava.

Eto,toliko. I pamet u glavu. Sa radnim mjestom nije se za igrati. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ron je napisao:

U navedenom tekstu piše da sam trudna šest tjedana, a današnji testovi ustanovljuju trudnoću tri do deset minuta .I ultrazvuk je napravljen tako da tu nemam muljanja kako ti navodiš.Otkaz još nije uručen, rok je valjda četrnaest dana, za dostavu dokumentacije.

 

Ron,

kod izvanrednog otkaza ugovora o stupa na snagu sa datumom kojim si ti preuzela ili potpisala poštansku pošiljku. Time ti ne potpisuješ da se slažeš sa otkazom,jer je otkaz jednostran akt. Ti potpisuješ samo da si otkaz primila. Nebi bilo uputno da ne potpišeš poštanski primitak jer bi se smatralo da pošto ti je dostavljken namjerno nisi htjela primiti odluku a što otkazivanje nebi odgodilo.

dakle u tom otkazu moraju biti navedeni razlozi otkazivanja koji moraju biti i dokazani pisanim dokumentima. U protivnom bi otkaz bio pravno nevaljan. Osim toga poslodavac ti mora u otkazu napisati uputu o pravnom lijeku.

Nadalje s obzirom da si ti (jesi li??????) predala potvrdu o tome da si trudna i s obzirom da je tvoj poslodavac obavješten o tvojem stanju Zakon o radu zabranjuje poslodavcu da ti otkaže ugovor o radu prema ćl.71.odnosnog Zakona.

Eto toliko za sada. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu trudnoj radnici temeljem odredbe članka 71. stavka 1. Zakona o radu.

 

To znači da je takav otkaz ništetan, ukoliko bi poslodavac otkazao trudnici ugovor o radu (ali samo ako je znao da je radnica trudna ili ga radnica u roku od 15 dana od dostave otkaza obavijesti o tome i dostavi potvrdu liječnika o svojoj trudnoći (članak 71. stavak 2. Zakona o radu)).

 

Dakle, ukoliko misliš da ti slijedi otkaz, napiši poslodavcu dopis o svojoj trudnoći te priloži potvrdu liječnika o tome.

 

dopis pošalji preporučenim pismom sa povratnicom, kako bi imala dokaz da si ga obavijestila, odnosno da je on zaprimio tvoje pismo u kojem ga obavješćuješ o svojoj trudnoći.

 

Ukoliko bi ti pak dao otkaz, u roku od 15 dana mu napiši i dostavi zahtjev za zaštitu prava (preporučeno sa povratnicom) u kojem ćeš navesti da je otkaz ništetan jer Zakon o radu zabranjuje otkaz trudnicama, o čemu je on imao saznanja, pa predlažeš da otkaz stavi izvan snage jer ćeš u suprotnom podnijeti tužbu sudu.

 

Podnošenje zahtjeva za zaštitu prava poslodavcu je pretpostavka za dopuštenost tužbe.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rubens je napisao:

Je, sve to štima, al ona veli da je otkazala poslodavcu......a ne poslodavac njoj, ako sam dobro shvatio ili?

 

otkaz mora biti u pisanom obliku. otkaz koji nije u pisanom obliku nevažeći je. ona je rekla poslodavcu "da ne bi više radila", a zatim se sljedeći dan predomislila i navodno je odjavljena sa obveznih osiguranja. Da bi se izvršila odjava, mora postojati pravni temelj. Odjava se ne može izvršti samo tako. Mora postojati pravni osnov, a to je otkaz koji je dao poslodavac ili otkaz koji je dala radnica. Naravno, u pisanom obliku.

 

Smatram da ona uopće nije odjavljena sa obveznih osiguranja, već da joj je poslodavođa to samo tako rekao. Kako rekoh, za odjavu mora postojati valjani pravni temelj - ona nije dala pisani otkaz, pa čak i ako jest odjavljena, to znači da je otkaz morao napisati poslodavac.

 

U svakom slučaju, ona je zaštićena, ako obavijesti poslodavca o svojoj trudnoći. Unatoč premišljanju hoću raditi - neću raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma štima Floki sve kaj veliš, zato sam joj i savjetovao da se javi poslodavcu i da u prvom redu razjasne stanje stvari.....ovako može biti da je ovako ili onako, jel nešto potpisala ili nije..........nek se žena ovdje onda javi pa ćemo joj pomoći u svakom slučaju, al činjenica je da je primarno postavljeno pitanje i opis slijeda događaja manjkav do te mjere da možemo samo špekulirati o kakvoj se zapravo situaciji ovdje radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija